@coolnquiet yani Hasan arkadaşımın affına sığınarak söyledikleri de çok güzel noktalar olduğu için buradan cevap yazıyorum ve bu uzun açıklamamı aklında Elektrikli Araç ile alakalı soru işaretlerine sahip olan herkese cevap olması umuduyla yazıyorum. Arkadaşım Hasan eğer ki isterse bu durumu silebilirim. Konunun fotoğrafı ektedir.

'' Lityum dünyada az bulunan bir element. Elektrikli araçlar yayıldıkça fiyatı çok artacak ve yapılmasını sağladığı aracın önünü tıkayacak. ''

Bu konu hakkında özellikle araştırma yürüttüm ve Lithium'un az bulunan bir rezerv olduğunun ve EV'ler için yeteri kadar bulunmayacağını duydum ve araştırmaya başladım. Lithium az bulunan bir element değil bunu hemen örnekleyeyim:

https://investingnews.com/daily/resource-investing/battery-metals-investing/lithium-investing/lithium-reserves-country/

https://blog.energybrainpool.com/en/is-there-enough-lithium-to-feed-the-need-for-batteries/

Lithium sorunu dünyada kesinlikle yok sadece şu an talep çok fazla olduğundan üretim buna pek yetişemedi zamanında bu yüzden piyasada genel algı Lithium az olarak kaldı ama burada esas sorun Kobalt maddesinde.

Kobalt gerçekten az ama bu da korkulacak düzeyde değil ve firmalar şu an HEPSİNDEN bahsediyorum Kobalt kullanımını bataryalarda çok düşürdüler ve bunda öncü Tesla. Tesla şu an 2170 yeni nesil bataryalarında %3 oranında bir sonraki nesilde ise %0 oranında kobalt kullanacak. Kaynak: https://cleantechnica.com/2018/06/17/teslas-cobalt-usage-to-drop-from-3-today-to-0-elon-commits/

‘’ Dediğiniz menzil gibi çoğu kişi için yeterli olsa da yine de 1000 km'yi devirmedikçe bazı insanlar kendini kısıtlanmış hissedecek. ‘’

Dünyada her seçiş bir vazgeçiştir ve bu dediğinize katılıyorum ancak mantıklı olarak düşünüldüğünde ben şahsen bunun sağlam bir argüman olduğunu düşünmüyorum. Tesla 100KW batarya ile 450km yol gidiyor, Hyundai Kona aracında, Kia e-Niro aracında 64KW bataryaya 518km yol gidiyor, Tesla Model 3 ise 70kw bataryayşa 530km yol gidiyor ve şu an firmalar optimum noktayı buldular. Deli gibi batarya vermek yerine 400-500km aralığında menzil sunup bataryaların 30 dakikada %80 dolmasının yollarını araştırıyorlar ve çok ciddi yol kat ettiler.
Kaynak:
https://www.youtube.com/watch?v=Tnj4RAsrl34
https://www.youtube.com/watch?v=EdfXMdkUl9A

30 dakikada %72 dolum demek Kona, e-niro, Model 3, Nissan Leaf 60KW gibi modeller için 400km demek ve her 400km’de 30 dakika ara vermek insanın dikkatinin dağılmaması için zaruridir. Bu olay aşıldı ve şu an hala daha 1000km menzil lazım bana diyen kişi mantıklı düşünmüyordur

‘’Bataryanın zamanla eskimesi de cabası. Tesla'da bataryaların çok az yıprandığını biliyorum ama başka bazı üreticiler bu kalite seviyesine ulaşamadılar. ‘’

Şu an her üretici zaten 6 ciddi üretici var çok iyi degredasyon yıpranma oranına sahipler. Kısaca araç ölüyor batarya ölmüyor. Şu an tüm EV modellerinde ilk %10 dilim görece hızlı 100.000km gibi değerlerde sonraki %5 dilim ise bir daha 150.000km sonraki her %1 dilim için de 25.000km gibi bir kullanım yapmak lazım ki batarya ölsün.

Kısaca bataryayı %20 öldürmek için aracı 375.000 km kullanmamız lazım ki dünyada bu km sayacındaki araç sayısı çok çok azdır.

Batarya yıpranması verileri:

https://www.fleetcarma.com/exploring-electric-vehicle-battery-life-degradation-developments/

‘’Bir diğer konuysa güvenlik. Yanmaya başlamış bir lityum bataryayı hiçbir şey söndüremiyor. Tesla'nın kaza bile yapmadan yanan araçları var. İçten yanmalı araçlara baktığımızda ise özellikle dizellerin yanması oldukça zor. Kaza anında patlayabilme ihtimali yüksek bir bombanın üzerinde oturuyor olmak tedirgin edici. Bunun için yanmayan/patlamayan bir batarya teknolojisi gerekli. Hidrojenin yanması da kolay olsa da hidrojen bor gibi hidrojen bağlayıcılığı olan bir madde ile depolanırsa yanma ihtimali çok düşecektir. Aynı zamanda tankta bir delik bulduğunda direkt oradan kaçıp gitmesi de güvenliği arttırıyor diye biliyorum. ‘’

https://evrater.com/electric-cars-safer-than-gas-cars

https://auto.howstuffworks.com/are-electric-cars-safe-in-accidents.htm

https://cleantechnica.com/2018/07/09/electric-cars-offer-passenger-safety-advantages-ev-safety-benefits-part-3/

https://cleantechnica.com/2018/04/01/do-electric-vehicles-have-better-overall-safety-part-2/

EV’ler dünya çapında yapılan HER testte içten yamlalılara göre daha güvenliler. Evet münferit bir kaç olay var ancak bu yanma mevzuusunun çok çok çok daha ciddisi içten yanmalılar için var ve tam rakam bilmiyorum ancak oranladığımız zaman sebepsiz yere yanan içten yanmalı oranı elektriklilere göre 100 kat fazla bile olabilir 🙂

‘’Bence lityumla olacak iş değil. Şu andan itibaren üretilecek tüm arabalar elektrikli olacak desek dünyadaki lityum rezervi yetmeyecektir. ‘’

Lithium yetecek ona zaten cevap verdim bir ikinci olarak tüm dünyayı elektriğe geçmesi oluyor bile. Dünyadaki tüm üreticiler kararını verdi ülkeler de kararını verdi. Ülkeler şehirlerine dizel sokmama kararları aldılar,ülkeler elektrikli araçlara teşvik veriyorlar, ülkeler filo alımlarında EV zorunluluğu getirdiler.

Firmalar dizel üretmeyeceğini duyurdular, firmalar daha ileri tarihte benzin üretmeyeceğini duyurdular. Her firma elektrikli şasisini tanıttı çoğu arabasını tanıttı. Firmalar 2025 senesine kadar 55 modelimin hepsi de elektrikli olacak dediler bile. Harley bile elektrikli motor yaptı.

Karar verilmiş, dünyanın, tüketicinin ve firmaların kabul ettiği şeyleri tartışıyoruz yapmayalım geri kalıyoruz, kalmayalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yekta F. @electric

  Bu kadar yazdım eklemeden de olmaz dünyayı kirletmeyeceğiz yenilenebilir enerjiyle elektrik üretimi hakkında ülkecek çalışma yapmalıyız TÜM DÜNYA bunu yapıyor tüm dünya elektriğe kayıyor tek kaynak olarak bizim sorgulamadan ivedi aksiyon almamız lazım burada her VATANDAŞA iş düşüyor devleti sıkıştırmalıyız.

 • turker @turker

  Elektrikli araçlar daha çevreci olduğu için firmalar gazlamıyor (ki öyle mi emin de değilim uzaktan bakan biri olarak), kar marjı muhtemelen daha yüksek bu tip araçlarda. pilin maliyetini bilemem ama motor + şanzıman + vs parçaları araçtan çıkarınca geriye pek de birşey kalmıyor para adecek.

 • Pix50Adam @zero2900

  Elektrik doğalgaz ve petrolle üretildiği sürece değişen bir şey olmayacak.

 • salihcln @salihcln

  "1000 km menzili" içten yanmalı motora sahip olan aracımda bile alamıyordum.

  • Yekta F. @electric

   Aynen öyle. 1000km menzil olsun isteği saçmalık kişi kullanımına göre karar vermeli mesela ben uzun yol olarak sadece İzmir'e giden biriyim yazlık buradan 538km benim 538km menzile de ihtiyacım yok susurluk festiva outlet AVM'de hızlı şarj var bana 300km menzil yeter.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Güzel bir yazı hazırlamışsınız kaynakları da göstererek. Çok teşekkür ederim. Kafamdaki birçok yanlış bilgiyi düzeltmiş oldum. Bir süredir bütçem yeterse bir sonraki aracımı hibrit tercih etmeyi düşünüyorum ama elektrikli araçlar maalesef maliyet anlamında bir çoğumuz için ulaşılabilir durumda değil.
  Bir taraftan da yapılacak iş çok. Öncelikle şarj istasyonları yaygınlaştırılmalı. Elektrikli araçlar yayıldıkça da elektrik üretim ve dağıtım altyapısının geliştirilmesi gerek. Bunlar da fiber internetin bile hızla yayılamadığı ülkemizde uzun sürecek gibi maalesef.

  • Yekta F. @electric

   Hibrit araç almamanızı öneriyorum eğer Kia Niro Hibrit düşünmüyorsanız.

   Eski tip motorlar ve eski nesil yıpranması yüksek bataryalar kullanıp tüketiciye iteliyorlar.

   Bir ikinci olarakta altyapımız gayet yeterli şundan çrnek vereyim bir AVM 5000 aracın şarjını tüketiyor saatte ve ilçelerimizde 2-3 avm görüyoruz artık.

   Şarj istasyonu bakımından da 386 adet istasyon var evet buna daha yatırım lazım ama önce firmaların EV getirmesi lazım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @electric Şu an için yeni tanıtılan Corolla'nın hibritini düşünüyordum hocam. NiMH batarya kullanması biraz korkutmadı değil ama internette okuduğum kadarıyla yüzbinlerce km yapmasına rağmen bataryası hayatta olan Toyota modelleri var diye biliyorum. Bazı Toyota dökümanlarında bataryanın aracın ömrü boyunca değişmesi öngörülmemektedir diyordu.
   Kia Niro hibrit de düşünebilirim. Belki ben alana kadar Kia aynı hibrit altyapısını sedan karoserli nir araçta da kullanabilir ya da hibrit araç sektörüne yeni oyuncular katılabilir. En az 2,5 sene sonra araç değiştireceğim. Ortapedik engelim olduğu için 5 yılda bir ÖTV indiriminden faydalanarak araç değiştirebiliyorum.

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  Tek soru Elektrikli araçlar doğayı az kirletiyor daha çok yol gidip daha az ödeniyor deniliyor. Yakın zamanda diyelim dünya elektrikli araca geçti elektrik üretmek için doğayı kirletmeyecek miyiz 🙂 daha pahalı olmuyacak mı sanılıyor. Düzen hiç değişmeyecek. Şuan ne ise elektriktede o olacak sadece şuan akıl çelmek için ucuz ve karlı gibi gözüküyor okadar.