Yaptığım Powerbank'den Telefon Neden Düşük Amper Çeker

Çoğu bilgiyi internetten elde ettiğim için bende bir mum yakayım diyorum ve gecenin 2:38'inde öğrendiğim bir bilgiyi ekliyorum. Belki başka yerlerdede vardır lakin ben deney ile öğrendim.

Kendime Tp4056 ve mt3608 modülleri kullanarak powerbank yaptım lakin şarj süreleri çok uzun idi. Kullandığım şarj kablom standart 2 kanallı şarj kablosuydu. Avometre ile ölçtüğümde 3 saniye boyunca "30,90,140...150" mAmper değerlerini gözledim. Hem düşük hemde stabil değil. 4 kanallı kaliteli bir usb kablo ile şarj etmeyi denedim ve standart olan 2 kanalı kullandım. Kırmızı ve siyah yani. Şarj oluyor-olmuyor sürekli ekranda bu yazıyordu. Bir aksilik olduğu belli. Yaptığım powerbank dan değilde birde orjinal şarj aletinden ölçüm yapıyım dedim.
Başta sadece iki kanallı şarj kablosunu kullandım ve aynı senaryo oldu, düşük amper çekme. 4 kannallı kablo ile sadece 2 kanalı bağlayıp şarj etmeyi denediğimde yine ...oluyor-olmuyor yazıları sürekli değişiyordu. İşin tuhafı bağlamadığım yeşil ve beyaz data kablolarında voltaj yoktu. Ama orjinal şarj aletine tüm kanalları bağlayarak şarj etmeyi denediğimde şarj oluyor ve 500mA gibi bir değer ile şarj ediyordu. Yani orjinal şarj aleti telefonu o anki şarj durumunda 500mA ile şarj ediyordu. Bu arada orjinal şarj kablosuna zarar vermedim, bunun için krokodil kabloları ve deney için diğer usb kablolarından faydalandım.

Sıra geldi bu yeşil ve beyaz kablolardaki hünere. Ölçtüğümde voltaj yoktu. Burda bir deney yapmam gerekti. Ne oluyorda yeşil ve beyaz data kabloları bağlı iken yüksek amper çekiyordu. Modüler şarj adaptörüne usb kablosunu taktım. Şarj aleti prize bağlı değil bu arada. Avometreyi kısadevre moduna aldım. Kabloların hepsini test ettim ve Şarj adaptörünün Data kablolarını kısa devre yaptığını gözlemledim. Yani kendi usb portunda yeşil ve beyaz kablolar kısadevre olarak konumlanıyor. Normal şartlarda bunu kimse istemez ama şarj esnasında mühendisler böyle birşey tasarlamışlar. Bu Quick Charge teknolojisi mi bilmiyorum. Lakin Qualcom Quick Charge List yazdığımda benim telefon listede yoktu. Sizin telefon Quick Charge destekliyorsa powerbankınızda data kabloları kısa devre olacak şekilde ayarlamayın.

Mt3608 ve tp4056 ile yaptığım powerbank için 2 kanallı usb dişi portu kullanmıştım. Bunu standart olan 4 kanallı ile değiştireceğim ve YEŞİL-BEYAZ olan DATA kabloları bu dişi usb soketinde kısadevre modunda olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Adem Çelik @adem-celik

    kablona bak. power bank icinde kullandıgın kabloların kalitesine de bak

  • Ufkabakan @ufkabakan

    Konuyu hortlatıyorum. Ben PowerBank yapmıyorum ama basit bir powerbank ve eski şarjlı tornovida ile bir modifikasyon yapıyorum. Ni-Cd piileri çıkarıp, USB den besleme aldım. Dandik, en ucuzundan, kontrolsüz direk 5V 1a çıkış veren Powerbank aleti çalıştırırken, orta kalitede akıllı Powerbanklar tornavidayı çalıştırmıyor. Çok kaliteli WallCharger çalıştırıyor ama alt segment wallcharger çalıştırmıyor. USB Powertester ile üzerinden bağlarsam cihazı, hepsi çalıştırıyor. Yani kaliteli powerbank güç çeken cihazdan DATA hattı üzerinden cevap alamazsa güç vermiyor gibi bir durum var. D+ D- hatlarını kısa devre yapıp da denedim sonuç yine aynı.

Tüm blog yazılarını gör