Selamlar, Siyaset Bilimi'nde okuyan öğrenciler için hazırladığım bir okuma-izleme listesi vardı. Bu sene bu listeye bilgisayar oyunlarını da eklemeye karar verdim. Konu siyaset, sosyoloji ve tarih olunca aslında hemen her oyundan öğrencilecek bir şeyler var aslında. Ancak listede aşırı dar bir alana ait oyunlar olmasını istemedim. Crusader kings'i ve EU IV'ü örneğin aşırı kompleks olduğu için elerken, Civilization'ı, biraz da öğrenmesi nispeten kolay olduğu için listede tuttum.

Kolay erişilebilir ve mümkünse çoğu bilgisayarda oynanabilir oyunların listede olması ve oynayanların kafasında sorular/yanıtlar oluşturmak için üzerine çok fazla düşünmelerinin gerekmemesi önemli. Listedeki oyunların çoğunun Türkçesi yok maalesef ama o konuda yapabileceğim bir şey yok şimdilik. Bu arada listedeki oyunların ille de "eğlenceli" olmaları veya "iyi oyunlar" olmaları gerekmiyor. Oynanabilir olmaları yeterli. Amaç eşe dosta oyun tavsiyesi vermek değil, eğitsel anlamı olan oyunlardan bir seçki yapmak.

Her neyse, listeyi aşağıya ekliyorum. Bu listeye ek olarak konulabilecek oyun tavsiyeleriniz varsa değerlendirmek isterim. @ugury bu tarafa bir gözatabilirsen çok iyi olur. Teşekkürler.

“7 Grand Steps: What Ancients Begat”. (2013). Mousechief.
“Attentat 1942”. (2017). Charles Games.
“Cities: Skylines”. (2015). Colossal Order Ltd.
“Democracy 3”. (2013). Positech Games.
“Detroit: Become Human”. (2018). Quantic Dream.
“Headliner”. (2017). Unbound Creations.
“Orwell: Keeping an Eye on You”. (2017). Osmotic Studios.
“Predynastic Egypt”. (2016). Clarus Victoria.
“Sid Meier’s Civilization V. (2010). Firaxis Games.
“This War of Mine”. (2014). 11 Bit Studios.
“Twilight Struggle”. (2016). Playdek, Inc.

BeğenFavori PaylaşYorum yap