- Nvidia’nın ML odaklı geliştirdiği ARM CPU’lar 2023 yılında pazara girecekmiş.
- GPU’da 2024’e kadar Ampere’in üstüne koyarak gidecekler. Yeni bir mimari gelmeyecek.
- AWS Graviton ARM CPU’larına Nvidia desteği geliyor.
- MediaTek ve Nvidia’yı Windows notebook’ta yan yana göreceğiz(SoC olmayacak).
Daha bir dolu şey var ama benden bu kadar 😀 Nvidia gerçekten müthiş ilerliyor, AMD’yi ciddiye alıp rakip bile saymalarına gerek yok. AMD oyun tarafında yakalamaya çalışırken Nvidia scientific computing ve ML’de aldı başını gitti. Yatırım tavsiyesi olarak algılamayın ama ben Nvidia hissesine ağırlık vermeye karar verdim. Geleceği inşa eden şirketlerden bir tanesi.

GTC 2021 Keynote with NVIDIA CEO Jensen Huang

NVIDIA CEO Jensen Huang delivers the #GTC21 keynote, where he introduced amazing breakthroughs in building virtual worlds with NVIDIA Omniverse; in advancing...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  Hiç sanmıyorum. Rekabetçi bir işlemci öyle hop dedik hazırlanabileydi..
  Link için teşekkür. #hgm

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  AMD yi ciddiye almasınlar da kulağının tozuna çaksın. İntel de ciddiye almıyordu.

  • Papa Emeritus @pope

   Intel ve AMD’den çok daha farklı konumda Nvidia ve AMD. Nvidia’nın kendine özel pek çok yazılım teknolojisi var ve pek çok şey Nvidia’ya özel yazılıyor. Nvidia’nın yeri bu yüzden uzun yıllar sağlam. Ek olarak Intel’in geri kalmasında ki en büyük nedenler bir tanesi 14nm’de takılı kalmaları fakat Nvidia’da öyle bir problem yok. İsterlerse AMD’yi eze eze istedikleri foundry’den üretim hattı satın alırlar.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @pope Yaw öyle bir anlatıyorsun ki intel ile amd direnç üretip kondanstor satıyor sanırsın. intel in de amd nin de ciddi teknolojileri var. en bastinden amd konsol piyasasını sildi süpürdü.

   Bu işlerde ben en büyüğüm diğerleri önemli değil dersen nokia gibi motorola gibi batar gidersin. IBM gibi firma çoraba döndü. ki IBM olmasa bugün intel ve amd olmazdı.

  • Papa Emeritus @pope

   @ilkercom Konsolu domine etmekle CUDA gibi bir canavara sahip olmak çok ayrı şeyler. Siz olaya genel tüketici açısında bakıyorsunuz ama bilimsel hesaplama, machine learning gibi konularda CUDA olmazsa olmaz bir şey. Yarın AMD dünyanın en güçlü kartını çıkartsa yine o pazara ürün satamaz. Datacenter sahipleri neden AMD yerine Intel tercih ediyorlar? AVX ve sanallaştırma farkı nedeniyle. Intel’in datacenter geliri boşuna AMD’nin 4-5 katı civarında değil. Nvidia’nın bu konuda attığı fark Intel’in AMD’ye CPU konusunda attığından çok daha fazla.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @pope Şimdi sırf CUDa için 20 yıl sonra ilk defa amd yi bırakıp nvidia kullanan birisi olarak CUDA cidden iyi teknoloji. Ancak CUDA haricinde de bir dünya var. CUDA nın avantajı gücü değil yazılımcıya verdiği kolaylık.

   Konsolu kapabilmen için belli bir teknik kapasite gerekiyor ki sony microsoft 3 kuruş fazla olsun nvidia olsun demiyor. En basitinden RTX benzeri teknoloji ve işlemci GPU memory erişimi vs teknolojilerle yürüyor.

   ML vs bir çok yere yatırımı var adamların.

  • Papa Emeritus @pope

   @ilkercom CUDA’nın yazılımcıya verdiği kolaylık sayesinde milyarlarca dolar kurtarılıyor, hiç ufak bir detay değil bu. Konsollar alt tarafı oyun oynatan ve maliyet odaklı geliştirilen cihazlar. AMD’nin APU tarafında avantajlı olması sebebiyle doğal olarak AMD tercih ediliyor. Yukarıda ki sunumu izlerseniz Nvidia’nın nasıl bir fark attığını daha net göreceksiniz. Profesyonel kullanımda farkı her gün daha da açıyorlar. AMD Vulkan’ı batırdığı için Apple bunlardan bir halt olmaz diyerek Metal’i geliştirmek zorunda kaldı zamanında. Apple’ın bağışladığı OpenCL’i de hiç etmişlerdi Vulkan öncesi. AMD gerçekten kötü bu tip programlama arayüzleri konusunda. Oyun tarafında bile doğru düzgün yenilik yapmıyor AMD. Nvidia’nın ittirmesi sayesinde ray tracing gündeme girdi ve AMD benzeri çıkartmak zorunda kaldı fakat Nvidia’nın ilk nesil RT donanımı bile AMD’den çok daha iyiydi. Nvidia, DLSS gibi müthiş bir çözüm sunarken AMD sözde bu sene rakip çıkartacak fakat sadece shader core’larını kullanacakmış. Kesinlikle Nvidia DLSS performansı veremez öyle bir çözüm. Nvidia işi şova döküp rt voice gibi işlerle sese bile el atmaya başladı son kullanıcılar için. AMD ne yaptı son yıllarda? Aklıma bir tek freesync’i yaymaları geliyor. Üstelik Nvidia’nın altında ARM gibi Intel ve AMD’yi ciddi ciddi tehdit eden bir şirkette var. Nvidia gerçekten saçma derecede müthiş yönetilen, kaliteli şeyler ortaya koyan bir şirket haline geldi.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @pope Söylediklerinizin çoğuna katılıyorum. İtiraz ettiğim şey amd yi ciddiye almaya gerek yok sözü.

   RTX nvidia teknolojisi değil. DX içinde bulunan bişey. Zaten ilk iki nesille de işe yaramadı. Sadece DLSS açınca biraz topladı. BEN açıkçası RTX i pek kullanışlı bulmadım. Daha çok yolu. Ancak DLSS cidden iyi bir teknoloji. Onun da 15 20 oyunda çalışması kötü.

   Ben CUDa için RTX 2060 aldım. kullanmasam da nvidia broadcast güzel yazılım.

  • Papa Emeritus @pope

   @ilkercom RTX demedim ki? Rt dedim. RTX’in doğru düzgün çalışmasını ise Nvidia’nın RT çekirdekleri sağladı.

   Apple bile GPU tarafında AMD’yi geçecek gibi bir tahminim var. En azından Apple 2021 yılında çıkartacağı bir GPU’ya NPU ekler. AMD bunu bile yapmıyor 😀 Ben açıkçası AMD’ye piyasaya yenilik getirmediği için GPU tarafında saygı duymuyorum son yıllarda. Yenilik getirmeye başlarlarsa yeniden değerlendiririm düşüncemi

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @pope apple geçmeyecek nvidia ya( pardon ADM ye ). gpu da son zamanlarda iyiler. ama nvidia çok çok iyi 😀