Mr. Robot dizisi üzerine (spoiler)

Gerlim ve dram kategorisindeki Mr. Robot dizisi dün itibariyle 2. sezon'un finalini verdi.Her ne kadar cogu zaman galiba ben bu diziye devam edemeyeceğim desem de dizinin sonuna kadar ağır ağır geldim.

Elliot adında bir hacker ve onun paranoyak halleri... Evet dizinin yönü bu iki şeyle belirlendi diyebiliriz..Zaten basit bir hackerin orayı burayı hacklemesi ve onun güllük gülistanlık hayatı anlatılmış olsaydı pek de izlenesi bir şey olmazdı herhalde.Ama karakterin sanrıları izlerken beni gerçekten yordu.Neyin gerçek neyin sanrı olduğunu anlamakla uğraş da dur.Hatta bu sanrı işini senaristin sırf saçma sapan birşey yaparsak sonuçta karakter sanrılar görüyor kardeşim ondan mantıklı bir sey beklenmez bize suc bulma demek için karaktere ekledigini düşünüyorum.

Neyse sonuçta bu sanrılar dizinin ana olaylarından biriydi.Karakterin etrafında sürekli babasını(Mr.robot) ve onun karakterle konuşmalarını izledik.(biraz daha fazlası da olabilir) Sanrılar bir tarafa bir de unutkanlık işi bizi çok uğraştırdı.Elliot bir şeyler hatırlamasa dizide ne olduğunu anlayamayacağız.Nitekim dizinin ana karakteri de bir şey bilmiyor diyebiliriz.

 

1.sezon aklımızda kalan kelime "devrim" kelimesiydi. Evil corp şirketine yapacağı saldırı ile herkesin borçlarını silen fsociety topluluğunun bu isi planlayışını (her ne kadar hackleme anını göremesek de)nasıl çalışmalar yürüttüklerini izledik.Bu onların devrimiydi.1.sezon böyle bitti.

(Tabi ki daha bir sürü olay oldu.Ama asıl olayları anlattığım için kısaca yazıyorum)

 

Gelelim 2. sezona.2. sezonda Elliot'ın sanrıları ve paranoayaklığı tavan yaptığı sezondu.2. sezonda bu devrim olayının etkilerini izledik.Amerika ile çinin olaydaki birbiriyle olan ilşkilerine baktık.Elliot'ın  sanrılarının aslında ne olduğunun cevaplarını aldık(bi kısmının tabi).Fsociety'den öte "Dark army" denen  oluşumun içinde Elliot'ın olduğunu ve 2. aşama diye bişeyin daha beklemede olduğunu gördük.(elliot unutkanlığı sağolsun haberi yok).Kısaca İşin içinde işin olduğu bir sürü olaya tanıklık ettik.Ve son perde Elliot'ın vurulmasıyla kapandı.(tyrell aga sen napıyorsun ya)

 

Genel olarak düşüncelerimi söyleyecek olursam;

 • Elliot'ın sanrıları ve unutkanlığı yüzünden bir çok cevapsız soruyla kaşı karşıya kaldık.Bana bu iş daha uzun bir senorya yazalım diye eklenmiş bir olay gibi geliyor.Bu yüzden dizide çok boş beleş uzatmalar gördük.Ben bundan çok rahatsız oldum.bunun dozu biraz azaltılsa ya da son bulsa çok daha keyifli bir dizi olacağı kanaatindeyim.(dizinin olayı o diyebilirsiniz ama yeterince gördük en azından 3. sezonda bu sanrılarının üstesinden gelmesini izleyip kurtulsak da olur)
 • FBI'ın hepsinden haberi olması final bölümünün bence en güzel haberi.Böylece ajanların bu işin içindekileri yakalama serüvenini görmüş olacağız ki bu iyi bir gelişme bence.
 • Angela karakterinin bunalımlı halleri de beni en az Elliot'ın sanrıları kadar boğdu.Kimse ona değer vermiyor ama o kendini değerli görüyor.E madem öyle biraz daha özgüvenli bir tavra bürünemez misin?Dizinin bu olayını sevmiyorum.Bir karakter zamanla bir şeyler öğrenmeli dimi.Ama Angelanın ruh hali mesela niye hep bozuk bozuk.İşte yine bir dizi uzatma hamlesi.Ama Tyrell'in elliot'ı vurduktan sonra hemen onu araması bu işte etkin bi hale gelmiş demek ki.
 • Çinli güvenlik bakanı dizide direk gösterilmedi galiba ama aynı zamanda gizemli kadın karakteriyle aynı.Tam olayını çözemese kde(ya da ben çözemedim) kadın halindeki konuşmalarını ve bilge tavrını sevdim.Tahminim 3. sezon daha etkin olacak.Şayet dark army'nin başıysa yakışır ne diyim.
 • Niyeyse ajan Dom dizide beni sinir eden bir diğer karakter.Sanıyorum o rahat tavrı beni sinir ediyor.Ama bir yandan da bu karakterin bu işi çözeceği çok belli.Bakarsınız buda fsociety'e destek olur ilerde çünkü öyle bir şeyde kafamda ki düşüncelerden biri.
 • Şu karakteri çözen biri varsa lütfen söylesin Tyrell'in eşi joanna.
 • Tyrell öldü zannetmştim ama ölmemiş.Dizide ki bir çok karakter gibi bununda kafası bozuk .Bununda o süreçte neler yaptığı muamma .3.sezona artık.

#akış #mrRobot #dizi #2.sezon Sizde fikrinizi yazarsanız dizide anlamadığım yerleri anlamış olurum.Hatalarımız affola.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cağrı Uyar @cuyar

  /SPOİLER\

  Finalden 1 bölüm önce (2-11) Elliot Lucid Dream ile Tyrell ile birlikte neler yaptığını hatırlamak istemişti. 2-11 de Elliot rüyadan uyanmamıştı. Yani ölümü bir ihtimal rüyasında oldu.

 • Onur Şahin @sahinonur2000

  /SPOİLER\
  Elliot'un unutkanlığı demişsin ama zaten o yaptıklarını yapan aslında hayali babası olduğu için zaten o olayları yaşamamış gibi bir şey ondan dolayı sürekli ona soruyor ne yapıyorsun diye.
  /SPOİLER\

  Bunaltıcı olmasına ben de katılıyorum bir Person Of İnterest Hayranı olarak bu dizi doluluk açısından bakarsak gerçekten boş. Hele 2. sezonun ilk 4 bölümü tamamen boştu. Şahsen anladığım kadarıyla bu diziyi izlemek isteyen başta bilgisayarlar ve hacker işleri için izlemeye başlıyor ama git gide dizi daha çok Elliot'un psikolojik durumuna bağlanıyor. Konuşma sahneleri gereksiz uzatılıyor her konuşma arasında 1-2 saniye bekleniyor ki normal bir konuşmada insanlar bu kadar uzun beklemez bence. İzlemeye devam ediyorum/edeceğim ama benim için bazı yönlerden hayal kırıklığı oldu bu dizi.

Tüm blog yazılarını gör