#deprem Herkese geçmiş olsun arkadaşlar. Öncelikle bir deprem çantası hazırlamanız iyi olur. Daha sonra müsait bir zamanda daha fazla bilgi paylaşmaya çalışacağım. Sen kimsin diye merak eden olursa deprem konusunu mühendislik oalrak lisans eğitiminde almış bir kişiyim. Şimdilik sakin olun. Muhtemelen yakın zamanda başka büyük deprem olmayacak okuduğum ilk açıklamalara göre. Ancak bir süre için tetikte olmakta fayda vardır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • erigma @erigma

  İstanbulda yaşayan birinin kesinlikle hazırlaması gerekiyor böyle bir çanta

 • Batuhan @achfighter

  Gölcük depreminde yaşayanlar bilirler. Merkez üssüne yakın olanlar bırak diğer odaya gitmek ayakta durmakta zorlandık derler. Deprem çantasını beslenme çantası gibi boynumuza asıp gezmeyeceksek bana mantıksız geliyor. Çantaya erişmeye çalışana kadar ölürüz zaten.

  • erigma @erigma

   Çanta yakında olursa ulaşamazlar mı ? yani yüzde 1 artırsa yaşama şanslarını o bile bir şey bence.

  • prometrik @prometrik

   Öncelikle gölcik konusunda, dayanıksız zemine dayanıksız binalar yapılmıştı ve etkisi çok ağır oldu. Bunun dışında merkez üsse yakınlığına ek deprem dalgasının ilk kısmı etkisi daha az, ikinci ve üçüncü kısmı ise yıkıcı etkisi yüksek kısımlarıdır. Bunları da açıklamayı düşünüyorum.

   Elbette deprem çantasını boynunuzda taşımanızı kimse söylemiyor. Ancak ihtiyacınız olduğunda ulaşabiliyorsanız bu eşyalara bir yerde, bildiğiniz bir yerde ulaşmanız ve hepsinin bir arada olması çok faydalı olacaktır. Kaldı ki sizin perspektifte doğrudan yıkıntı altında kalınacağı varsayılıyor. Evet bazı yapılar yıkılır ve durum oluşur. Ancak çevreniz yıkılmayan yapılar olacaktır. İşte böyle bir zamanda bu kişiler yıkıntı altında kalanlara ve afad gibi tecrübeli ekiplere yardım ederek yıkıntı altında kalanların çıkarılmasında rol alacaklardır. Şimdi bu yardımcı kişilerde deprem çantası olsa da size o deprem çantasındaki ilk yardım malzemeleri ile yardım etseler nasıl olur? Yoksa beslenme çantası gibi bunu mu taşıyacağım deyip hiç hazırlamasalar, sonra o telaş içerisinde ilkyardım malzemesi bulamasalar ve sizi öyle bıraksalar daha mı iyi olur?

   Pesimistlik bir yere kadar. Biraz daha geniş düşünün. Bu yararlı bir şey olmasa bunca kişi söylemez herhalde. Evcililk olsun diye konuşmuyor afad, akom ve bir dünya professör. Bu kadar önyargılı olmayın. Başkalarını da yanlış yönlendirmeyin lütfen.

  • Batuhan @achfighter

   @prometrik Daha önce defalarca çanta hazırladık. İsteyen hazırlasın. Bir süre sonra herkes unutuyor zaten. Ben gerçekleri söylüyorum. Kimin deprem çantası hazırdı. Belki binde bir. Bir daha ki depremde de aynısı olacak ama hazırlayın siz yine de.

 • empty @empty

  En iyi yiyecek ton balığı. 3 - 4 yıl ömrü oluyor konservelerin. Vücuda ne lazımsa hepsi içinde var. İster çiğ ye ister pişmiş. Son kullanma tarihini ilk gördüğümde bende hayret etmiştim. 🙂 (Tenekeside 2 - 3 lira felan çok ekonomik.)

 • Mücahit Köse @mucahitkose

  Telefon yerine PMR bir telsiz çok daha iyi iş görür.

 • empty @empty

  @ali1928 @sunbeam dardanelin alt markası tonkinos 80 gramı 2.5 lira. Ekşide yok kılçık çıkıyor felan demişler. Kaç kutu bitirdim böyle bir şeyle karşılaşmadım. Büyük ihtimal şirket elemanı felanlar. Tadı benim nezdimde güzel, tavsiye ederim.