PowerShell

Çok sayıda jpg dosyasının ismini numaralandırmak için şu aşağıdaki komut güzel çalışıyor, ama 00 ile başlıyor numara vermeye. Bunu 01 ile nasıl başlatabilirim?

Kod:
$i = 0
Get-ChildItem "*.jpg" | foreach-object {Rename-Item $_ "$($i.ToString('D2')).jpg"; $i++}

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Mesajını okuyunca aklıma şu hikaye geldi:

  Zamanın birinde, bir adam ölür. Adam, üç evladına miras olarak 17 deve bırakır. Vasiyetine göre; develerin yarısını en büyük çocuğuna, üçte birini ortancaya, dokuzda biri de en küçüğün olacaktır. Vasiyetteki oranlara göre; en büyüğünün payı 17 devenin yarısı, yani 8 buçuktur. Ortancanın ki 5 tam ve bir devenin 3’te 2’si. Küçüğününkiyse 1 tam ve bir devenin 9’da 8’i. Özetle; kardeşler, babalarının vasiyetine göre hareket ederse, develerden en az ikisini parçalamak zorunda kalacaklar. İşin içinden çıkamaz, bir bilgenin kapısını çalarlar.

  Bilge kişi, “Ben develerimden birini size veriyorum” der. Böylece, kardeşlerin aralarında pay edecek 18 devesi olur. Oranlar uygulanır; Büyük kardeş, 18’in yarısı 9 deveyi alır. İkinci 3’te biri, 6 deveyi... Payı 9’da bir olan küçük de 2 devesini. 9 + 6 + 2 = 17. Bilge kişi, “Babanızın size bıraktığı miras, vasiyetine uygun paylaşıldığına göre artık bana devemi geri verebilirsiniz” der.

 • arandur @arandur

  @cansimit x/2 + x/3 + x/9= 9x/18 + 6x/18 + 2x/18 = 17x/18 oranında dağıtmış matematik özürlüsü baba 😀 Matematikten iyi anlayıp kasıtlı da yapmış olabilir 😀

 • Root61 @root61

  İsimlendirmek istediğiniz bütün jpg dosyalarını seçin. İlk jpg dosyasının üstüne gelip sağ tıklayın ve yeniden adlandırı seçin. Sonra dosyanın ismini silip dilerseniz istediğiniz bir ismi yazın dilerseneiz sadece boşluk tuşuna basın. Ardından enter tuşuna basın. (Yalnız bu yazdığım windows üzerinde oluyor😀)

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  $i=0'da 1 yazmanız da istediğinizi yapıyor olmalı...