https://teknoseyir.com/durum/1641671

Güncelleme ve Lenovo Servis Rezaleti:
Burada sorun bulamadıktan sonra bilgisayarı servise yolladım. Normalde evde servis ama birden fazla sorun varsa teknisyenin yerinde görmesi gerekiyormuş, mantıklı. Bilgisayar 5 iş gününde servisten geldi. Üstünde ‘Yazılım Yüklenerek Sorun Çözüldü’ yazıyordu. Ben bilgisayarı yollamadan BIOS dahil tüm sürücülerini güncelledim, üstüne 1 kere dosyaları tutarak sıfırladım sorun çözülmedi, üstüne 1 kere de USB'den format attım sorun çözülmedi, bunlar nasıl çözdü diye düşünürken korktuğum başıma geldi. Kargo kutusunun üzerine detaylı şekilde yaşadığım problemleri ve denediğim çözümleri yazdım faydası olur belki diye, kutuyu aldığınızda ilk gördüğünüz şey bu, kaçırma ihtimaliniz yok. Bi baktım açılmamış bile. Neyse dedim çalışsın da..

Bilgisayarı açtım, Lenovo diye kullanıcı oluşturmuşlar, giriş yaptım. Bilgisayar ağlıyor beni güncelle diye. Dedim ki nasıl olur? Bilgisayarı güncellemeden mi denediler sorun çözülmüş mü diye? Bu bilgisayarı PRO etiketiyle satıyorsan böyle bir şey yapamazsın ama neyse dedim çalışsın da..

Bilgisayarı güncelledim, yeniden başlata tıkladım, bir de ne göreyim. Bir Error mesajı çıktı 1 saniye civarı kaldı ve gitti, bilgisayar yeniden başladı. Hangi program verdi o mesajı göremedim ama yeni format atılmış bilgisayarda ne Error’ü? Neyse dedim çalışsın da.. Bilgisayar açıldı, başka güncellemeler de varmış onları da yaptım falan sıra geldi denemeye. Fişi taktım, kabloyu bağladım.. Yok yine olmamış. Tamir etmeden yollamışlar (6 ayda garantiye yolladığım 3 üründe de servis tamir etmeden yolluyor ama tamir ettik yazıyor. Bıktım bunlardan, tamir başına mı para alıyorlar artık bilmiyorum ne çıkarları var ama lanet olsun dedirtiyorlar.)

Kafayı yiyeceğim artık 15 yıllık Packard Bell laptop ile idare etmeye çalışıyorum. Oradan gerekli belgeleri alıp diğer bilgisayarda düzenleyip geri buna atıyorum. Dedim ki hangi sürücüleri yüklemişler bakayım, yüklü programlara bir girdim, içinde AMD’den başka bir şey olmayan bilgisayara Nvidia Geforce sürücüleri yüklenmiş, Intel Display sürücüleri yüklenmiş.

Yahu bu nasıl iş? Bunların heralde bir klasörü var, komple yüklüyorlar her sorunda. Kendi kafalarına göre deniyorlar ve geri yolluyorlar. Ben bu sürücüleri ne yapayım? Ayrıca yarın bir gün bunlarda güvenlik açığı olursa ve ben de gereksiz yere etkilenirsem? PRO diye sattıkları mala ve servisine bak.

Neyse aradım çağrı merkezini ürünü geri aldılar.. Bakalım ne olacak.. Yazayım da rahatlayayım dedim arkadaşlar hem de bilin Lenovo servisini işte.

Hepinize iyi akşamlar.

Sevgili Teknoseyir takipçileri. Yardımınıza

Sevgili Teknoseyir takipçileri. Yardımınıza ihtiyacım var, kafayı yemek üzereyim. Geçen sene iş için Lenovo Yoga Slim 7 Pro aldım, 5800H işlemcili bir makina, görüntü işlemcisi de...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Millet boşuna apple cihaz almıyor. 🙁 Globalde okey marka iyi olabilir amerikadaki servisi mesela harikadır da türkiye kardeşim burası ? buraya gelen markaların yüzde 90'ı tüketici eziyor ki ? hem yurtdışından pahallıya ürün satıyorlar burada, ama hizmete gelince malı satana kadar hizmet. Ha okey apple da da yaşanabilir ama çok az işte.

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktug

   2 sene önce satıp Windows'a dönmüştüm. 2 ay önce indirim yakalayınca geri döndüm MB Pro'ya. Yine olsa yine dönerim 😀 Toplamda 5 sene MacBook Pro kullandım hiç sorun yaşamadım. Benim bu saatten sonra istediğim şey ürünlerde sorun yaşamamak. İşime odaklanayım bunlarla uğraşmayayım istiyorum.

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   Windows PC tarafında farklı bir sorun var aslında, PRO diye sattıkları bilgisayarlara HP/DELL/Lenovo kendisi servis vermiyorlar. Servis agini farklı şirketler ile anlaşıp onlar uzerinden oluşturuyorlar. Simdi bu partnerlerine passladiklari isin kalitesini ne kadar kontrol ediyorlar bilemiyorum. Apple konusunda kendi magazasinin olmasının avantajı var, direk markanın kendisinden destek alabiliyorsun. Bence müşteri deneyimi acısından fark yaratan bu.

 • Elixir @elixir

  Yıllar önce Lenovo dizüstü yüzünden mahkemelik olmuştum. İki yılın sonunda mahkemeyi kazanmıştım. O gün bu gündür her ne kadar f/p ürünü olsada Lenovo dedikleri zaman tüylerim diken diken oluyor.

  • Mustafa Göktuğ Yılmaz @goktug

   Dün arkadaşla konuşuyoruz, klavyesi bozulmuş. o da ücreti mukabilinde orijinal taktırmak istemiş ve yollamış Lenovo'ya. Gelen klavyenin eskisiyle alakası yokmuş, hem aynı değilmiş hem de tuşları yapışıyormuş basınca. Lenovo geri almamış bu da gitmiş diğerini WD40 la uğraşmış halletmiş kendi takmış. Zamanında 100 TL verdiği klavye evde yatıyormuş. Kafayı yersin ya. Tüylerin diken diken olmakta haklı:D