Huawei P40 Pro

Tanıcıtı Reklam

Huawei, P serisi telefonlarını P40 serisi ile güncelledi ve ülkemizde P40 ve P40 Pro modellerini satışa sundu. Elbette serinin üst modeli olan P40 Pro ilgiyi üzerine çeken model ve bu yazımızda bunun nedenlerine bakacağız.

HUAWEI P40 Pro

Huawei P40 Pro her türlü teknik özelliğinden önce, şık tasarımı ile öne çıkıyor. Aynı anda hem zarif hem de sağlam gözükmeyi başarabilen tasarımın elbette en dikkat çeken tarafı neredeyse tamamen ekrandan oluşan ön yüzü.

Ama kenarlara doğru gelirseniz, güçlendirilmiş köşeleri de görebilirsiniz. Bu sayede ekran, koruma altında.

6.58 inç boyutundaki OLED 'akustik' ekran 90 Hz tazeleme hızı sunarak, menülerden oyunlara akıcı bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Telefonun kilidini açmak için ekran altında bulunan parmak izi okuyucusunu kullanabilirsiniz.

Huawei P40 Pro, Ice White, Silver Frost ve Black olarak üç renk seçeneği ile geliyor.

Huawei P40 Pro, Huawei'nin geliştirdiği en güçlü işlemci olan Kirin 990 ile geliyor. Bu işlemci ile yeni nesil 5G bağlantı desteği sağlanırken hem genel performans hem de oyun performansı en ileri noktaya taşınıyor. Günlük kullanımda çoğu kişinin tercih ettiği WiFi desteği de WiFi 6 ile en son sürüme güncellenmiş durumda.

Huawei P40 Pro, 4200 mAh pil kapasitesi ile pil sorunu yaşamadan telefonun tüm özelliklerinden dilediğinizce yararlanmanızı sağlıyor. Şarj ederken de 40W SüperŞarj sayesinde 30 dakikada %70 doluluk oranına ulaşıyor. Kablosuz olarak da 27 Watt şart desteği bulunmakta. Bu özellik ters şarj olarak kullanıldığında, başka cihazları da şarj edebilmenize imkan sağlıyor.

Huawei P40 Pro, kamera özelliklerini bir sonraki adıma taşıyarak şu an piyasada bulunan en iyi kamera özelliklerini sunuyor.

Huawei P40 Pro'nun 32 MP ön kamerası, hem yüksek kaliteli selfie fotoğraflar çekebiliyor hem de 4K 60 fps video çekim yapabiliyor.

Arka tarafında ise dörtlü Huawei Ultra Vision Leica kamera kurulumunu görüyoruz.

  • 50 MP ana kamera
  • 40 MP Ultra geniş sine kamera
  • 12 MP SuperSensing telefoto kamera
  • 3D TOF kamera
  • 7680fps Ağır çekim
  • 5X Optik, 50X Dijital zoom

Bu özellikleri açarsak, Huawei P40 Pro her ne kadar gece çekimi özelliğine sahip olsa da 409600 ISO performansı ile normal çekim modunda dahi gece çekimlerini benzersiz bir kalitede çekebiliyor. Ayrıca 4K ve 60 fps video kaydı yapabiliyor.

Bu kameranın açısı geniş olsa da, ek olarak ultra geniş açı kamerası da daha geniş çekimler için kullanılabiliyor. Tüm bu çekimlerde oluşabilecek yansımalar ise, daha sonra işleme esnasında eleniyor.

5X optik zoom birçok rakipten daha fazla zoom imkanı sunuyor ancak, 50X'e varan dijital zoom miktarı, elde çekerken dahi oldukça etkileyici sonuçlar elde etmenize imkan tanıyor.

5X Optik Zoom

Gece geniş açı

Tüm bu özellikler kullanılırken de en güncel Android sürümüne sahipsiniz ancak Google hizmetleri Huawei P40 Pro içinde yer almıyor. Huawei hem dünya genelinde hem de Türkiye'de en çok kullanılan uygulamaları Huawei AppGallery'e sürekli ekliyor. Huawei AppGallery şu an dünyanın üçüncü büyük uygulama marketi.

Türkiye'de ise kullandığınız birçok uygulamanın Huawei AppGallery'e geldiğini göreceksiniz. Örneğin belli başlı banka uygulamaları, e-devlet uygulaması ve EBA gibi uzaktan eğitim uygulamaları ile en popüler alışveriş uygulamalarını AppGallery'de bulabileceksiniz. AppGallery'de bulunan uygulamalara her geçen gün yenisi ekleniyor ama yine de aradığınız uygulamayı bulamazsanız, birkaç kolay adımla istediğiniz uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Huawei P40 Pro'yu aldığınızda eğer eski bir telefondan geçiş yapacaksanız, bu telefon Android ya da iOS olabilir, elbette eski telefondaki içerikleri ve telefon rehberi gibi kritik bilgileri de yeni telefonunuza geçirmek isteyeceksiniz. Huawei P40 Pro, Huawei'nin geliştirdiği ve uzun zamandır telefonlarında kullandığı Phone Clone uygulaması ile geliyor.

Henüz telefonun kurulum aşamasında, Phone Clone size bir seçenek olarak sunuluyor ve isterseniz eski telefonunuzdan transfer işlemini yolun başında iken başlatabiliyorsunuz. Bunun için diğer telefona da Phone Clone yükleyip talimatları takip etmek yeterli. Aktarmak istediğiniz içerin listesi size sunulacak ve seçtikleriniz telefonlar asarında aktarılacak.

Huawei'nin kendi tarayıcısını kullanarak uygulamaları aratabilir ve kurabilirsiniz. Tarayıcı, uygulamanın .apk dosyasını sizin için bulup getirerek, arama işlemini otomatikleştiriyor.

Bir diğer yol ise yine AppGallery’de bulunan More Apps uygulaması. Üçüncü parti bir yazılım olan More Apps, yine tarayıcıda olduğu gibi istediğiniz uygulamayı bulup kurmanıza ve çıkan güncellemeleri de yüklemenize yarıyor. Örneğin Instagram ya da Facebook uygulamalarını bu şekilde yükleyebilirsiniz. Bu yüklenen dosyalar, adı geçen uygulamaların resmi .apk dosyaları. Ama yine de telefona kurulmadan önce bir güvenlik filtresinden geçerek son bir onay veriliyor.

Huawei P40 Pro, tasarımı, iddialı kamerası ve yüksek performansı ile raflardaki yerini almış
durumda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör