Kablonet düne kadar gayet sorunsuz çalışıyordu, dün ip adresimin değiştiğini gördüm. Şu anda modemden baktığımda 100 ile başlayan bir ip görüyorum, dışarıdan baktığımda (speedtest ya da whatismyip sitelerinden) 22 ile başlayan bir ip görüyorum. İnternet hızında da belirli bir farklılık var, mesela twitch e girdiğimde chat kısmı bağlanmıyor, twitter aşırı yavaş çalışıyor. Böyle bir sorun yaşayan oldu mu? Ne yapmak gerekir? Müşteri hizmetleri hiç bir sorun göremiyor, ip değiştirme talebi aldılar, 15 dakika sonra kapatıp açın dediler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eren Gursoy @norep

  cgnat olan herkes benim yaşadığım sorunları yaşıyor ve interneti bu şekilde kullanmayı kabul mü ediyor?

  • Nakahella @nakah

   Evet. %98'i falan fark etmiyor, bizim gibiler fark ediyor sadece. Ben çok uğraşmıştım düzelttirmek için. En son "evde iptv var bağlanamıyorum" gibi bir şeyler söylemiştim düzgün bir ip atasınlar diye, tamam dediler düzeldi. Halbuki yoktu iptv.

  • KRAK3NN @passenoir

   @nakah Hangi ISS'i kullanıyorsunuz? Tamam diyorlar bir süre sonra yine CGNat'a dönüyor olay 🙂

   @norep ISS'lerin IP listeleri doldu,IPv6 ile sorun çözülür ama yakın gelecekte IPv6 teknolojisini görmemiz imkansız tabi ki bu kan emici firmaların altyapısızlığı yüzünden.Yani CGNat artık bir zorunluluk haline geldi,öyle beni havuzdan çıkarın diyince kimse çıkarmaz en azından artık yapan görmedim ben.Müşterileri Statik IP almaya zorluyorlar ki onun da fiyatı çoğu firmada yaklaşık aylık 15 lira falan.

   Bu arada bende CGNat'a dahilim ama yazdığınız çoğu problem bende yok.Hatta şöyle söyleyeyim Twitch problemi dışında bende saydıklarınızın hiç biri yok yani Twitter falan normal hızım da keza öyle.

  • Eren Gursoy @norep

   @passenoir sorun sadece twitch değil, örnek olarak playstation da online oyun oynayamıyorum, evde nas cihazı var, buna bağlanamıyorum. Evden çalışmam gerekiyor, evden iş yerine bağlanamıyorum, bana sağladıkları internet hizmeti kusurlu hale geldi.

  • Yetkin @tozyet

   Cgnat olan herkes bu sorunları yaşamıyor. Öyle olsa İnternete giremezdi kimse.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @norep "sabit ip almanız gerekiyor, ayda 12tl" diyecekler

  • Eren Gursoy @norep

   [email protected] sabit ip ayda 4 tl iken alıyordum zaten, bir kaç ay önce 20 tl ye çıkarttılar. Bana interneti satarken böyle sorunlar olabilir ona göre alın demiyorlar, öyle demiş olsalardı ona göre seçerdim hizmeti.

  • deepL @deepl

   @nakah Vay anasını bu aklıma gelmemişti. İki yıldır sabit ip parası ödüyorum

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @norep bunun "böyle sorunlar olabilir" gibi bir açıklaması yok zaten 🙂 dünyada ipv4 bittiği için elde kalanlar ipleri onlarca belki yüzlerce kişiye paylaştırarak kullandırıyorlar mecburen, olay bundan ibaret

   bireysel abonelik olduğu için son kullanıcı olarak değerlendiriliyorsun, "internete bağlanıyor işte yeter" gibi düşünüyorlar muhtemelen, port açma, nasa bağlantı, ip kamera, iptv gibi şeyler dediğin zaman hemen statik ip vereyim abime diyorlar para çokomel, bazıları statik ipyi de yüzüne gözüne bulaştırıyor o da ayrı bir dert

   https://internettekalite.com/carrier-grade-nat-cgn-nedir/

 • Eren Gursoy @norep

  öğleden sonra tekrar ip değiştirdiler, yine iki ip uyumsuz ama pek çok problem yok oldu, web siteleri daha hızlı açılmaya başladı, twitch deki sorun yok oldu, ps de internete bağlanmaya başladı. Uzaktan eve bağlanma dışında bir sorun göremiyorum şu anda, iş yerine bağlantı durumunu pazartesi kontrol edebileceğim.