Star Citizen 3.7.1 Aplha

2013 Yılında 45 Usd vererek aldığım ve umutla beklediğim oyun Star Citizen. Yaklaşık 8 yıldır geliştiriliyor ama ne var elimizde? Muhteşem görseller ve sadece bir adet yıldız sistemi. Evet oyun güzel. Atmosfer başarılı (Bug'larını saymazsak) Gemiye atlamak, içinde gezinmek, uzaya çıkmak, gezegenlere inmek vs.. Ama şehirler boş, görevler vasat, yolculuklar aşırı uzun sürüyor. Kısacası 8 yılda gelinen nokta bu olmamalıydı bence. Elite dangerous, 2 yılda 400 milyar güneş sistemi barındıran bir galaksiyi haritalamış ve bizlere sunmuşken ondan çok çok daha büyük bütçeli bir yapımın tam 8 yılda ancak bir güneş sistemini haritalandırmış olması bence çok vahim bir durum. Evet kabul ediyorum gezegenler ve şehirler Elite'e göre çok daha detaylı ama boş. Yaşamıyorlar.

Sanırım Chris Ronberts Bu oyunu bir bireysel emeklilik sistemi gibi görüyor. Emekli oluncaya kadar geliştirmeye devam edecek. Bu sırada da para toplamaya devam edecek tabi ki. Tek bir oyunla hayatını garantiye alıyor yani. Emekliliğine yakın (takriben 20 sene sonra) bitirir oyunu. Sistem gereksinimleri de: Core i 45 99 çekirdek, geforce ztx 99000 ti, 958 gb ram olur herhalde. Neyse daha fazla sinirlenmeden oyunu kısaca tanıtayım sizlere.

Oyunda Stanton yıldız sisteminde bulunan Olisar üssünde'deki odamızda uyanıyoruz. Yatağımızdan kalktığımızda küçücük odamızda buluyoruz kendimizi. Hemen, etrafımızdaki eşyalarla iletişime geçebildiğimizi fark ediyoruz ama bu şimdilik pek bir işe yaramıyor. Odamızdan dışarıya adım atıyoruz ve ufak bir şehirle karşılaşıyoruz. Şehirde dolaşan npc ler ve gerçek oyuncularla iletişime geçebiliyoruz ama bunlar da oldukça kısıtlı şeyler. Bazı dükkanlar dan silah, kıyafet vs satın alabiliyoruz. Sonrasındaysa gemimizi çağırıp (ki oyunda ayrıca bir gemi satın almanız şart) Stanton güneş sisteminde gezinmeye başlayabiliyoruz. İster kafanıza göre takılın, isterseniz de görev yapın. Kolunuzda duran pda tarzı bilgisayarınız dan görevleri seçebiliyorsunuz. Bir yerden bir yere eşya taşıma, araştırma ve kelle avı gibi görevler mevcut ama görevler de şu an için kısıtlı. Görevleri tamamladığınızda para da kazanabiliyorsunuz tabiki.

Stanton güneş sisteminde gidebileceğiniz Hurston, Microtech, Delamer ve Arccorp isimli dört ana gezegen ve bunların uyduları mevcut. Bu gezegenlerin hepsine iniş yapabiliyorsunuz. Kiminde şehirler kimindeyse maden istasyonları mevcut. Her istasyonda silah kullanamıyorsunuz. Bazı istasyonlardaysa silah kullanmanıza izin veriliyor. Buralarda Battle royal tarzı herkes biribirine sıkabiliyor.

Oyunun görselleri tek kelimeyle muhteşem. Sizi atmosfere hemen sokuyor. Ancak bunun da bir bedeli var tabi. Sisteminizin çok çok iyi olması lazım. oyun Alpha sürecinde olduğu için çok sıkıntılı ve optimizasyon yerlerde sürünüyor. Ara ara oyunu hafta sonları ücretsiz denettiriyorlar. tabi 70 gb gibi bir yer kaplıyor ve sisteminiz de iyi ise deneyimleyebilirsiniz. Umarım Chris Roberts verdiği sözleri tutar ve oyunu bir an önce çıkarır ama bence zor gibi duruyor.

Yeni bir incelemede görüşünceye dek şimdilik hoşçakalın.

Hakan KAYA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • HasanÖfke @simulasyon

  birkaç günde bir gelen star citizen maillerini direkt siliyorum spam dolandırıcı ile aynı görüyorum o oyalama kandırma yağlama maillerini tiksindim halbuki yapılan olaylar güzel ama

 • Outrun @outrun

  Bu oyuna hâlâ dolandırıcı, çiftlik bank vs diyenler oyunu takip etmeyen ve gerçek bilgiye sahip olmayan kişiler. Oyun haber siteleri de ara sıra "Star Citizen şu kadara gemi satıyor ama oyun yok", "Star Citizen paraları alıp kaçacak" haberlerini yapmayı çok seviyor. Oyunu sadece bu tarz haberlerden bilenler de gerçek bilgiye sahip değil oyun hakkında.

  Dünyada Star Citizen kadar açık bir şekilde geliştirilen bir oyun bulamazsınız. Her an ne üzerinde çalıştıkları madde madde detaylı olarak belli. Youtube kanallarından da sürekli geliştirme süreci ile ilgili bilgilendirme yapılıyor. Son çıkan güncellemelerle de çok ilerleme kaydedildi. İkisi Amerika, biri Almanya ve biri de İngiltere'de olmak üzere 4 farklı stüdyoda toplam 400 küsür geliştirici çalışıyor. Parayı toplayıp cebe attıklarını falan zannediyorsanız yanılıyorsunuz. AAA oyunların bütçelerini araştırın mesela, Destiny 1'in bütçesi 140 milyon dolarmış (pazarlama bütçesi hariç), Star Citizen destiny'den çok daha büyük bir oyun. Geliştirmesi uzun sürüyor çünkü daha önce olmayan şeyler icat etmek zorunda kaldılar. Hiçbir oyunda olmayan mekanikler şu an Star Citizen'de oynanabilir durumda.

  Oyunda gemi satılmasıyla ilgili daha önce burada bir yorumda bulunmuştum, aşağıdaki gönderideki diğer yorumlarıma da bakabilirsiniz:
  https://teknoseyir.com/durum/1138108#comment-4074656

  @khan777 ben de oyunu 2013'de 45 dolara almıştım (o zaman 90 TL civarıydı). Oyunu sürekli takip ediyorum ama çok büyük bir güncelleme olmadıkça girmiyorum. En iyisi böyle yapmak galiba. 2020 ortalarında Alpha 4.0 çıkacak o zaman girerim bir kez daha herhalde.

Tüm blog yazılarını gör