Android telefonun pilini uzun dayandırma taktikleri

Telefonda en çok pil tüketen kısımlar sensörler ekran ve işlemcidir. Bu nedenle cihazınızın pilinin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız daha az işlemci ekran ve sensör kullanmasını sağlamalısınız. Bu yazıda yazılımsal, kullanım şekli ve donanımsal açıdan tüyolar yer almaktadır.

Cihazınızı stock rom (üretici yazılımı) ile kullanmaktaysanız içerisinde bulunan işinize yaramayan uygulamalar pili kötü etkiliyor olabilir. Bunlardan kurtulmayı deneyin. Bunun için cihazınıza root yetkisi sağlayıp tamamen silebilirsiniz veya daha iyisi varsa cihazınıza custom rom (özel rom) kurarak tamamen kurtulabilirsiniz. En uzun pil dayandıran custom romlar aosp, lineage os ve bunların tabanındaki custom romlardır. Eğer custom rom mevcut değlse veya custom romlarda çok ciddi sıkıntılar varsa stock roma root yetkisi vererek (rootlayarak) gereksiz uygulamaları silmeyi deneyebilirsiniz. Hemen hemen her cihaz rootlanabilir fakat bazı cihazlara custom rom bulunamayabiliyor. Yeni cihaz alacaksanız custom rom var mı dikkat ederek almanızı öneririm.

Cihazın en çok pil kullanan parçası ekranıdır. Bu yüzde ekran parlaklığını sebepsiz yere en yüksekte tutmayın. Otomatik parlaklık seçeneği her ne kadar parlaklığı dinamik ayarlasada ışıkölçer sensörü pil kullandığı için hemen hemen fark etmemektedir. Parlaklığı duruma göre kendiniz ayarlamayı deneyin. Bunlara ek olarak eğer cihazınızda dt2w (çift tık ile uyandırma) özelliği varsa ve kapatılabiliyorsa kapatın çünkü bu özelliğin sağlanması için ekranın dokunmatiği sürekli olarak açık kalmaktadır ve şarj kullanımı açısından pekte iyi sayılmamaktadır.

Cihazın daha az işlemci kullanması için daha az işlem yapması ve daha az şey çalıştırması gerekmektedir. Bu sebeple cihazınızda pek fazla kullanmadığınız arkaplanda çalışan şeyleri silin. RAM temizleyici, antivirüs tarzı yazılımlardan uzak durun zaten işe yaramıyorlar. Eğer android sisteminde ram temizleme yaparsanız 2-3 saniye sonra android süreçleri canlı tutmak için tekrar kapatılan süreçleri geri açıyor. Bu da cihazınızın daha çok işlemci kullanmasına sebeptir ayrıca cihazınızı yavaşlatır. Android platformunda virüs bulunmamaktadır. Bu sebeple virüs olmayan platformda antivirüs kullanmak mantık dışıdır. (Ayrıca root yetkisi olmadan sistemdeki herhangi bir olaya müdahale edilemektedir. Bu sebeple cihazınızdaki antivirüsler etkisizdir.)

Cihazınızda google uygulamaları var ise piliniz kötü etkileniyor demektir. Çünkü google play hizmetleri cihazınızda gereksiz kaynak kullanımına sebep oluyor. Google play store uygulamaları güncellemek için çok fazla ağ trafiğine ve işlemci kullanımına sebep oluyor. Ayrıca korkunç derecede fazla izne sahip (bence) güvenlik açısından risk taşımakta. Bunlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Root erişiminiz varsa silin yoksa devre dışı bırakmayı deneyin. Ayrıca cihaza google hesabı girmemenizi öneririm. (Not: Samsung cihazı stock romla kullananlar google play store uygulamasını (phonesky.apk) silmesinler cihazın açılmamasına sebep olabilir. O hariç diğerlerini silebilirsiniz.)

Cihazınızın batarya kalibrasyonu kaçmış olabilir. Batarya kalibrasyonu yaparak cihazın pilini daha verimli kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun en basit yolu cihazı şarjı tamamen bitirdikten sonra kurtarma modunda veya önyükleme modunda %100 olana kadar şarj etmektir. İnternetten batarya kalibrasyonu nasıl yapılır diye araştırırsanız birkaç farklı yöntem daha bulabilirsiniz.

Cihazınızdaki gerekli olmayan sensörleri kapatarak veya çalışmasını engeleyerek pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için iki yol var. İlk yöntemde root ile çalışan sensör kapatan uygulamalar var onları kullanabilirsiniz. ikinci yöntemi uygulamak için cihazı sökmeniz gereklidir. Cihazın içini açtıktan sonra ışık sensörü ve yakınlık sensörünün önüne silah renkli bant veya kağıt ile kapatarak sensörün çalışmasını engelleyebilirsiniz.sensörleri söküp çıkartmayın çünkü bazı donanımlarda açılmamaya sebep olur. söküp takma işlemini cihaz kapalı iken yapın ve söktükten sonra bataryasını cihazdan ayırarak çalışın. Bu yöntemi cihaz sökme tecrübesi olmayanların yapmasını tavsiye etmem tamamen bozulabilir.

Cihazınızda kullandığınız uygulamar şarjı kötü etkiliyor olabilir. Bu uygulamaları alternatifleri ile değiştirebilirsiniz. Açık kaynak kodlu uygulamaları kullanmanızı tavsiye ederim. Uygulama başlatıcınızda olabildiğince az widget kullanın. Duvar kağıdınızı koyu renklerden oluşan bir resim ayarlayabilirsiniz. Ayrıca whatsapp, instagram, facebook, snapchat, swarm gibi sosyal medya uygulamaları pil kullanımına olumsuz etki etmektedir. Kullanmadığınız sosyal medya uygulamalarını silin. Facebook ve instagramı tarayıcıdan da kullanabilirsiniz. (Instagramı tarayıcıdan kullanırsanız dm özelliğini kullanamazsınız.)

Cihazınızdaki klavye uygulaması şarjı kötü etkileyebilir. Bunun sebebi sürekli açık kalması ve her yazı yazma alanında çalışması ve gün içinde en uzun süre açık kalan uygulama olmasıdır. Bu sebeple olabildiğince basit bir klavye uygulaması kullanın. otomatik düzeltme kelime önerisi gibi özellikler çok fazla işlemci kullanırlar. Bunları kapatın veya bu özellikleri bulunmayan klavye uygulaması kullanın.

Cihazınızın mobil şebekesi az çekiyorsa veya hiç çekmiyorsa cihaz etrafa çok fazla sinyal yayacağı için çok fazla şarj türekir. Çekmeyen yerde cihazı uçak moduna alarak pil tasarrufu yapabilirsiniz. Ayrıca sim kart takılı olmadığı zaman cihazın şarjı daha uzun süre dayanır. (Ama telefon ne derece iletişim aracı olur tartışılır...)

Eğer şarjınız az kaldıysa ve size yetmesi gerekiyorsa cihazınızı kapatmayın cihazı kapattığınızda cihazı tekrar açarken cihazın harcadığı şarj boştayken harcadığından daha fazladır. bu sebeple kapatıp açma boşta bekletmekten daha fazla pil tüketir. uçak moduna alıp boşta bekletin ve gerekmedikçe kullanmayın. (Tam şarj ile hiç kullanılmayan cihaz ortalama 5-6 gün boyunca pili bitmeden açık kalabilir fakat bir cihazı en fazla dolu bataya ile 20-30 kere yeniden başlatabilirsiniz.her yeniden başlatma ortalama 30-90 saniye arası sürüyor.)

Son olarak cihazınızın pilinin eskidiğini düşünüyorsanız pili değiştirmenin faydası olabilir. Cihazınızı şarj ederken düşük amper değerine sahip şarj cihazı kullanmayın çünkü uzun vadede pile zarar verir. Orjinal şarj aleti veya benzeri amper değerine sahip bir şarj cihazı tercih edin.

Bu yöntemlerin tamamını uygulayamasanızda uygulayabidiğiniz kadarını uygulamanız durumunda pil dayanma süreniz ciddi derecede artacaktır.

Yazar: Ali Rıza KESKİN telegram: @parduscix

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör