Yayıncılık Notları - 100. Gün

"Yeni başlayacaklar ve meraklısı için istatistikler ile 100 gündür işin içinde olan birinden yayıncılık notlarıdır."

Selamlar,

Mart ayında başladığım bu serüvende 100. günü devirdik ve neler oldu neler bitti özet geçmek istedim. Aklında soru işareti olan kişiler varsa bir nebze de olsa kişisel görüşlerim ile cevaplamaya çalışacağım konulara başlıyoruz.

 

Öncelikle bu işlere başlamamdaki en büyük etmen Teknoseyir. Teknoloji ve Bilim Notları'nda bulunduktan sonra devam edebileceğimi düşündüğüm bir özgüven ile başladım. Şimdiye kadar da baya iyi geldiğimi düşünüyorum. TS ekranlarında olmanın vermiş olduğu bir tanınırlık var ve inkar edilemez. Hiç bilinmeden bu işe başlamış olsaydım şimdiki bulunduğum noktaya gelmek çok daha zor olacaktı. Olumsuz yorumları acemilik dönemi diyerek göğüslemeye çalışsam da arada "acaba?" dediğim zamanlar oldu ve olumlu yorumlar ile işime devam ettim.

 

Geçen 100 günün ardından 200+ Takipçi olduk. Zamanla takip edip takipten çıkan kişilerde olmadı değil. Herkesi eğlendiremiyoruz günün sonunda illaki fireler oluyor. Açık konuşmak gerekirse bu işe başlarken ileride büyüyüp kendi işim haline getirebilir miyim mottosuyla yola çıktım. O bölümü görür müyüz bilinmez ama en azından şimdiki duruma bir bakalım.

Toplam 158 saat yayın ve ortalama 7 izleyici ile 61 abonelik almışız.
Burada dikkat etmek gereken nokta eskiden gelen abone başı $2.25 olan gelirin şimdi $0.37 olması. 10 TL (Prime 8 TL, Hediye 8 TL, Normal 10 TL) abonelik ücretinden Twitch kensintileri ve stopaj düşülünce yayıncıya 3,5 - 4 TL arası bir ücret kalıyor. 1000 abonesi olan bir kanal ay sonunda 3500 TL gibi bir gelire ulaşıyor ki 1000 abone günümüz şartlarında baya iyi bir değer. Bakarsanız bugün bu kadar vakti bu işe ayıran biri başka yerde çalışsa bu parayı rahatça kazanabilir diye düşünüyorum. O nedenle bunu kendi işiniz haline getirmek için baya baya bir yol kat etmeniz lazım ki günün sonunda normal bir gelir seviyesine ulaşabilin.

(Bu arada Twitch'te aylık ödeme çekmek için alt limit olan $100 seviyesini geçmeniz lazım ki buda aylık 270 abone demek. Ulaşamazsanız; ulaştığınız aya kadar paranız içeride kalıyor ve beklemeniz gerekiyor.)

Değinmek istediğim diğer bir nokta bağış, bahşiş, donate sistemi. Yayıncıya direkt olarak kesintisiz şekilde para kazandıran en iyi sistem bu. İzleyicinin cebinden çıkan paranın tamamı kesinti olmadan size ulaşıyor. 10 TL harcayan bir izleyici yayıncıya direkt olarak 10 TL'lik bir katkıda bulunuyor. Aslında 1000 abonesi olan bir kanal bu donate sisteminden baya bir para kazandığı için gelirleri daha yüksek kabul etmek gerekebilir. Burada elimde net bir veri olmadığı için birşey demek zor ama tahmini aylık 500 TL gibi bir ücret bile gelse konuyu direkt farklı bir noktaya taşıyor. Aynı mantıkla Twitch içinde bulunan cheer, bit sistemi de var fakat yine kesintisi olan bir sistem ama entegrasyonu olduğu için kullanılıyor.

Yine başka bir gelir kapısı sponsorluklar. Büyük yayıncıların yaptığı anlaşmaları bilmesem de iyi bir gelir kapısı olması ve çekiliş gibi sistemler ile birleştirilerek hem izlenme sağlıyor hemde abonelere özel şartlar sağladığı için gelirin artmasına yardımcı oluyor.

Tekrar kendi kanalıma dönecek olursam. Benim durumumda 100 günlük süreçte $78 seviyesine ulaşmış görünüyoruz. Bu gelirin dağılımı ise aşağıdaki gibi. Kanalda bahşişlerden gelen gelir 60 TL.

 

Yani günün sonunda aylık 1000 aboneye ulaşamazsanız ana gelir kaynağınız ve işiniz olması çok zor. Sonuçta bu iş içinde yatırımlar yapmanız gerekiyor ki izleyenlere kaliteli bir içerin sunabiliyor olun. Günümüz şartlarında iyi bir sistem olmadan oyun oynarken yayın yapabilmek çok zor. Ayrıca iyi bir mikrofon ve kamera da gerekiyor. 20k'ya yakın bir bütçeyi bu işe ayırmış olmanız lazım ki başlangıç için iyi bir adım atmış olun. Keza işin içine girdikçe lazım olan o kadar şey çıkıyor ki karşınıza az ekipman ile bu işi yapmak işinizi zorlaştırıyor. Yine kendim için 2. ekran olmadan sürekli alt+tab yapıp yayın durumunu kontrol etmek yada chat'i okumak için telefonu kullanmak akışı bozuyor. Fakat zamanla bu işe yatırım yapmaya devam edeceğinizi biliyorsanız başlangıçta zorluklara katlanmak gerek.

 

Yayın için bir süre ayırmanız lazım. İşten gelip belli bir saatte yayını açıp belli bir süre durmanız lazım. Rutin haline getirmek ve yayın programına sadık kalmak önemli. Sonraki yayın Battlefield 4 oynuyoruz dedikten sonra 3 yayın sonra o gün geldi demek olmuyor. Yada vakit buldukça açıyorum bu işte ilerlemek için yeterli olmuyor. Size abone olan insanlar o ay sizden yayın bekler. Bunun bilincinde olmak önemli.

 

Twitch Prime'ın Türkiye'de satışa sunulması abone sayılarını ciddi oranda arttırdı. Normalde ücretli aboneliği düşünmeyen kişiler prime sayesinde aldıkları bu abonelik hakkını kanalları desteklemek için kullanmaya başladılar. Zaten çoğu kanalın gelir kalemi genellikle prime abonelikler oluyor.

Günün sonunda güzel bir topluluk ile sohbet ederek oyun oynamanın ve yayın yapmanın tadı başka. Sevinci beraber paylaşmak üzülünce "yine öldük" çalmak yayında tempomuz düşünde "parti modu"'na girmek başka bir güzel.

Susamasanız bile su içmeniz için puan harcayanlar ve sizi sürekli puanlarıyla hot tub yayınlarına baskına götürmekle tehdit edenler, önemli bir şey söyleyecekken "ses yasağı" alanlar yada düşmanla göz göz geldikten sonra "at silahını" diyenler ile yayın yapmanın eğlenceli hali paha biçilemez bir güzellik.

Gün geldi 2 kişi ile yaptığımız yayınlar gün geldi Murat abinin Volkan'ın kanalına da bakmayı unutmayın demesiyle 35 kişilik zirve katılımları gördü.

Mesleğim olur mu düşüncesiyle çıktığım bu yolda güzel bir hobi olarak kalacağından artık emin olduğum yayınlar ara vermeden devam edecek. Daha önce uğramadıysanız yada tekrar bir bakmak isterseniz http://www.twitch.tv/zisegneD kanalıma beklerim. Sohbete gelip eğlenen ve gün sonunda ön yargımı kırdın diyen insanları görmek sevindirici.

Başta eşim olmak üzere (yayınlarda çay, kahve bağışları unutulmaz) bu güne kadar aboneliklerini ve desteklerini eksik etmeyen herkese sevgi ve saygılarımla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör