Trials Frontier incelemesi üstüne Finlandiya'ya değineyim. Oyun filan oynadığım yok, anladığım iş değil.

- Clash of clans. Hay day / Supercell.
- Angry Birds / Rovio.
- Alan Wake. Max Payne / Remedy.
- Trials serisi / RedLynx.

Şu PDF 2011'den: http://www.tekes.fi/Julkaisut/the_game_industry_of_finland.pdf Yani epey bir devlet desteği var gözüküyor. Telefon üreticisi ülke olmaları elbette etkilidir de devletin bu işe yatırdığı para bizim için çerez parası.

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Video_games_developed_in_Finland Bunun 80 milyonluk Türkiye sürümü maalesef şu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Video_games_developed_in_Turkey

@leventp @gamsizm belki bir gün uygun konuk ile işlerler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • LP @leventp

  Futuremark, Remedy, Red Lynx vs. firmaların kadrolarında önemli miktarda "scene" kaynaklı adam var. Kökleri Commodore 64, Amiga'ya dayanan adamların elinden çıkıyor bu ürünler.

 • lawnmower @lawnmower

  Devlet desteği belki bizim için çerez ama adamların eğitim altyapısı iyi. Bizde bilgisayar mühendisliği bitirip Windows kuramayan adamlar var (az da değil, çok var). Beyni bakalite dönüşmüş, hala 30-40 sene öncenin teknolojisiyle yaşayan hocaların elinde telef oluyor hevesli öğrenciler. Bu adamlarla milyar dolar devlet desteği olsa yine birşey yapılmaz.

  • lawnmower @lawnmower

   @yturkyilmaz Çözüm lise ve üniversite eğitiminde reform yapmak. Bilgisayar gibi her geçen gün değişen bir branşın hocası 20'li yaşlarda öğrendiklerini 50'li yaşlarında hala anlatmamalı. Ya kendini yenilemeli, ya da işi bırakmalı. Coğrafya veya tarih dersi değil bu, geçen senenin bilgisi bile eski sayılıyor.

  • Paralelport @paralelport

   Oyun geliştiren ufak oluşumlar var; bunlara cazip imkanlar sunulsa rahatça ilerlenebilir. Oyun geliştirmek için iyi bir eğitim gerektiğini pek sanmıyorum. Dolmuş oyunu yapan firma mesela; biraz destek alsa belki o da işi büyütebilecek.

   @leventp'nin yerinde olsam Dolmuşçu Gripati'yi davet eder bir program çekerdim. Bildiğim kadarı ile Özyeğin Üni'nin startup factory'sinin ürünü bir girişim idi.

  • Kaan Telekoglu @kaan-telekoglu

   Türkiye'de Devlet desteği olmadığına katılmıyorum. Teknokentlerde çok ciddi vergi muafiyetleri var. TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı yapay zeka temelli yenilikçi projelere çok ciddi destek veriyor. Temel sorun Türkiye'de böyle bir pazar olmaması.

   Ürünlerinize para verip Türkiye'de bu yatırım yapacak yatırımcı yok. Yatırımlarınızı satın alıp geri dönüş yapacağınız müşteri yok.

   Hal böyle olunca teknik olarak önemli işler yapmak isteyen arkadaşlar yurt dışında gidiyor. Ya da Türkiye'de yaşayıp yurt dışında yapıyor.

   Bakınız; dünyanın en önemli uzaktan eğitim platformu udemy iki Türk öğrenci tarafından önce Türkiye'de geliştirildi ve uygulamaya alındı ve tatbiki battı. İsmi değiştirerek aynı operasyonu ABD'de yaptıklarında köşeyi döndüler.

 • Merih @merih

  @paralelport PUSU oyununu yazmayı unutmuşlar.