Günaydın! Herkese mutlu ve sağlıklı bir yeni yılın yanı sıra; akıl, bilim ve mantık dolu nice yeni yıllar dilerim. Bu arada kendime biraz geç olsa da yılbaşı hediyesi aldım. Ben dahil birçok kişinin de merak ettiği bir üründü. Hem kullanmayı, hem de incelemesini yazmayı iple çekiyorum 🙂 #OrenzNero

Bu arada Nero dahil gelecek incelemelerin neler ve ne zaman olacağı hakkında bilgi edinmek isteyenler için aşağıda kronolojik sıra ile belirttim. Pek yakında olmasa da bu sene içinde hazır olmuş olacaklar. Bunlardan sonra ne gibi kalemleri veya içerikleri ne zaman ele alacağıma henüz karar verebilmiş değilim. Aklımda ufak tefek fikirler olsa da esasında zaman içinde belli olacak.

...
37) Apple Pencil (1. Nesil) ☑ https://teknoseyir.com/inceleme/apple-pencil-1-nesil

38) Lamy abc Dolma Kalem

39) Kaweco Sport Dolma Kalem ☑ https://teknoseyir.com/inceleme/kaweco-classic-sport-dolma-kalem

40) Lamy AL-star Dolma Kalem

41) Lamy Joy Dolma Kalem

42) Pentel Orenz Nero

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut Koçak @umtk

  İncelemeler umarım çok gecikmez. Bu incelemelerinizi okumayı çok seviyorum.

  • M.Can @dogan_mcan

   Ben de öyle umuyorum 🙂 incelemeleri paylaşıp destek verdiğiniz için çok teşekkürler. Aylık telefon önerilerinizi ve incelemelerinizi takipteyim, telefon soran arkadaşları direkt sizin önerilerinize yönlendiriyorum artık 🙂

 • hkurtoglu @hkurtoglu

  İncelemelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Kalın sağlıcakla.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Dolma kalemlere geçiş yapıyorsunuz yavaştan galiba. 😀 Orenz Nero'yu çok beğeniyorum tip olarak ancak kalemin bozulma gibi bir durumu var dünya genelinde diye okumuştum.

  • M.Can @dogan_mcan

   Öyle bir girişimde bulundum ama dolma kalemin iyisi, mürekkebin iyisi falan derken masraf yüksek oluyor. Hakkını verecek defteri de unutmamak lazım. Günlük kullanım için pratik olmaması da çok farklı dolma kalemleri edinme isteğimi ortadan kaldırıyor. Zaten Meisterstück gibi birkaç model dışında çok ilgim olmaması da bunda etkili. Bu kalemler biraz prestij ve flex objeleri.

   Orenz Nero zannediyorum ki en iyi 0.2 ve 0.3 kalem. Klasik Orenz'i kullanmaktan çok keyif alıyorum ancak otomatik uç çıkarma özelliğine sahip değil. Kalemin ucunu metal boru ile aynı seviyede tutmak bir hayli zor. Öte yandan Pentel markası altında premium ve pahalı bir versatil kalem görmek, 'automatic lead advancing system', farklı ve fütüristik bir tasarım, yalnızca 0.2 ve 0.3 olmasına rağmen epey rağbet görmüş olması gibi nedenler satın almak için yeterli idi. Yine de uzun süre bekledim fiyat düşüşü için. Fiyatta maalesef değişiklik olmadı ama yapacak bir şey yok 😀 Almadan önce olabildiğince detaylı bir şekilde inceleme ve yorumlara göz attım ama bozulma ile ilgili bir yorum gözüme çarpmadı. Tabii insanların belirttiği belli başlı problemler var ama bunları en iyi şekilde değerlendirmek için kalemi kullanmak gerekiyor.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Umarınim sorun yaşamazsınız. Ben de çok istiyorum satın almayı, Nisan'da Almanya'ya gittiğimde belki alırım (uygun fiyatlı denk getirebilirsem).

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Yalnız Almanya'da Japon kalemlerinin ne kadar rahat bulunacağı konusunda bazı şüphelerim de yok değil. Avusturya'da ciddi anlamda bir tutuculuk var. Basit gel ve rollerball kalemler haricinde Pentel, Pilot ve Tombow markalarını bulmak mümkün değil. Yüksek fiyatlı birkaç Pilot dolma kalem ve mürekkep bulunmakta ancak silgi, uç, versatil kalem, tükenmez kalem, defter vb. hiçbir Japon kırtasiye ürünü bulunmuyor. Amazon ve eBay gibi sitelerden ulaşılıyor ancak onlar da zaten Japonya'dan veya Güney Kore'den kargolanıyor. Almanya, İsviçre ve Avusturya markalarının hakları ciddi bir şekilde yasalar ile korunmakta. Bir yandan güzel bir şey gibi görünse de işin kötü tarafı rekabetin olmaması. Staedtler marka ürün bulmak dahi zor. Firmanın bir kısmı Japonlarda, muhtemelen ondandır diye tahmin ediyorum. Bu ülkede haklı olarak en çok mızmızlandığım tek konu budur. Avusturyalı bir kırtasiye sahibi de Pentel gibi bir markanın ürünlerinin ülkesinde bulunmamasından memnun olmadığını belirtmişti.

   Lamy, Rotring, Faber-Castell, Kaweco, Porsche Design, Pelikan, Leuchtturm, Waldmann, Schneider, Caran d'Ache ve Aristo gibi markalara erişim çok kolay ve ürünü aldıktan sonra verilen destek de oldukça tatmin edici. Ama öte yandan da çeşitliliğin, kırtasiye sayısının, rekabetin ve f/p ürünlerinin azlığı hiç hoşuma gitmiyor. Neyse ki online mağazalar ve adamakıllı kargo şirketleri olduğu için rahatça yurt dışından alışveriş yapılıyor. Almanya'nın Avusturya'ya göre çok daha büyük olması ve muhtemelen çok daha fazla kırtasiye sayısının olmasından ötürü belki yalnızca Avrupa menşeli markalar dışında da ürünler bulunuyordur. Yine de Orenz Nero özelinde fiyatta çok bir şey beklememek lâzım. $25-35 arasında gidip geliyor. Tek tavsiyem Türkiye'den edinmemeniz olabilir 😀 1-2 tane online mağazadan 380 TL civarında fiyatlar gördüm, görmeseydim daha iyi olurdu. Yurt dışındaki en pahalı yerden çevirince bile 220 TL'ye tekabül ediyor. Güzel ülkemde de çeşit çok olduğu gibi yolan da çok.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Bilgilendirme için çok teşekkür ederim, böyle bir şey olabileceğini hiç düşünmemiştim bile. Japon kalemlerine nispeten iyi fiyatlarla burada da sahip olabiliyoruz ama en azından Lihit Lab kalemlikleri uygun fiyata bulabilirim diye umuyordum. Amazon.de'de 8 euro olan Teffa kalemlik Türkiye'de yok, bir ara amazon.com.tr'de gördüm ama 230 lira idi. 😀 Alman markalarından ise beğendiğim kalemlere zaten sahibim. Belki ucuza bulursam Rotring 600 almak istiyorum sadece. Leuchtturm1917 defterleri ise çok istiyorum, o konuda sevindim. Türkiye'de A4 boyutlu Master serisi 200 lira gibi saçma fiyatlara satılıyor. Bir de çook sevdiğim Palomino Blackwing ile Noris kurşun kalemlerden alacağım.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Teffa kalemliği ben de eBay üzerinden 10 Euro'ya almıştım. 600'ü Türkiye'den daha ucuza bulabilirsiniz. Noris de bulunabilirler listesinde. Leuchtturm'u ben de çok seviyorum ama bayağı pahalı. Burada defter olarak hem çok pahalı olmayan hem de kaliteli olan Clairefontaine var yalnızca.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Onu da ben sevmiyorum. 😂 Leuchtturm, Moleskine, Rhodia ve tip olarak aşırı beğendiğim Lamy defterler umarım o kadar pahalı olmaz da en azından birer tane alabilirim.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Tabii alırsınız ama dediğiniz gibi birer tane almak mantıklı.

 • havuc_sebzeoglu @havuc_sebzeoglu

  Ben kendime yazı kalemi almak istiyorum. Rotring 800,rotring 600, pentel orenz nero, kuru toga var ilk aslında rotring 800+ almak istiyordum ama yazınızı okuyunca vazgeçtim bütçe olarak sanırım 300tl ye zorlarım. Rica etsem bana öneride bulunabilir misiniz?

 • havuc_sebzeoglu @havuc_sebzeoglu

  Aslında seçenekler arasında onlar vardı keşke sahip olsaydım. Rotring 800+ ı çok beğenmiştim. Ama daha önce dediğim gibi yazınızı okuyunca vazgeçtim. Şimdi alacağım-bana önereceğiniz-kalem ilk gerçek anlamda kalemim olacak sanırım

 • Oğuz @vitalyscherbo

  @havuc_sebzeoglu Ben de yine Lamy Safari ve Tombow Mono Graph / Mono Graph One tavsiye edeyim korsan yayından. 😀 Yazım için özellikle Safari ve biraz tombul kalem seviyorsanız Mono Graph One'ı öneririm. Saydığınız kalemlerden ucuzlar tabi ki ama harikalar yine de.

  • M.Can @dogan_mcan

   Safari güzel tavsiye gerçekten de ama tek bir eksiği var. Bazı kalemleri önermek aklıma hiç gelmiyor, sanki herkeste varmış gibi geliyor bana. Safari de kalem deyince akılda canlanan nadir kalemlerden birisi. Ama TR fiyatı gereksiz yüksek. Plastik bir kalem bu kadar pahalı olmamalı. Ne de olsa It's Lamy World, yapacak bir şey yok.

   Mono Graph teknik anlamda üstün ama şahsen tasarımını kötü buluyorum. Ergonomik anlamda değil, estetik anlamda. Bence Zoom Tombow mekanik kalemler arasında noktayı koymuş bir kalem. İncelemede yeterince hakkını veremedim, baştan yazmayı istiyorum bir türlü denk getiremedim.

   Hepsinin ötesinde şu anda odağımda sadece Orenz Nero var. Yanında bir de Pilot Neox 0.3 2B sipariş vermiştim. İlk izlenimlerim çok olumlu ancak uzun kullanıma tâbi tutmak gerekiyor. Grip kısmı çok mu iyi yoksa rezalet mi hâlâ karar veremedim. İlk defa Pentel marka bir kalemin kutuyla ve garanti kartıyla geldiğini görmüş oldum. Canımı çok sıkan bir tasarım hatası var. Muhtemelen üretim esnasında gövdeyi yaparken fazladan küçücük bir plastik parça çıkıntı olarak kalmış uç ve gövdenin birleştiği kısımda. Yazarken parmağı çok rahatsız ediyordu. Fazladan bir parça olduğundan dolayı cımbız, törpü ve zımpara yardımı ile çıkarmayı başardım. Şu an bir sorun yok gözüküyor. $30 etiketindeki bir kalemde, hele ki bu kalem Pentel iken böyle bir üretim hatası görmek canımı sıkmadı değil, neyse ki şimdilik başarıyla düzeltilmiş gözüküyor. Bu kadar küçük bir hatadan dolayı da kalemi tekrar Japonya'ya göndermek falan da istemedim açıkçası, zaten kaç haftadır bekliyordum 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @dogan_mcan Safari özelliklerine göre pahalı gerçekten ama her açıdan sorunsuz ve kusursuz olması gönül rahatlığıyla satın alma sebebi. Yalnız o kadar övülen ABS plastik bana çok ucuz ve kırılgan bir his veriyor.

   Mono Graph serisi biraz ayrıştırıcı tasarım anlamında. Ben tiplerine hastayım, sadece elime birazcık tombul geliyorlar. Ama o kadar seviyorum ki ilk kez bir kalemin farklı renklerini satın alma isteği oldu bende.

   Orenz Nero ile alakalı internette gördüğüm şikayetlerden bahsetmiştim size daha önce de. Anladığım kadarıyla mekanizmanın yapısı gereği kullanılan uç (min) toz çıkarıyor ve mekanizmayı etkiliyor bir süre sonra. Belli aralıklarla temizlenmesini öneriyor kullanıcılar.

  • M.Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo ABS plastik kullanılmasını ben de olumlu karşılıyorum ama bunun Graph 1000 tarzı kalemlerde olduğu gibi fiyata yansıması lazım. Öteki türlü mekanizma ne kadar kusursuz olsa da fiyat kurtarmıyor.

   Şimdilik Orenz Nero ile mekaniksel anlamda bir sıkıntı yaşamıyorum ancak 2 haftada ortaya çıkacak bir şey değil tabii bu. Kullanılan uç da önemli bir etken olabilir burada. Kalemde gerçekten kusursuza yakın bir otomatik uç dengesi var. Yani metal silindir ile grafit uç hep aynı seviyede kalmayı başarıyor. Mekanizması da bu güne kadar gördüklerime benzemiyor. Biraz daha kullanmak lazım sorunları görmek için.

 • Tolga Demir @tolga-demir

  merhabalar hocam oncelıkle epey bi versatil kalem incelemerlinize baktım bayağı tecrübeli olduğunuz gördükten sonra yazı yazmak ıcın onerebılecegınız kalem veya kalemlar varmı acaba sıralama yaparsanız sevinirim teşşekürler(yazı yazarken keyıf aldıracak kalem)

  • M.Can @dogan_mcan

   Teşekkürler yorumunuz için. Üstteki yorumlarda belirtmiş olduğum kalemlere ve @vitalyscherbo'nun önerdiği kalemlere göz atabilirsiniz. Ayrıca incelemlerde 9 ve 10 yıldız şeklinde puan vermiş olduğum kalemleri de öneriyorum.

   Rahat yazı yazabilmek için kalem seçerken önemli olan ağırlık, ağırlık merkezi, gövdenin kalınlığı, uzunluk, uç gizleme özelliği vb. detaylar. Bunlar da hayli kişisel kriterler olduğundan ötürü sizin karar vermeniz gerekiyor. İncelemerde hepsinin bu tür özellikleri belirtilmiş durumda. Şu sıralar benim kendi tercihim Uni Alpha Gel Kuru Toga, Kaweco Special Mini ve Pentel Graph 1000 for Pro şeklinde. Sizin de bu kalemler arasında veya diğer incelemelerde yer alan kalemlerden birisini beğeneceğinizi düşünüyorum.

   Yazı yazarken keyif almak için en önemli detay ergonomi. Elinizde tutarken sizi yormayacak, grip kısmı (kalemi tuttuğunuz yer) tercihen kauçuk veya yumuşak malzemeden yapılmış olmalı. Kalemin ağırlık merkezi de tuttuğunuz yere yakın olmalı ki yazı yazarken rahat edesiniz, parmaklar daha az yorulsun.

  • Tolga Demir @tolga-demir

   öcelikle yorumunuz için cok teşşekr ederim bende yaklasık 10 yıldır pentel q1007 kullanıyorum ve en sevdiğim kalemde odur. ama eskidiği için yenısını bulamamam dan ötürü bende baska kalemlere yöneldim. pentel orenz,p207,graph 600 ,graphgear 1000,graph 1000 steadler 925 en sonda rotrıng 500 aldım bugün(hepsi 0.7), bunların arasında orenz i cok sevdim keske son zamanlarındaki adıyla smash 0.7 yi bulabılsem bulamadığım için onu aratmıcak bı kalem arıyorum aslında 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   @tolga-demir Smash 0.7 bulmak maalesef pek mümkün değil. Orenz ailesi içinde Pentel Orenz Nero biraz Smash ve Graph 1000'in tahtına gözünü dikmiş seviyede diyebilirim. Tavsiye ediyorum kısacası. Diğer Orenz modellerinden farklı olduğu gibi versatil kalemlerin arasında da biraz deneysel bir yapısı var. Yine bir başka deneysel denebilecek kalem de Pentel Sharp Kerry. Dolma kalem tarzı kapağı gibi detayları dışında çok rahat bir kalem.

  • Tolga Demir @tolga-demir

   @dogan_mcan pentel kerry ı yakın zamanda almayı dusunuyordum bende,orenz nero nun 0.7 si yok galiba bulmakda zor gözüküyo(0.5 kalemleri hic sevmıyorum smash de dahil olmak üzere) baska aklınıza gelen olursa yazarsanız sevinirm tşkrler

  • M.Can @dogan_mcan

   @tolga-demir Ben de geçen seneye kadar 0.5 kalemler hakkında sizin gibi düşünüyordum. Sharp Kerry, Kuru Toga ve Tombow Zoom gibi kalemler 0.5 hakkında, Orenz Nero da 0.3 ve 0.2 kalemler hakkında fikrimi ciddi anlamda değiştirdi. 0.7 kullanmayalı 1 sene geçmiştir. Tabii kullandığınız uç da çok önemli. Pliot Neox 2B ve Pentel Ain Stein 2B çok iyi uçlar 0.5 ve aşağısı için. Daha fazla çeşitli öneri için JetPens sitesindeki rehberleri takip etmenizi öneririm.

   https://www.jetpens.com/blog/the-best-mechanical-pencils/pt/809
   https://www.jetpens.com/blog/the-18-best-pencils-for-2020/pt/30
   https://www.jetpens.com/Top-10-Mechanical-Pencils/ct/3324

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @tolga-demir 0.7 kalemler seviyorsanız Kaweco ve Caran D'ache kalemlere bakabilirsiniz. 844 modelini @dogan_mcan incelemişti, 888 Infinite'i (35 TL civarında ucuz bir model) ben incelemiştim; her ikisi de kesinlikle fiyatlarına göre alınabilecek en iyi kalemlerden.

  • Tolga Demir @tolga-demir

   @dogan_mcan @vitalyscherbo şimdilik 0.7 leri bitirelim diğer uclara 2-3 yıla anca bakarız xD onerilerinizi dikkate alıcağım teşşekürler

 • Tolga Demir @tolga-demir

  Caran D'Ache 888

  Zebra Drafix

  Uni Versatil Kalem Kuru Toga T M7-450T

  yakınlarda sizin yorumlarınızdan denedıgınız kalemlerden ucuz olan 0.7 leri siparis vermek ıstıyorum 1 yada 2 tane almayı dusunuyorum toplamda.sizden birşey istiycem bu 3 unu sıralarmısınız guzel yazı performansı için (yorulma vs önemli değil)

  • M.Can @dogan_mcan

   Kuru Toga yazı için daha uygun. Drafix çizim kalemi olduğu için yazı yazarken pek tatmin etmez.

  • Tolga Demir @tolga-demir

   bende kuru togayı cok merak edıyordum zaten,pentel graphgear 500 kalemini denedinizmi hic (Caran D'Ache 888 mi pentel graphgear 500 mü alsam kararsızım)

  • M.Can @dogan_mcan

   @tolga-demir İkisi çok farklı kalemler. Caran d'Ache alacaksanız 844 öneririm yalnızca. 888 illa uygun fiyata İsviçre markası istiyorum diyorsanız alınacak bir kalem. GraphGear 500 yine bir çizim kalemi. Matematik ve Fizik gibi dersler için kullanılabilir ancak yazı kalemi olarak tavsiye etmem. Açıkçası ben de sanatçı olmadığım ve çizim yapmadığım için 500'ü yalnızca harika bir şekilde dengelenmiş ve tam gripte olan ağırlık merkezi için almıştım. Dediğim gibi teknik çizim, grafik vb. ihtiyaçların dışında gerekli bir kalem değil.

  • Tolga Demir @tolga-demir

   @dogan_mcan peki Caran d'Ache 844 150 tl iken kaweco special uzun olanı 300 tl(minisi tombul galıba o yüzden sevemedım) ılerde bunlardan 1 tane yada kawecoyuda ıllakı al dersenız fıyatı ne olursa olsun bunlarıda denemek ıstıyorum oğuz beyın fıkırlerınıde merak edıyorum @vitalyscherbo

  • M.Can @dogan_mcan

   @tolga-demir Hayır Special Mini tombul değil, Kaweco Sport ile karıştırmışsınız. Bu kalemler zaten belli bir kalitenin üzerinde. Hangisi tasarım olarak size daha çok hitap ediyorsa onu tercih edersiniz.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @tolga-demir Kaweco'nun Classic, Frosted ve Sport serileri kısa ve tombul kalemler. Herkese hitap etmeyebilir. Bende hem versatil hem de tükenmezi var. Tip olarak çok kendilerine has ve tatlı bir tarzları var ancak uzun süreli yazma konforu özellikle eliniz büyükse sorun olabilir. Ben o yüzden benimkileri eşime verdim, bayılarak kullanıyor. @dogan_mcan'ın dediği Special serisinin normali de mini'si de ince yapıda, sadece mini biraz daha kısa. Benim kullanma fırsatım olmadı ama kendisinin incelemesi var.

   Bence 844 veya Kaweco Special/Special Mini kalemlerinden hangisini alırsanız alın çok kaliteli bir kalem almış olacaksınız. Pişman olmazsınız. 844'ü ileride birazcık birikim yaparak alabilirsiniz, Special Mini ise normaline göre biraz daha deneysel bir kalem. O yüzden şu anki bütçeniz el veriyorsa ben Kaweco Special almanızı öneririm.

  • Tolga Demir @tolga-demir

   @vitalyscherbo @dogan_mcan çok teşşekürler deneyımlerınızı paylaştığınız için önerılerınızı dıkkate alıcağım 😉

 • Tahsin Taşdemir @tasooom28

  Merhabalar seni yeni keşfettim. Aslında üzüldüm ve bir yandan da sevindim. Çünkü benim gibi kalem "delileri"ni görünce mutlu oluyorum. 10 puan alan veya tavsiye ettiğin Veya f/p oranı en yüksek olan kalemlerin nelerdir?

  İncelemelerinde Pentel gg 500, zebra tect2way, tombow deep 2 kalemleri göremedim. Bu kalemler nasıl. Yakın zamanda ise scrikss pro s, pensan iq plus beyaz almayı düşünüyorum. Ne önerirsin?

  Elimde
  Pentel 500
  Zebra tect 2way
  Rotring tikky 2 beyaz
  Serve deep
  Tombow deep 2

  Kalemlerinden var. Scrikss pro s ile iq plus beyazı da alırsam on numara olacak. 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   Yorumunuz için teşekkürker. F/P ürünleri arasında Scrikks, Pensan ve Serve markalarını tercih etmenizi tavsiye etmem. Zebra ve Tombow'un daha kendini kanıtlamış ve marka olmuş modelleri daha tercih edilesi ürünler. Çok ucuz olsun diye yapılmış modellerin herhangi bir ucuz versatil kalemden pek farkı yok. Tikky 2 ise maalesef Rotring'e yakıştıramadığım kalemlerden birisi. 300, 500, 600 ve Rapid Pro dışında Rotring kalemlerini tavsiye etmiyorum. Malzeme kaliteleri, dayanıklıkları ve mekanizmaları her zaman iyi olmuyor.

   Graph Gear 500 yazdığınız kalemler arasında açık ara en iyisi. Kendisini yazı kalemi olarak da kullanabilirsiniz ancak asıl amacı tamamen grip üzerinde yoğunlaşan ağırlığı sayesinde çizim kalemi aslında. Yazı için Uni Kuru Toga (özellikle Alpha Gel modeli), Zebra DelGuard ve Tombow Mono Graph kalemlerini öneririm. Bonus olarak da Rotring 500, Staedtler 925-65 ve Pentel Graph 600'e göz atabilirsiniz.

  • Tahsin Taşdemir @tasooom28

   @dogan_mcan Zebre tect 2waydan memnunum aslında ama metal olanı bende olan plastik değil. Kuru Toga alpa gel de de o mekanizma var mı? Mono graphin da mekanizması çabuk bozuluyor diyorlar. Korkuyorum açıkçası. Delguardin ise plastik modelini kullanasim gelmiyor alacaksan metalini alacaksın.

  • M.Can @dogan_mcan

   @tasooom28 Kuru Toga’nın bütün modellerinde uç çevirme mekanizması mevcut. Mono Graph mekanizma olarak kaliteli ama shaker mekaniği uzun kullanımda sıkıntı çıkarabilir ancak. DelGuard Lx ve Er de pahalı kalemler değil, yine de standart DelGuard kötü hissiyatlı veya mekanizma olarak kısılmış bir kalem değil, rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Benim şahsi tercihim Alpha Gel Kuru Toga olur. Diğer kalemler de kaliteli olsa da inovatif ve ergonomik özelliklerin bir araya gelmiş olması Alpha Gel’i üstün kılıyor.

  • Tahsin Taşdemir @tasooom28

   @dogan_mcan yorumun üstüne alpha gel almaya karar verdim. Yanına da pentel smash. Alpha gel shaka diye bir model daha varmış. Shakada galiba shaker özelliği var. Yine de fark olur mu?

  • M.Can @dogan_mcan

   @tasooom28 Shaka’yı tavsiye etmem. İlk olarak Kuru Toga mekanizmasını kaybedip onun yerini tutamayacak shaker mekaniğini kazanıyorsunuz, ikinci olarak da tasarım ve ergonomi anlamında ciddi bir kayıp yaşıyorsunuz. Alpha Gel modelleri arasında da açık ara en iyi model Alpha Gel Kuru Toga.

 • Tahsin Taşdemir @tasooom28

  Bu arada pentel 600 ile 500 arasında çok fark yok diye almadım. Bir de ucu 500e göre daha az sağlammış.

  • M.Can @dogan_mcan

   G600’ü G1000’in metal grip versiyonu gibi düşünebilirsiniz. G1000’in gölgesinde kalan, benim de çok tercih etmeyeceğim bir model. Yine de bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Graph 1000 gelmiş geçmiş en iyi griplerden birisine sahip olsa da ağırlık, kalınlık ve uzunluğu çok değiştirmeden metal grip ile kullanmak isteyenler için G600 iyi bir tercih. Tamamen bir çizim veya yazı kalemi olma derdinde de değil. İki kullanım için de esnek bir tasarıma sahip olması da kendisine bir kullanım alanı yaratıyor. Metal uç ise Pentel kalemlerde dert edilecek bir unsur değil. Pentel mekanizma ve uç (nib) konusunda ciddi bir segmentasyona gitmez hiçbir zaman.

  • Tahsin Taşdemir @tasooom28

   @dogan_mcan g 1000i hiç denemedim. Ağırlık merkezinin 500de daha iyi olduğu denildi ve ağır olduğu için düşünce o plastik kısım kırılıyormus. Pentel 600 de 500un aynısı diye 500 aldım. Bir de ucu kaliteli dendi. Gerçekten kaliteli bir kalem. Sizin tavsiyeniz ile üni Kuru toga alacağım. Ama hangisini alsam yine kararsız kaldım.

  • M.Can @dogan_mcan

   @tasooom28 Graph 1000 benim için en iyi Pentel kalem olmakla birlikte, şu ana kadar kullandığım en iyi kalemlerden birisidir. Ancak Kuru Toga farklı bir kalem. Özellikle mekanik yönden yenilikçi olduğundan dolayı farklı bir kalem kullandığınız hissiyatını daha çok yaşatacaktır. Bu nedenle Kuru Toga’yı tercih edebilirsiniz. Diğer kalemlerin de bir yere kaybolduğu yok tabii. İleride de Graph 1000 tercihi yapabilirsiniz.

   Bu arada şu kalem şöyle kırılıyor, böyle bozuluyor tarzı yorumlara bel bağlamanızı hiç tavsiye etmem. Bir kalem düşünce kırılabilir, ucu yamulabilir veya hasar alabilir. Senelerdir Graph 1000 dahil birçok kalemi deneyimledim ancak en az yaşadığım şey yamulma ve kırılma gibi fiziksel hasarlar idi. Bir versatil kalem tercih edilirlen en önemli detay mekanizması ve bu mekanizmanın hangi materyalle üretildiği ve nasıl korunduğudur. Bundan sonra bakılacak özellik ise kişisel tercihlere hitap eder. Tasarım, üretim kalitesi ve süreci, kullanılan materyaller ve ergonomi gibi... Birçok kalemde göreceğiniz ABS plastik halihazırda en sağlam plastiklerden birisidir. Lamy, Staedtler ve Pentel de bu plastiği kullanan firmalardan birkaçı. Dayanıklı olduğu gibi hafifliğinden dolayı da tercih edilir. Graph 1000’in hafifliği ve grip hassasiyetinin en önemli sebeplerinden birisi de kullanılan bu plastiktir. Kısacası kalemlere karşı yazılan üstünkörü “kırılıyor, bükülüyor” tarzı yorumlara dikkat etmemenizi öneririm. Özellikle önerdiğim marka ve modellerin tasarım ve dayanıklılık konusundaki tecrübeleri neredeyse 100 yıl öncesine dayanmakta.

 • Yıldırım A. Dönmez @yildirim-a-donmez

  Merhaba, iyi günler. Bir öğrencinin günlük kullanımı için pentel graphgear 1000 mi, pentel graph1000 for pro mu daha uygun sizce?

  • M.Can @dogan_mcan

   Merhaba, Graph 1000 For Pro çok daha uygun bir kalem. Graph Gear serisi daha çizim ve sanat odaklı. Graph 1000 ise hafifliği bir kenara, rahat ve kalem ucuna yakın konumlandırılmış grip tasarımı ile daha iyi bir yazı kalemi. Hem günlük kullanıma, hem de çizim yapmaya çok uygun.

   Yine öğrenci odaklı bir kalem olarak Uni Alpha Gel Kuru Toga'ya da göz atmanızı öneririm. Onun da özelliği esnek kauçuk grip ve Kuru Toga mekanizması. Bu mekanizma ile kalemin ucu basınç ile kendi etrafında dönüyor ve aynı kalınlıkta kalıyor. Kuru Toga ailesinin en iyi kalemidir ayrıca Alpha Gel Kuru Toga.

  • Yıldırım A. Dönmez @yildirim-a-donmez

   @dogan_mcan Çok teşekkür ederim, sağ olun. Sizin öneriniz çok değerli benim için. Yorumlarınızı okudum ve size danışmak için siteye üye oldum. Tekrar teşekkür eder, iyi günler dilerim 🙂

  • M.Can @dogan_mcan

   @yildirim-a-donmez Rica ederim. Hayırlı olsun şimdiden, güle güle kullanın 🙂