#OtoSeyir #otomobil #FordFocus Herkese selamlar,
2016 model 1.5 tdci 120 hp 300 nm tork lu motoru ve ıslak çift kavarama powershift şanzumanı ile focus style aracımın yakıtından biraz şikayetçiyim...
Kullanım senaryolarım çok iç açıcı değil ama yinede araç tanıtımlarında bahsi geçen "nekadar basarsan bas .... litreyi geçmiyor yakıt tüketimi" cümlesi sürekli aklımda...
İstanbul içi kısa yolculuklar ve dur kalk trafik ortalaması 8 lt den aşağı inmiyor... uzun yolda da yine gazlamama rağmen 6.5 lt den aşağı inmiyor , Yolu gördümmü basmıyor değilim evet kabul ama yinede bana çok gibi geliyor... siz ne dersiniz . bakımını yeni yaptım. sadece şanzuman yağını henüz değişmedim ne zaman değiştiğini de bilemiyorum...
LIQUI MOLY Süper Dizel Yakıt Katkısı 250 ml 5120 diye bir ürün aldım henüz elime ulaşmadı gelince onu kullanacağım belki enjektörler biraz rahatlar ve tüketim düşer diye düşündüm...
tavsiyelerinizi bekliyorum .

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • 3dfx @3dfx

  Hocam senaryo degismedikce istersen zemzem dök cok bisey degismez bu tüketim. Aracta sorun yok bence.

 • gunhangunaydin @gunhangunaydin

  Dizel icin normal.motor o sarfiyata gore dizayn edilmistir.fabrika verisi icin laboratuvarda test etmek gerekir

 • Furkan Emir @furkanemir

  Würth enjektör temizleyici al, senin aldığın speedtec performans arttırır temizlik yapmaz. Motor ısınmıyorsa ve dur kalk varsa tüketir. Eco mod varsa aç. otobanda 90 100 sabit kaç yakıyor? 5in üstüyse sıkıntı vardır

 • ismailsari @ismailsari

  benim senaryoda nasıllar peki. daha normal kullanımda hatta motor sıcakken dur kalk kullanmda bile 6.5 yakıyor ilk aldığımda denemiştim .

 • ismailsari @ismailsari

  @ismailsari aracı alıp motor yağını değşitm ve bostancıdan maltepeye geldim özellikte trafikte denedim 6.5 yaktı şaşırmıştım .

 • ismailsari @ismailsari

  @brave @brave pazar günü özellikle uzunyol yakıtı ölçecem bakalım ne çıkacak . giderken 100 le gidip döerken Allah ne verdiyse . özellikle ölçelim bakalım trafik falan olmazsa . buraya yazarım . herşey gün yüzüne çıkar . benim beklentim 100 le giderken ve araç full yolcuyla giderken 5 lt civarlar . bakalım ne olacak.

 • lterlemez @lterlemez

  Ford Focus 2013 1.0L aracım var. Bütün araçlarda vardır ama yine de belli hızlar ve devirler var, aracınız için bu noktaları bulmaya çalışın; özellikle uzun yolda oldukça etkili oluyor. Örneğin, benim araçta cruise control var, aracı belli hızlar için 2000 - 3000 devirde tutuyor. Bu noktaları (devir ve hızı birlikte deneyerek bulun), anlık harcama oldukça düşük oluyor.
  Benim yılda 3, belki 4 kez uzun yolum oluyor onun dışında çok yolum yok (aracım 7 yaşına girecek önümüzdeki sene ve 42 bin km'de). Ortalaması 6.5 ile 6.7'de (en kötü 6.8) geziyor.
  Bir de şu var, araçların hepsi (yerli!!!!! üretimler de dahil) bizim coğrafi şartlarımıza göre tasarlanmıyor. Başta dediğim olay, örneğin Amerika'da çok daha verimli sonuçlar üretecektir ama bizde pek öyle olmuyor. Örneğin yokuş aşağı gitmenize rağmen anlık tüketim 5-6 lt olurken, yokuş yukarı giderken 3-3.5/4 lt olabiliyor. Yani yollarımızın tasarımı, kurulumu ve geçtiği coğrafik yapısı da tüketimde etkili oluyor. Ama mesela yeni İzmir yolunda bayağı bir aşağı düşeceği açık. Ayrıca, yollarımızın %80'i gerçek otoban değil. Yani, tasarruflu sürüşe izin vermeyecektir.

 • Guapo @guapo

  Tüketim bence de bir tık fazla. Yazıdan bilinçli olduğunuz anlaşılıyor benim diyeceğim şeyi de hali hazırda uyguluyorsunuzdur ama yine de bir bahsedeyim ; araba gitmezken gaza basmak yakıt tüketimini çok arttırıyor. Yani devir çok düşükken hızlanmak istediğinizde gaza basarak değil de vites düşürerek cevap verilmeli. Dediğim şey ''kickdown''değil. Yol gördüğümde basıyorum dediğiniz ''kickdown'' yapmaksa tüketim normal 🙂 Kickdown deviri çok yükseltiyor. Ya da uzun yolda son viteste giderken yokuşta aynı viteste 80-90'a düşmemeye çalışılmalı gibi. Biraz daha dikkat edin. Kayda değer bir düşüş olmazsa aracı sorgulayabilirsiniz. Rodajı kötü yapılmış olabilir. Yeni nesil arabalarda rodaj yok deniyor ama bence hala çok önemli. Sonuçta 2000'lerden bu yana çok birşey değişmedi ve ilk yağ değişiminde yağda metal tozları oluyor hala 🙂 Bu testteki sizin motoun güncellenmiş hali ve tüketim tam sizin değerlerde. 1.6 TDCİ efsaneliği yok sanırım 1.5'te.

  19:20'de bahsediyor ;
  https://www.youtube.com/watch?v=xEREqQAsCk8

 • kadirbekar @kadirbekar

  2007 reneult scenic sahibiyim 1.6 benzinli versiyonu
  Ortalama 11.8 yakıyor sadece işe git gel yapıyorum evim yakın fakat trafik oluyor sık sık

  Ortalama yakıtım 11.8

  Sadece içimi dökmek istedim 🙄

 • Erdinç B. @erdincb

  Bende Bmw 1.18i var benzinli. Şehir içi ne yaparsam yapayım 9 litrenin altına inemedim. Bir ara 8.9 gördüm hepsi o. Uzun yolda da önce 6.5 litre ortalama yaptım. Sonra baktım ocağım sönüyor, iyice çektim gazdan ayağımı bu sefer 5.1 e düşürdüm. Ara ara kamyonlar selektör yapıyor o derece. Fabrika verilerini yakalamak için araçtan inip itmek lazım yani...

 • huseyin/azuren @hegemen

  @ismailsari 90 yap 100 değil devir 2200 de sabitle 4 rahat görürsün 2200 üstüne çıkma uzun yolda. Bende 2006 sw vardı düz 2200 ü ve 90 ı geçmezsem yakmıyordu.
  90 ı geçme..

 • ismailsari @ismailsari

  Netice olarak . Bu gün maltepe - ikitelli - nişantaşı - maltepe turu attım . yolun 5 te 1 i trafik 5 te 1 i 130 km civarı kalanı 100 km gibi hızlarla gittim geldim ortalama tüketim 5.3 lt.