Paylaş Paylaş

Asus Sabertooth 990FX Anakart İncelemesi

AMD'nin henüz çıkmamış Bulldozer işlemcileri için hazırladığı ama şimdiden piyasaya giren 990 FX platformunun iddialı örneklerinden olan Asus Sabertooth, Teknoseyir'e geldi. Biz de bu yeni platformu sizlere detaylı testlerimizden önce tanıtıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tarzan Rıfkı

  anakart isterse üst düzey anakartların tillahı olsun genede pci yuvası kesinlikle olmalı.

  elimde Dscaler'da çalışan philips yongalı fly3000 tv kartı var kartı sırf dscaler güncel kartları desteklemiyor diye değiştiremiyorum.Değiştirip yerine alacağım kartın yanında gelen kendi programınıda kullanasım gelmiyor.Dscaler kullananlar iyi bilir ne demek istediğimi.
  O bakımdan pci kesinlikle olmalı.Hatta pci yuvası olmayan kartı direk eliyorum bile.

 • sgi @sgi

  Ben soket konusunu tam anlayamadım. AM3 938 pin, AM3+ 942 pin, yeni işlemciler eski anakartlara da takılabildiğine göre yeni işlemciler en fazla 938 pin olabilir, e ozaman AM3+ soketindeki fazladan 4 pin ne işe yarar, ilerde 942 pin işlemci mi çıkartacak AMD?

  • Emirhan Döngel

   Soket yüzeyi ve işlemcinin altı tamamen pinlerle/pin yuvalarıyla kaplı değil. Aralarda boşluklar ve bu boşlukların karşılarında da anahtar diyebileceğiniz plastik çıkıntılar var. Çıkıntıların oturabileceği boşluklar karşı tarafta olduğu sürece farklı soket isimleri bile olsa birbirine uyuyorlar.
   Şuradaki fotoğraflara bkz.
   http://www.pclabs.com.tr/2009/02/11/am3-soketli-phenom-ii-x4-810-incelemesi/2/

   İşaretler pek belirgin olmamış ama sanırım iş görür. Görmezse beklemede kalın, Sabertooth'u PCL'de inceleyeceğim. 🙂

  • sgi @sgi

   Dediğiniz gibi daha az sayıda pine sahip bir işlemci daha fazla pin yuvası olan sokete oturur, bu kısımda sorun yok zaten, yeni işlemciler eski anakartlara yani 938 anakartlara takılabileceğine göre demek ki yeni işlemciler en fazla 938 pin olabilir değil mi? yani 942 pin bir işlemci 938 pin bir sokete takılamaz, e ozaman yeni işlemciler de en fazla 938 pin olacağı halde yeni soket neden 942 pin? ilerde 942 pin işlemciler de mi çıkacak?

  • Emirhan Döngel

   Pardon yahu, ben bir şeyi kaçırmışım. 🙂
   AM3 soketi 941 kontakt noktasına sahip. İşlemcide 938 pin var. Ben sanırım videoda "sokette 942 pin var" demişim, o pin sözü doğru tabir değil. 🙂 Alışkanlıktan soketten de bahsetsek işlemciden de bahsetsek pin diyoruz.
   AM3'te 941 pin, AM3+'ta 942 pin var. AM3 işlemcilerde 938 pin var; Bulldozer'larda daha fazla sayıda olabilir. Sokette yer olduğu sürece sorun değil.

  • sgi @sgi

   İşte şimdi oldu 😀 Ben AM3 soketleri de işlemciler gibi 938 pinli zannediyordum. 941 pinli olduğunu şimdi öğrenmiş oldum. Cevap için teşekkür ederim.

 • Mustafa Özdemir

  merhabalar,
  merak ettgim bir konu var bu SLI desteği neden anakartlar lisans alıyor ki ? AMD den kaynaklı bir durum değil mi bu ? AMD nin 990 fx serisi anakartlarda bulunması gerekli değil mi? intel de bu iş böyle mi yürüyor? bilgi verirseniz sevinirm..
  iyi çalışmalar güzel video olmuş

  • LP

   SLI, NVIDIA'ya ait bir teknoloji. NVIDIA dışında bir firma kullanmak isterse lisans ücreti ödemek durumunda.

  • Mustafa Özdemir

   merhablar
   şimdi anladım.çok saolun

  • Emirhan Döngel

   Sevgili LP'nin söylediği gibi bu lisans meselesi. Intel'de de yanı şekilde işliyor. Yonga setinin SLI desteğiyle ilgili bir sıkıntısı olmadığı sürece iş lisansta bitiyor. Mesela MSI'ın bir anakartının iki modeli vardı, Pro ve normal model. Aynı anakart hemen hemen -yonga seti de aynı tabii. Birinde SLI yok, öbüründe var. SLI destekli olanın BIOS'unu SLI destekli olmayana yüklediğinizde SLI desteği geliyordu. Yani SLI desteği açısından aralarındaki tek fark kullanılan firmware. MSI biri için NVIDIA'dan lisans almış, öbürü için almamış o kadar.

  • Mustafa Özdemir

   evet Levent beyin söylediği gibiymiş aydınlattığınız için teşekkür ederim.
   iyi çalışmalar nice videolara

 • Emir

  Lütfen ama Lütfen raid testini de yapın. SB950 nin ich10r ye göre performansı nasıl karşılaştırmış oluruz. 4 x xGb raid 0 bence yonganın performansını ortaya koymaya yeticektir.

 • foti

  evet raid ve ssd raid testi yapılsa ich10 ile farkı görsek güzel olurdu

 • haydar

  as media değil jm micron kullanılmış..Bu chip setinde harici e-sata sürücülerle iyi anlaşamadığını okumuştum..Hatta bizzat pclabs da çıkan bir makale idi..e-sata nimet mi sorun mu gibisinden bir başlığı vardı hatta..:)

 • Yalçın

  İyi günler.. Öncelikle inceleme için teşekkürler ve emeğinize sağlık.. Benim kafama bi nokta takıldı ve anakart üreticilerinin sayfalarında verdikleri bilgilerde de anlayamadım.. şimdi bu 990 (AM3+) ailesi ankartların çoğunda ve bu incelediğiniz modelde de 2 adet 16x pciex yuvaları var.. bu aynı zamanda bu yuvalara takılan 2 ekran kartının 8x'e düşmeden 16x'te çalışabileceği anlamına da geliyormu..??

  • Emirhan Döngel @octinum

   Yuvalara inanmayın. Önemli olan anakart üzerindeki yonganın ya da yongaların ne kadar PCIe hattı sağladığı.

   Intel'in X58 yongası 40 tane PCIe hattı sağlıyor. Bunların 32 tanesini ekran kartına ayırabiliyorsunuz. Dolayısıyla iki tane PCIe x16 yuvasına iki kart takınca x16-x16 olabiliyor. Dört kart bile takabilirsiniz x8-x8-x8-x8 şeklinde.

   AMD'nin FX serisi anakartlarında da benzer şekilde x16-x16 ya da x8-x8-x8-x8 şeklinde ayırabiliyorsunuz.

   Ancak yonga değişince durum değişiyor. Intel'in ikinci nesil Core'ları (Sandy Bridge'ler) ekran kartı için toplam 16 hat sağlıyor. Bu platformdaki bir anakartta iki tane PCIe x16 yuvası varsa ve siz ikisine de birer kart takarsanız bu yuvalar x8-x8 olarak bölünür; toplam hat sayısı 16 çünkü, sabit. Yuvanın PCIe x16 olmasının nedeni ekran kartının oturabilmesi (ve bazı durumlarda, ekran kartı takılmayacak bile olsa üreticinin başka bir tasarrufu). Aynı durum AMD'nin X serisi anakartları için de geçerli (990X, 890X vb.).

   Hatta daha fazlası bile var. 🙂 Bazen düşük fiyatlı anakartlarda, yonga seti olanak tanısa bile ikinci PCIe yuvası fiziksel olarak x16 yapısında, elektriksel olarak ise x4'e kadar destekli olabiliyor.

   Siz yuvaya bakmayın yani. Teyidini mutlaka alın.

  • Yalçın

   😀 emirhan hocam verdiğiniz bilgilere teşekkürler ama ben yine tam cevabımı alamadım.. en iyisi şu şekilde sorayım.. fx serisi amd anakartım var diyelim.. yani üzerinde 2 adet PCIe x16 yuvası olsun, yukarıdaki anakartta olabilir. anakart yukarıda yazdığınız gibi 32 veriyolunu ekran kartına ayırdıysa eğer; buna göre yukarıdaki anakartın bu 2 adet x16 yuvalarına örneğin 2 tane hd6850 takıp crossfire yaparsam, çalışma şekilleri x8 moduna düşmüyormu.. x16 şeklinde çalışan crossfire mümkünmü demek istiyorum bu anakartla.. eğer öyleyse bu devrim bana göre.. 🙂

  • Emirhan Döngel @octinum

   Ohoo, "sizin için devrim" olmuş o. Uzun zamandır var öyle bir şey. 🙂

   AMD'nin FX serisi anakartlarında çift ekran kartı kullanımında x16-x16 oluyor. 990FX de buna dahil. Intel'in X58 anakartlarında da çift ekran kartı kullanımında x16-x16 oluyor. Yeni bir şey değil. 🙂

   Ek yonga olmadığı sürece P67, AMD X serisi anakartlarında çift ekran kartı kullanımında x8-x8 oluyor.

 • Akın

  öncelikle inceleme için teşekkürler.aklımda almak istediğim bi anakart.ben amd phenom ii x6 1100T (Black edition) ile Asus sabertooth 990FX kombinasyonu düşünüyorum.aklımda bu var.ama videodan takip ettiğim kadarıyla 990X konusu var.990FX ile 990X arasındaki fark nedir?

Benzer Videolar