Bristol kağıdı canon g3411- 3415 vs basar mı? Parlak kuşe 130 300 gram denedim hiç hoş olmadı. Amerikan bristol ile mat fotoğraf kağıdı çok benzer aynı malzeme olabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • onimarsynn @onimarsynn

  Bristole göre değişiyor. Evde kullandığım Epson L3151 amerikan ve japon bristole çok güzel baskı alıyor ama yerli bristollerde mürekkep dağılıyor.

 • eamedic @eamedic

  Kağıdın yüzeyindeki kaplama önemli, kuşe kağıt sizin mürekkebiniz (inkjet pigment yada dye) ile uyumlu değil o yüzden dağılma yapar (mürekkep ile kapıdın yüzeyindeki cover kimyasal olarak uyumlu olmalı), bazı epson yazıcılar ile kuşe mürekkebi koyunca baskı alınıyor. İki markanın da kendi mürekkepleri ile direk bristollerde hiç verimli sonuç alınmıyor çok yavaş bile bassanız dağılıyor. Amerikan, yerli tüm bristolleri denedim. O yüzden kuşe/matbaa mürekkebi kullanmalısınız. Bu sefer şöyle bir sorun çıkıyor, canon tanklılarda denediğim (uyumlu diye satılan) kuşe mürekkepleri kafayı bozdu, ama cihaz yükseklik ayarları sebebiyle 300 gsm bristollere baskı yaptı, epson kuşeler ile daha uyumlu ama zarf modunda bile 200 gsm üstü kağıdı süremiyor, çok kaliteli ince amerikan bristolde bile 300 gsm karta basamadı. Canon direk 300 gsm kaba bristole basıyor ama kafası bozuluyor. Ben olayı şöyle çözdüm eğer kuşe baskı ihtiyacım var ise inkjet uyumlu kuşe diye satılan fotoğraf kağıdından bozma kuşe kağıtlar var genelde starfilmin oluyor onları kullanıyorum, ama onda da çeşitlilik az ve o istediğiniz dokulu veya kart tarzında bristoller gibi olmuyor ama sonunda günü kurtarıyor denemek lazım. Bu kağıtlar yüzeyi fotoğraf kağıdı kimyasalı ile kaplı olduğu için çok kaliteli baskı alınıyor. Ama illa bristol, karton ya da kuşe lazımsa epson yazıcıyı modifiye edenler var kafası daha sağlam olduğu için onu araştırabilirsiniz. Dikkatli olmak lazım kafalar özellikle canonunkiler çok hızlı bozulabiliyor uyumsuz mürekkeple.

  • KUTALP @kutalp

   Ben şimdi mat fotoğraf kağıdı aldım 220gsm, dokusu mat bristol 220gsm ile çok benzer, aynı olabilir. orjinal mürekkep dışına çıkmam. Parlak kuşeleri denedim mürekkebi emmedi hep buruşuk ıslak çok kötü oldu. Parlak fotoğraf kğıdı dışında baskı alınmaz onu anladım. Mat bristol yada amerikan bristol 220 230 gsmlerde baskıya ihtiyacım var, kağıtcıda min 900 adet satıyor alıp deneyemiyorum.

  • KUTALP @kutalp

   Mat bristol 300gr orjinal mürekkep kafayı bozat mı? kafayı bozan şey mürekkep mi yoksa kağıdın kalınlığı mı?

  • eamedic @eamedic

   @kutalp eğer matbaada kullanılan bristollere yazmak istiyorsan üzerlerindeki kaplama ev tipi mürekkepler ile uyumlu değil. Ne kadar yavaş da çıktı alsan ne kadar kurumasına izin de versen kaliteli çıktı alamazsın ve en ufak sıvı ya da parmak temasında dağılır. İki yöntem var ya inkjet uyumlu ya da tüm mürekkepli yazıcılar için diye satılan ultra starfilm ya da rovinin kuşeleri var onları kullanacaksın ki bu kağıtlar inkjet fotoğraf kağıdı kaplaması kullanıyor o yüzden dokusu bristole yakın ama farklı, diğer yöntem ise yazıcıyı modifiye ederek mürekkebini kuşe mürekkebi doldurarak ve içine kuşe tutsun diye ısıtma tertibatı, yükseklik ayarı fln ekleniyor çünkü kuşeye baskı yapmak için medyumların ve boyanın kimyasal olarak uyumlu olması ve belirli ısılara getirilmesi gerekiyor, bu şartları sağlayacak hale getireceksin. Cidden bu işe çok kafa yorup epson l serilerinden matbaaya yakın baskı alanlar var ama mürekkep ve cihaz modifikasyonu olmadan iyi baskı alamazsın, en iyi kağıdı da bulsan coated denen kimyasal kaplaması senin inkjetten baskı almana izin vermiyor matbaa cihazı gerekiyor.

  • eamedic @eamedic

   @kutalp canonda kafayı mürekkep bozdu bende, epsonda ise kağıdın kalınlığı.

  • KUTALP @kutalp

   @eamedic şimdi bristol denedim, mat kuşe ve bristolün arkasını. Hepsi berbat halde. Bristolün arkası ile mat bristol aynı sonucumu verir acaba onu merak ediyorum.

  • eamedic @eamedic

   @kutalp piyasada tek taraflı bristole amerikan çift taraflı bristole japon diyolar, amerikanın arkası yazmaya uygun değil zaten tek taraflı o kağıt, japon ise bir tarafı tutmuyorsa diğeri de tutmaz, aslında parlak da mat da kaplamalı zaten. Sizin mürekkebiniz o kaplamaya yapışmıyor sorun orda. O yüzden biristolün arkası yazılabilir değil boşuna yazıcıya zarar verirsiniz vermese bile, düzensiz kalitesiz bir baskı olur. Mat bristol de tutmayacak zaten boyayı gene. Siz mat bir görüntü mü istiyorsunuz yoksa satin mi eğer direk mat dokulu baskı lazımsa navigatörün 250gsm hardcover kartonları var kartvizit vs için. Onu bir araştırın isterseniz.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @eamedic Ben Ankara'da yaşıyorum, burada Fedo Kağıt diye bir kağıtçı var. Oradan 250gr amerikan bristol ve 280gr japon bristol alıyorum evde hobi amaçlı baskı almak için. İşte internette gördüğüm güzel illüstrasyonları falan basıp duvarıma asıyorum. Benim aldığım japon bristol, amerikan bristole göre çok daha sarı ve dokulu bir kağıt yani dediğiniz gibi amerikanın çift taraflısı değil. Sizin dediğiniz çift taraflı olan mat bristol olarak satılıyor burada, japon bristol renk ve doku olarak çok daha farklı ve gramajına oranla yumuşak bir kağıt. Epson L3151 ile bu kağıtlara çok rahat baskı alabiliyorum, yalnız bunlara baskı almadan önce yazıcının programı üzerinden tüm kalite ayarlarını en yükseğe getirmek gerekiyor, yoksa baskı bulanık oluyor. Yazıcının teknik kısmından çok anlamıyorum bozulur mu onu bilemem, şimdilik sorunsuz baskı alıyorum.

  • KUTALP @kutalp

   @onimarsynn Fedo kataloğu var bende baktım ordan kağıtlara. Mürekkebiniz orjinal mi? Amerikan bristol denedim ben imkanı yok tutmuyor kağıdı. Japon ve Mat denemek lazım. Mat üezrinde baskı mürekkep dağılır diye düşünüyorum.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @kutalp Evet mürekkebim orijinal. Son aldığım baskılardan birini ekledim. A5 280gr japon bristol üzerine baskı kalitesi böyle. Mat bristol hiç denemedim ama amerikanda da benim aldığım sonuç japondan çok farklı değil. Amerikana baskı alınca görseldekinin biraz daha renkleri soluk olanı çıkıyor ama dağlar kadar fark olmuyor.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @kutalp Fotoğraf eklenmemiş tekrar yükledim.

  • eamedic @eamedic

   @onimarsynn bristol kağıt çok katmanlı kağıtların birbiri üzerine yapıştırılmış hali, 2-3-4 katmanlı olabiliyor böylece aslında karton oluşuyor. Piyasada aslında single side double side diye geçen hadise amerikan ve japon diye ayırıyor esnaf. Burda da devreye kalite giriyor japon bristol double sided olduğu için iki taraftan coated oluyor ve o sebeple daha kaliteli ve yumuşak hissediliyor smooth ve ya textured (dokulu) olabiliyor, markasına göre sarımsı, hafif grimsi ya da tam beyaz olabilir. Sizin kullandığınız kağıdın kaplaması tam olarak nedir bilmiyorum ama ben de zamanında bristollere çıktı aldım epson 664 mürekkeple, ama yakından bakınca titreme, dağılma, çözünürlük kaybı mevcut ve kuruduktan sonra bile parmakla iyice ovalayınca çıkıyor mürekkep. Direk matbaadan aldığım bristoller ile de denedim ama inkjet mürekkepleri kuşeye uygun değil, acaba sizin kağıt aldığınız yer inkjet için uyumlu kaplanmış bristol mü getirtiyor?? (Konuyu açan arkadaş daha detaylı araştırabilsin diye yabancı terimlerle yazdım)

  • onimarsynn @onimarsynn

   @eamedic Açıkçası benim bristollerin kaplaması nedir ben de bilmiyorum. Geçen Ocak-Şubat gibi gittim Fedo kağıda, birer top amerikan ve japon bristol istedim verdiler. Özellikle inkjet uyumlu falan demedim. Onlar evde kullanacağımı bildikleri için özellikle inkjet uyumlu verdilerse bilemiyorum. Yarın kırtasiyeden bristol alıp karşılaştırır buraya yazarım.

  • KUTALP @kutalp

   @onimarsynn Ben kırtasiyeden amerikan bristol aldım berbat, fedodan japn bristol getirttim arkadaşa baskı güzel çıktı, mat bristolde kaliteli sonuç verdi ama japon bristol daha az soluk ve yüzeyi kaygan. Amerikan denemek lazım birde. Bir başka sorunda eskişehirde alacağım bristol nasıl sonuç verecek fedodan farklı olabilir. Kırtasiyeler artık nerden buluyorsa en kötüsünü getirip satıyor galiba.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @kutalp Ben de kırtasiyeden aldım biraz önce japon zaten yoktu sadece amerikan bristol alabildim. Bu kadar kötü olacağını tahmin etmemiştim bunun mürekkep tutmaması gayet normalmiş 🙂 Tek çözüm fedoya gidip toplu alıp Eskişehir'e götürmek gibi duruyor çünkü internet satışları yok diye biliyorum.

  • eamedic @eamedic

   @onimarsynn kuruduktan sonra parmağınızla ovaladınız mı, eğer çıkmıyorsa çok iyi bu fedo nun sattığı bristollerin kaplaması bizim mürekkeplerle uyumlu o zaman, ki siz yükseklik ayarı yapmadan direk besleyebiliyorsanız, kağıdın kalınlığında iyi demektir. Matbaada kullanılan birinci kalite bristole bile tutmamıştı miürekkep çünkü, eğer bu şekilde dokulu kapıda da tutarsa davetiye bile basarım ben bu yazıcıyla 👍😊

  • KUTALP @kutalp

   @onimarsynn Burda satıyor kağıtçılar ma numune yok, bir top alsam elimde kalma ihtimali var. Fedoya git gel sıkıntı neyse çözücez bi şekilde.

  • KUTALP @kutalp

   epson l3150 alıp kuşe mürekkebi doldursam sorun yaşamam galiba.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @eamedic Ovaladım çıkmıyor, yükseklik ayarı da yapmadım. Yazıcı fedonun kağıtlarını normal a4 gibi çekip baskı alabiliyor ama kırtasiyeden aldığım aynı gramaj kağıdı çekip alamadı kalın geldi, üstten biraz bastırdım kağıdı zar zor aldı.

   @kutalp Biz bu kadar konuştuk ama ne yapacağını, haftada ne kadar baskı alacağını falan sormak şimdi aklıma geldi 🙂 Mesela az baskı alacaksan ben epson önermem, 4-5 gün baskı alma hemen tıkanıyor. Kendi üzerinde tıkanıklık giderme modu var ama tıkanıklığı açarken 1/4 depo mürekkep harcıyor. Çok sık baskı alacaksan yine önermem, atıyorum haftada 500 baskı alacaksan baskimo.com gibi sitelerden özel fiyat alarak bastırmak çok daha ucuza gelebilir, birde öğrenciyseniz baskimo ekstra indirim yapıyor.

  • KUTALP @kutalp

   @onimarsynn canon g3415 var hergün baskı alıyorum, yazıcı 30 saniyede hazır sorun yok.

  • ttes @ttes

   @eamedic Hocam merhaba. Bazı mürekkep satış sitelerinde, Epson L serisi yazıcılar, kuşe yazıcıya çevrilmiş şekilde satılıyor. Bu yazıcılar, sizin bahsettiğiniz gibi tüm modifikasyonları gerçekleştirilmiş şekilde mi satılıyor? Ben, Canon İX6850 ile 350 gram kuşe kağıda baskı almaya çalıştım ve başarısız oldum. Ardından, Rovi ve Starfilm'in inkjet uyumlu kağıtlarına da göz gezdirdim ama sizin de değindiğiniz gibi hem çeşit yok, hem gramajları düşük, hem de satıcı yarın piyasadan kaldırsa başka alternatifleri yok. Dolayısıyla, devamlı bir iş için bu kağıtları kullanmak pek mantıklı gelmedi bana. Bendeki Canon İX6850'ye kuşe mürekkebi doldursam mı acaba diye düşündüm ama kafası bozulur uyarılarını okuyunca vazgeçtim. Sizce kuşe mürekkebe çevrilmiş bir Epson L serisi yazıcı alsam pişman olur muyum? Baskı kalitesi vs nasıl olur?

  • eamedic @eamedic

   @ttes epsonda kuşe mürekkebi kullanmadım, canonda kullandım kafayı bozdu epsonda kullanıyorlar ama internetteki l serileri modifiye değil illa modifiye olması gerekmiyor. İçine normal mürekkep koymadan eğer direk kuşe koyarsanız sorunsuz baskı alabilirsin ama 200 gsm üstü orta kalite yani biraz kalın kuşeleri sıkıştırıyor cihaz. Yukarda konuşulmuştu bir kağıtçı varmış kaliteli bristol satıyormuş, daha ince ama gramajlı, ve ona direk 664 mürekkeple baskı alınabiliyormuş onu deneyebilirsiniz.

  • ttes @ttes

   @eamedic Hocam öncelikle yanıt için teşekkür ederim. Canon'da kuşe mürekkebini ne kadar süre kullanabildiniz acaba? Yani baskı kafası ne kadar süre bozulmadan devam etti? Evet hocam, Fedo isimli kağıtçıdan bahsediyorsunuz sanırım. Ben daha önce hiç Bristol kağıt satın almadım, kuşe kağıda yakın bir kağıt türü mü oluyor acaba Bristol?