Yeni Kerdi Kartı Dolandırıcılığı

 

Birden cep telefonum çaldı arayan numara bankamın müşteri hizmetleri numarasıydı.

Açtım şahıs direk adımı, soyadımı söyleyerek bu kişi ile mi görüşüyorum dedi evet dedim. kredi kartımdan son 1 saat içinde 600₺ lik internetten oyun alımı yapıldığını bunu benim yapıp yapmadığımı sordu. Hayır dedim o zaman kredi kartınızdan dolandırıcılık yapılmış olabilir işlemin iptali için kredi kartı bilgilerimi isteyince şüphelendim karşı taraf şüphelendiğimi anlayınca ses tonunu yükseltti ve daha sert konuşmaya başladı o zaman daha iyi anladım ki asıl dolandırıcılar kendisi bastım küfürü anında kapandı. Ardından bankamı aradım durumu anlattım kredi kartımdan böyle bir işlemin gerçekleşmediğini herhangi bir işlem yapmaya gerek olmadığını söylediler.

Daha sonra arayan numaraya baktığımda +1 ile başladığını gördüm gerisi bankanın numarası ile aynı.

Arkadaşlar dikkatli olun arayan numara bankanızın numarası gibi gözükse bile  kesinlikle kredi kartı bilgilerinizi vermeyin,  arayan gerçekten bankanız olsa sizin birçok bilginizi görecektir ve hiç bir banka görevlisi şifre istemez. Aşağıdaki resimlerde telefonumu arayan numara ve banka sitesinden aldığım gerçek numara mevcut.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Asaf Duru @asafduru

  Kredidir o kredi, kerdi olsa duramazsın 😀

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Bir bankacı olarak söylüyorum, Türkiyede ki bankacılık sektörü yurtdışına kıyasla çok çok ilerde. Çok ilerde olması da zaafiyetleri beraberinde getiriyor.. Yurtdışında ki adam bilmiyor mu telefonda satış yapmayı, biliyor ama yurtdışında telefondan satış yasak. Başka bir sürü örnek var. Bunun gibi. Tek yapmanız gereken birşey var ne işleminiz varsa internet bankacılıklarından yada şubeden halletmek. Telefona cevap verme mecburiyeti yok

 • gr8time @gr8time

  Merak etmeyin dolandırıldığınızı, kartınızdan para çekildiğini anca size gelen bir mesaj ile öğrenirsiniz. Hiçbir banka siz bu kadar harcama yaptınız onu sen mi yaptın dolandırıldın sen diye aramaz. Sana gecenin bir saati bankadan mesaj gelir şu kadar harcama yaptınız diye, sende bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kartını kapattırırsın. Ama kartımın bilgileri çalındı diye kapatma seçeneğin yoktur. Sadece kaybettim diye kapatırsın. Sonra sana derler ki eğer sen bu alışverişi yapmadıysan önce harcama itiraz formu doldur. Sonra 1-2 ay bekle, o süre sonunda incelenip sana iade ederler.

  Tabi ki dolandırıcı bu sürece kadar çoktaaan senin paranı çatır çutur yemiştir. Afiyet olsundur da. Neden mi eee bankalar, alışveriş yaptığın yerler hepsi senin bilgilerini sağa sola para karşılığı dağıtmakta yoksa elin amerikada yaşayan dolandırıcısı senin numaranı nereden bulacak değil mi? Ardından bankaların fraud ekipleri olayı araştırır ama kimin yaptığına ulaşamaz çünkü yurt içi bir dolandırıcılık değildir. Sonuç olarak siz 1-2 ay paranızı almak için sürünürsünüz, banka da yıl sonu zarar hanesine eksi bakiye olarak ekler. Konu da böylelikle kapanmış olur.

Tüm blog yazılarını gör