HP 15s-eq1003nt uzun kullanım değerlendirmesi

Daha önceki ön incelemede teknik özelliklerinden bahsettiğim için sadece deneyimimden bahsedeceğim.

Artıları: -Fiyatına göre arayüz hızını ve eğer Wi-Fi güçlü çekiyorsa internette gezinme hızını makul buldum.

-TPM 2.0 var ve Windows 11 destekliyor fakat BIOS güncellemesini yapıp, BIOS'tan TPM aktif etmeniz gerekiyor.

- Laptopa göre yükü ağır bir işlem yaptığınız zaman turbosu ve soğutması devreye giriyor küçük bir turbo gecikmesi sonrasında akıcı şekilde işinizi halledebiliyorsunuz.

Eksileri: -Malzeme kalitesi zayıf, dikkatli kullanmanız gerek.

- Turbo devreye girdiği zaman soğutma sesi ciddi şekilde duyuluyor, elektrikli süpürge sesi gibi ama tok ve beni çok rahatsız etmese de başkasını rahatsız edebilir. Yük azalınca sesi de azalıyor ve kesiliyor.

**En büyük eksisi Wi-Fi bağlantı sorunları. Modeme ne kadar yakın da olsanız rastgele internet bağlantısı kesiliyor ve tekrar gelmesi için Wi-Fi kapatıp açıyor ya da sorun giderme çalıştırıyorsunuz. Sürücüleri ve BIOS'u güncelliyorum ama pek değişen bir şey olmuyor. Bir daha Realtek Wi-Fi'lı laptop almam.

- Dengeli modda kullanıyorum ama zaten ince ve hafif bir cihaz olduğu için pili hızla tükeniyor, yaptığım da pdf okumak. Pil konusunda beklentinizi yüksek tutmayın. GPU'su 512 MB, oyun beklentisine girmeyin.

Sonuç: İnternet sorunu olmasaydı fiyatına göre bayağı iyi ürün derdim ama şimdi keşke Intel Wi-Fi'lı versiyonunu alsaydım diyorum. Bütçem kısıtlı, harici Wi-Fi takarım ya da USB'den Ethernet'le kullanırım, pilini de bittikçe şarja takar çıkarırım, sorun etmem diyorsanız tavsiye ederim. Ama bence başka modellere bakın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

HP 15s-eq1003nt ön inceleme

Teknik özellikler:https://www.epey.com/laptop/hp-15s-eq1003nt-9yh96ea.html

-Temel özellikler:15,6 inç 1920x1080 full hd ekran,mat sva panel,2.30 ghz çift çekirdek AMD Athlon Silver 3050U işlemci,4 gb ddr4 ram,256 gb PCIe ssd,AMD Radeon Graphics dahili grafik,Wifi:802.11ac,Bluetooth:4.2 Renk seçenekleri:Fotodaki siyah ekran çerçeveli beyaz model ve sadece siyah model Fiyat bandı:3250-3500

Deneyim:Laptop FreeDOS olarak geliyor.UEFI kurulum için uygun,Bios'tan usb'yi ilk sıraya aldım,secure boot falan açık değil,diski formatlarken hata vermedi,Windows'u sorunsuz ve hızlı kurdu.Alırken bazı çekincelerim vardı,kağıt üzerinde fiyat bandına göre özellikleri iyiydi fakat mat sva panel parlaklık konusunda beni endişelendiriyordu.Kullanım sonucunda parlak tn panellere göre ekranı loş fakat tam parlaklıkta yeterli bir parlaklık sağlıyor.İşlemcisi oyun dışı günlük kullanımda yeterli,yavaş değil ve rahatsız etmiyor.İşlemciye biraz yük bindiğinde hafif bir fan sesi başlıyor fakat rahatsız etmiyor.Wifi'ı güçlü,usbsi ve diğer girişleri modern.Ekranı sva,mat ve full hdnin katkısıyla net ve göz yormuyor.Pili çabuk şarj oluyor ve adaptörü küçük.Fazla ısınmıyor,hafif ve şık görünüyor.

-Artıları:Fiyat-performans ürünü

-Fiyat bandına göre yeterli işlemci gücü

-Görüş açıları TN'lere göre iyi,net ve göz yormayan ekran

-Hafif ve şık

-Usb ve diğer girişleri modern

-Küçük adaptör,güçlü pil ve çabuk şarj

Eksileri:Çok parlak ekran seven,TN panelli parlak ekranları,yüksek parlaklıkta kullanmaya alışkın kişiler ekran parlaklığını yadırgayabilir ama kişiden kişiye değişmekle birlikte zamanla alışacaklarını düşünüyorum.Zaten yüksek parlaklıkta kullanmayanların alışması zor olmayacaktır.

Puanlarım(fiyat bandına göre):

Fiyat-performans:5/5

İşlemci:5/5

Ekran kalitesi:4/5

Ekran parlaklığı:4/5

Ram,ssd ve genel performans:5/5

Oyun performansı:Oyun için almadığımdan test etmedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap