Red Dead Redemption 2:Efsane Geliyor

Hani bazı oyunlar vardır ya PC 'ci olsanız bile size konsol aldıracak. İşte bu öyle bir oyun dostlar. Öyle bir oyun geliyor ki belki de açık dünya kavramını sonsuza dek değiştirecek bir oyun bu. Şimdiye kadar çıkan açık dünya oyunlarında atlanan bir noktayı bu kez ıskalamayacak gibi görünüyor "Rockstar" "Şeytan ayrıntılarda gizlidir." Oyunda öyle ayrıntılar var ki adamlar oturup da bunu nasıl düşünmüş diyeceğiniz türden. Şimdiye kadar yapılmış en iyi açık dünya oyunlarını bir düşünün: Skyrim, Gta 5, Witcher 3 vs... Hiç birisi ayrıntılar konusunda RDR 2 nin yanına bile yaklaşamıyor ne yazik ki. İsterseniz bu ayrıntılara bir kaç örnek verelim de dimalarımız azıcık yerinden oynasın.

-Suya düştünüz silahınız ıslandı. Bakımını yapmazsanız çatışmanın ortasında elinizde patlayabilir.

-Geyik avladınız sırtınızda atınıza kadar taşıdınız gömleğiniz kan oldu diyelim. Eğer banyo yapmazsanız kötü kokudan ötürü insanlar(dikkatinizi çekiyorum NPC diyemedim) sizden uzaklaşıyor.

-Üç bölüm önce hiç tanımadığınız bir adama küfür ettiniz. Adam sizi tekrar gördüğünde kardeşlerini çağırıp ağzınızı burnunuzu kırabiliyor mesela.

-Saçınız sakalınız uzayabiliyor kesilebiliyor hatta uzamazsa saç sakal uzatıcı losyon bile kullanabiliyorsunuz. Uyumanız yemek yemeniz atınızı beslemeniz gerekiyor.

-İnce ipek gömlekle dağa tırmanırsanız soğukta üşütüp şifayı kapabiliyorsunuz.

-Eğer atınız erkek ise soğukta testisleri küçülüp sıcakta büyüyor(yooooook artık rockstar!!! :)) )

- Avlandığınız sırada hayvanlar sizin kokunuzu alıp kaçabiliyorlar. Tabi bir ayı ya da kut da sizin kokunuzu alıp sizi avlayabiliyor.

-Diyelim bir geyik avladınız ve atınızın arkasına atıp epeyce bir gezdiniz. Geyik bu sırada çürümeye başlıyor ve hem değer kaybediyor hem de vahşi hayvanları tepenize toplayabiliyor.

-Avınızı ok yerine shotgun la avlarsanız derisi daha fazla zarar göreceğinden satarken değeri düşük oluyor.

-Oyundaki tüm insanlarla(yine NPC demeye dilim varmadı) diyaloğa girebiliyorsunuz ve bu diyalogların hepsi ayrı oluyor.

-Kilo alıp zayıflayabiliyorsunuz. Kas da yapabilirsiniz tabi. ayrıca çok iyi derece de olmasa da yüzme becerisine de sahipsiniz.

-Çete savaşları sırasında ekibinizdeki diğer üyeler de sizin gibi loot yapabiliyor.

-Beş bölüm önce öldürmeyip sağ bıraktığınız bir adam daha sonra başınıza bela da olabiliyor size yardım da edebiliyor............. Daha sayacak o kadar çok detay var ki dostlar bunlar sadece bir kaçı.

Oyunun grafik ve atmosfer yapısına değinecek olursak PS4 standartlarında gelmiş geçmiş en iyi grafikli ve atmosferik oyun olacağını söylüyorlar. 1800 lü yılların sonlarında Amerika da sanayi devrimine ve gelişen hukuki yapıya rağmen ayakta kalmaya çalışan göçebe bir çete hayatını bizlere anlatan yapımda Nikola Tesla vb... zamanının pek çok ünlü kişisiyle de yollarımız kesişecek gibi görünüyor.

Oyunun çıkışına az bir zaman kaldı ve heyecan dorukta. Bu Hype trenine binmeyen kalmadı zaten. Umarız oyun çıktığında da gözlerimizi yuvalarından oynatacak kadar güzel olur.

Yeni bir yazıda buluşuncaya kadar şimdilik hoşça kalın.

Hakan KAYA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Joe @joe

  Pcye de gelecek neyse ki.

 • TwoCenk @twocenk

  Oyunun iyi olup olmamasını çıkmadan tartışamam ama GTA 5'in hali ortada, kaç senelik GTA:SA'dan Mafia 1'den bile daha vasat içeriğe sahip. Benim takıldığım 2 nokta var "konsol aldıran oyun" ve "ayrıntı konusunda yanına bile yaklaşamaz" demeniz.

  - Islak silah; kesinlikle oyun dünyasında çok büyük bir yenilik. Far Cry 2'de bile görmediğimiz bir şey.

  - Kirli elbise; MGS 5'te üstünüzde sinekler uçana kadar hala duş almadıysanız, takım arkadaşlarınız sizden iğreniyor ama RDR'nin aksine size kese atayım mı diye soran birisi de çıkabilir. O oyun açık dünya değil, o sahne script derseniz GTA 5'te bu olay adamların sizden uzaklaşması dışında oyunu değiştiren bir detay değildi.

  - Witcher 3 yanına bile yaklaşamaz dediniz ama konsol aldığınızdan mı bilmiyorum wither 3 PC versiyonunda saç-sakal gerçek zamanlı uzuyor.

  - Üzerinizdeki kıyafetlerin, üşüme-sıcaklık-ağırlık gibi detaylar ile karaktere etki etmesi uzun zamandır var ama en güncel olarak Zelda oyunu, Skyrim resmi ve resmi olmayan modları ile yapabileceğiniz bir şey.

  - Koku olayı tam bir saçmalık, AI'ın sizi fark etmesi için sadece görüş açısında olmanız değil etrafında belirli mesafede olsanız da anlayabilmesi demek. Ses çıkarmaktan bir farkı yok. Her hangi bir oyunda bulabilirsiniz o detayı.

  - Avın çürümesi, etin tuzlu - isli olup olmamasına göre bozulmasının değiştiği oyunlar var. Mount and Blade'den, Kingdomcome'a kadar pek çok oyunda bulunan bir detay.

  - Avlanma oyunlar genel olarak grind kavramı olduğu için, silah ile av ödülünün değişip, değişmediğini pek bilmiyorum, ama çıkan ödül sayısının değiştiği pek çok perk ( yetenek ) sistemi vs mevcut.

  - Kilo alıp verme ile ilgili yorum yapmak, GTA:SA'ın kemiklerini sızlatır.

  - AI'ın loot yapması neleri değiştirir bilmiyorum, görmeden yorumlayamam.

  - 5 bölümce öldürmediğimiz eleman, bütün NPC'ler ile konuşmak. RPG adıyla çıkmış oyunların %50'sinde bunlar mevcut.

  Anlatmak istediğim, bu detay dediğiniz kavramlar hali hazırda var ve hiç biri devrimsel değil. Devrimsel olması için, GTA:SA gibi olması, Crysis gibi savaş sırasında silahı anlık özelleştirme yapabilmemiz, Witcher gibi yoldan geçen bir adam ile destansı bir hikayeye atılabilme ihtimaliniz gibi detaylar şart.

  Biri gelip at ile ilgili detayı konuşmadın, bütün "insanlar" ile konuşmayı es geçtin derse, Divinity Original Sin 2'ye göz atmasını tavsiye ediyorum. Zira şişedeki bir şarabı, bardağa koyabilmek varken kim ne yapsın o detayı? Oyunda her biri birey olan NPC'ler ile konuşmayı geçtim, bütün hayvanlar ile bile konuşabildiğimiz bir oyun varken şu ortaya çıkan detaylar RDR2'yi konsol aldıracak bir seviyeye getirmez. Hele GTA 5 ve Max Payne 3 son çıkan 2 oyunu bu firmanın, ön siparişten bile uzak durun derim. Oyunun pek çok oyunda gördüğümüz bu özellikleri güzel bir şekilde "oyunlaştırabilirse" güzel olmaması için bir neden de yok ama eldeki bilgiler ile "oynanış" açısından Mafia 1 - GTA:SA - Divinity Original Sin 2'den ileride değil.
  ( yazımda hatalar olabilir kusura bakmayın, ama oyun basınında artık 3 kuruş paraya bile 10 senedir aynı olan NBA 2K serisini övüp, Tomb Raider aynısı olmuş dedikten sonra birilerinin bir şeyler yazması gerekiyordu. Şimdi Hitman 2 çıktığı zaman, bu hitman 1'in aynısı derlerse tam kavga çıkar zaten o oyunun birebir aynı mekaniklerinde, farklı hikayeleri içeren versiyonunu istiyoruz oynayanlar olarak. Oyunları sadece incelemek için oynayıp, onları gerçekten oynayanların fikirlerini hiçe saydıkları için Linç kampanyaları oluyor, güzelim firmalar, oyunlar yok oluyor. )

  • khan777 @khan777

   Red Dead Redemption 2 - İnceleme Puanları
   Game Informer - 100
   EuroGamer Italy - 100
   IGN - 100
   The Sixth Axis - 100
   Twinfinite - 100
   PlayStation LifeStyle - 100
   PlayStation Universe - 100
   Push Square - 100
   GamingTrend - 100
   Gaming Nexus - 100
   God is a Geek - 100
   DualShockers - 100
   EGM - 100
   Guardian - 100
   Game Revolution - 100
   Everyeye.it - 100
   COGconnected - 100
   Game Over Online - 100
   Press Start - 100
   GamesRadar - 100
   Attack of the Fanboy - 100
   Digital Trends - 100
   DarkStation - 100
   3DJuegos - 100

  • khan777 @khan777

   bravo bir detay da sen yakalamişsin vahşi batıda kuraldır cinayeti gördün mü kacacaksin yoksa üstüne kalır

  • TwoCenk @twocenk

   @khan777 Hocam yazımı hiç okumamışsınız demek ki ne diyebilirim ki. Basın ile alakalı kısmı da var. Bununla beraber 60 saatlik oyunun ilk 10 saati sıkıcı bir RP Walk Simülasyonu olarak geçiyor. Oyun ile yapılan HYPE dalgası herkesi esir almış durum da ve bir kısmı kör olmuş diğer kısmı dalga da boğulup gitmiştir. Amerika'yı yeniden keşfetmekten başka bir şey yapmadı RockStar bu oyunla. 3-5 oyun parası basıp, 5-6 oyunluk animasyon, script sahneyi bir araya getirmiş gibi duruyor şuan. Oyunun mekanikleri, hikaye ilerleyişini göz önüne alırsak hiç bir şekilde 10/10'luk oyun değil.
   CowBoy olayını seviyorum, iç savaş silahlarını seviyorum derseniz zaten kimsenin bir şey dediği yok. Ama oyun rockstar'ın dediği kadar iyi bir oyun değil. MaxPayne 3 'te gördüğümüz temel animasyonlar hala devam ediyor. Keşke hem casual hem hard core kitleye göz kırpma yerine. Taş gibi Role Play olan bir oyun gelseydi. Oda yok bu oyunda.
   https://clips.twitch.tv/SuaveDullDurianLitFam
   https://www.youtube.com/watch?v=9Zs9tvQEbKY
   RDR 2 bu hali ile GOTY alırsa, tek eksiği boss sayısının az olması olan GoW'a yazık ederler.

 • khan777 @khan777

  size hiç katilmiyorum bence oyun şimdiye kadar yapilmiş en iyi acik dunya. 30 yillik oyuncuyum c64 ten beri oyun oynarim. zamaninda Survivor amiga isimli bir amatör dergi çıkartmış tik. amatör olarak oyun yapimiylada ilgileniyorum. oyunun acik dunyasi gercekten yaşiyor. baştaki tutorial kismina takilmayin bence. oyun mekanikleri ve atmosfer gercekten cok ama cok iyi ayrintili inceleme yazimi bekleyin. seviyeli eleştirileriniz icin teşekkürler.

Tüm blog yazılarını gör