Paylaş Paylaş

Dört portlu Powerline: ASUS PL-X52P

Evinizdeki elektrik şebekesi üzerinden ağ bağlantısı sağlayan "powerline" adaptörlere artık iyice alıştık. Firmalar, temelde hepsi birbirine çok benzeyen powerline adaptörlerini farklılaştırmak için çaba harcıyorlar. ASUS, PL-X52P modeli powerline adaptörlerini 4 adet gigabit ethernet portuyla donatarak bu ürün kategorisine hayli iddialı bir giriş yapmakta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Çağatay @backflip

  Burası gariban kalmış 1020 den sonra 🙂

  Ürün sanki biraz fazla büyük, duvarda görsem korkarım, bu kadar büyük cihaz kullanmaktansa modemden uzak odaya kablo çekmek daha mantıklı sanki (benim açımdan)

 • Ziyaretçi

  Affettirici özellik 4 port ve Gigabit olması.

 • mevlüt

  Fazla pahalı geldi. İyice yaygınlaşsın da alalım ya çok merak ediyorum 🙂

 • River Raid

  3 Yıldır TP-Link kullanıyorum. Sağlıklı bir ürün. Tabi bunu alıp cep telefonunu yastığının altında yatarsan geçmiş olsun.

  Bu arada sırası gelmişken TP-Link'i ürünlerinin uluslararası bir garantisi olmadığından dolayı kınıyorum. ABD'den aldığım bozuk çıkan powerline çiftini değiştirmek için beni ABD ofisine davet ettikleri için teşekkür ederim :P.

 • Paralelport

  Telefon incelemesi seven arkadaşlar kusura bakmasın, haftanın en iyi incelemesi bu olmuş. 1020 ve G2 de güzeldiler, ama 10 dk'da bu kadar bilgi sunulduğu için ödül buna. Daha konsantre.

  Bu buzdolabı mevzusu da düşündürmedi değil; TP-Link'te yaşadığım kesilme sorunları acaba benzer bir sebepten miydi? Bir ara denemeli. Üstünde hiç cihaz olmayan bir priz bulmalı.

  4 port biraz sembolik demek isterim: zaten uzak odalar arası 55 Mbit yani 6 küsur MB saniye aktarım hızın olacak, bunu da 4 cihaza paylaştıracaksın. Alan bilerek aldıktan sonra dert değil.

 • Gladioturk

  Wifi yoksa at çöpe..

 • E.C.ARAT

  Ben bu adaptörlerin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştıklarını teknoseyirden öğrendim.İnsanların çoğu bu ürünleri bilmiyor.Oturan tanıdıklarımdan biliyorum Halkalıdaki TOKİ evlerinde duvarlar kalın diye wireless sinyalleri alamadıklarından insanlar belli bir odaya tıkılıp kalıyor.
  bu yüzden levent pekcan'ın ürünün ne olduğunu kısaca açıklaması çok iyi olmuş.inceleme için teşekkürler:)

 • Ziyaretçi

  Batman Arkham Origins incelemesi isteriiiiz 😀 ikinci oyun yılın oyunu seçilmişti ve bayıla bayıla da oynamıştık.

  Video ile ilgili olarak da, pek estetik durmuyorlar. Prizde kocaman bir cihaz ne kadar hoş durur tartışılır.

 • Erdem Ç. @rockerdem

  bu tip cihazları hiç kullanmadım ama ileride ihtiyaç olursa bence süper çözüm üreten bir fikir.

  şu "VIP port" konusu da sanırım ancak her porta farklı pc bağlayıp aynı anda dosya transferi ile test edilirse belli olacak bir şey. tam yük altında o portun bant genişliğini yükseltiyor olabilir ki bana çok mantıklı geldi. arka odaya bununla taşıdık, VIP port'a pc'yi bağladık, diğerlerine PS, xbox, tv filan. PC haricindekiler öyle çok hıza ihtiyacı olmayan sistemler olacağı için bence iyi düşünülmüş.

  inceleme için teşekkürler...

 • adnangsm

  şimdi bu cihazı kullandığımızda elektrik tesisatında bizimle aynı fazı kullanan diğer evlerede internet yayılıyormu acaba yoksa haberleşme sadece bu iki cihaz arasındamı oluyor yani aynı kutu icinden çıkan iki cihaz arasında bir kripto var mı

 • kiesto_afri @kiesto_afri

  cihaz çok iyimişde fiyatı çok yüksek bunun

 • Fth @sword-q

  levent abi artık adamlar ne kadar 100mb kontrol cipi ürettilerse bitirene kadar satacaklar sonra piyasa temizlenecek. yoksa 100mb ile gb kontrol çipi arasında fark yok ki ikisi de aynı maddeden yapılmış 🙂

 • Emre K @emre-k

  Powerline adaptörler çok pratik bir çözüm ancak evdeki tesisatın kalitesi hatta mahallenin trafosu bile hızı etkileyebiliyor. Bu yüzden alacağınız performans biraz şansa kalmış. Tabi günlük internet kullanımı için hız yeter ve artar bile. Bunların en büyük düşmanı kapasitif ve endüktif parazit yaratan buzdolabı gibi motorlu cihazlar ve eski tip balast kullanan lambalar. Evinizde bunlardan çok yoksa daha verimli çalışacaklar.

 • Ziyaretçi

  Powerline adaptörler kullanılırken modem kablosuz yayın yapmaya devam eder mi?

 • Bonbreka

  wi-fi olmayınca cazibesini kaybediyor, çok özel durumlar ya da takıntılı insanlar için uygun tabi.

 • ali

  valla ilginç geldi örnek evin elekriğine takıyorsun ve yukarıyada bir tane takında internetin oraya ulaşıyor çok güzel düşünülmüş kablo karmaşasını önler

 • Tesla

  Bunlar başka markaların güçhattı ileticileriyle çalışır mı? İki odasa bunu kullansak ve 3. bir odadan başka bir marka cihazla duvara ağı versek, algılar mı? Ya da tersi, başka markalar bundan gelen ağ sinyallerini çözebilir mi?

  • emreture @emreture

   Teoride Homeplug AV standardını destekleyen tüm cihazlar marka bağımsız çalışması lazım.

   Evde dört tane var bu cihazın tek portlu olanından. Elektrik hattı trifaze olmasına rağmen ve cihazların bağlı olduğu faz hatları farklı olmasına rağmen ilginçtir sorunsuz kullanıyorum. Bağlantı hızları 100 Mbps altına düşmüyor.

 • UFC

  büyüklüğü çok dert değil. Fakat;

  Handikapları
  1.Wifi yok(ciddi ve komik eksiklik)
  2.Fiyat
  Asus bu fiyatı belirlerken neyi düşündü acaba bunu alacak adam 4 port gigabit ethernete tav olur gider şıppadanak 175$ +kdv ye alır gelir mi diye hesap ettiler.
  Öyle düşünüyorlarsa çok yanılırlar. Millet bu dandiklerin çiftinin fiyatının 50TL ye düşmesini bekliyor. Tek port dahi olsa Gigabit ethernet bütün powerline larda standart olmalı, Wifi duruma göre daha üst model yaratmak adına konulabilir. Ama Asusun ağzını köpürterek sulandığı 4 port olayını 20$ a 4 port gigabit switch ilede çözülür. Kimse ay priz çok kalabalık oldu canım 175$ verip bundan almam lazım demez. Asus bu fiyat etiketiyle epic fail yapmış.

 • Bora

  Faydalı bir inceleme olmuş. Bu tür ürünlerin yaygınlaşması güzel. Umarım fiyatları da daha alınabilir seviyelere gelir.

 • hakan

  inceleme için tşk.
  Bu cihazın bence en büyük eksikligi wifi olmaması bir odadaki int başka bir odaay taşırsın ama tablet kullanmak istersen veya cep telefonu il int girmek istersen ortada kalırsın
  sizden ricam wifi özellikli olanları incelemeniz.özellikle wifi performansları önemli.

 • H.U. @h-u

  Ben evde kullanıyorum, iki farklı markayla çalışıyor.