Boru tipi NAS cihazı

Geçen aylarda aldığım Raspberry Pi4 ile NAS yapmak istiyordum. WD Red 4 TB disk alıp fazlaca mesai ile Open Media Vault kurdum. Pi4 ısınan bir işlemciye sahip ve fansız çalıştırılması tavsiye edilmiyor. Elimde değişik çapta fanlar vardı ama Cooler Master'ın sessiz çalışan 70 mm.lik fanını kullanmak istedim. Gel gelelim 3D yazıcıdan kutu basmak isteyince Pi4 için zaten kısıtlı olan kutu seçeneklerinde 70 mm.fan için proje neredeyse hiç yoktu. Şuradaki tasarım bana uygun geldi. Zaten NAS kutusu yapacağım için çevresinin açık olmasının ziyanı yok.

Kutu için elde bir sürü malzeme vardı, silindir şeklinde yapayım dedim ve aldım elime bir parça boruyu.

Borunun ucuna kapak yapmak için oğlanın oyuncaklarındaki dev sürpriz yumurta kutusunu gözüme kestirdim. Onu da oğlanla uzun ikili görüşme sonrası (eli sıkıdır keratanın) alabildim. kutunun çapına tam uyuyordu. Havalandırma için iki parçaya da delikler açtım.

Pvc plakadan boru içine kesip yapıştırdığım parçalarla HDD için yatak yaptım. 2.disk için de yer kalıyor. İleride sisteme 2.disk ilave edersem yer sıkıntısı yok.

Her aşamayı fotoğraf çekmedim. Kutuyu zımparalayıp siyaha boyadım. Kablolamayı hallettim. Alt kısımdaki kapakta adaptörler ve fişler duruyor. Üst kısımdaki kapakta pi 4 duracak. Şu an 2.disk olmadığı için borudaki boşlukta duruyor.

Hasılı kelam şöyle acayip bir şey ortaya çıktı. 😀

Sistemi açtım, şu an cillop gibi çalışıyor. Uygun bir köşeye yerleştireceğim füzeyi 🙂 Sıcaklığını nereden izleyebiliriz, bilen arkadaşlar yazabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör