Google Nexus Player & GamePad

Ürünü alırken hediye olarak yeğenime vermeyi düşünüyordum. Gelince kurup test edelim, içini oyun ve diğer uygulamaları ile kurup dolu vereyim istedim.

Fakat ufak çaplı bir hayal kırıklığı yaşadım. Android TV yüklü olarak gelen cihaz benim hayal ettiğim esnekliğe sahip değil, içinde gelen hazır servisler ve üzerine yüklenebilecek " android tv" uyumlu uygulamalarla sınırlı, Chrome tarayıcı bile çalışmıyor, google play deki tüm uygulamaları çalıştırmıyor.

Performans olarak ise iki sene önce aldığım Google Nexus 10 tabletin gerisinde bir his yaşattı bana oyunlarda.

"Set top box " cihaz olarak tasarlanmış, bütün özellikleri ve genişleme imkanları buna göre sınırlandırılmış. Özgür Android dünyasındayım hissi yaşayamadım.

Google uygulama marketinde sadece cihazın tüm özelliklerini destekleyen uygulamalara izin vermiş, "remote control" ve/veya "gamepad" desteğini sunmayan hiç bir uygulamayı nexus player uyumlu olarak göstermiyor ve yüklemenize izin vermiyor. Bu bir açıdan iyi, kullanıcının saç baş yolmasına engel oluyor, tam bir kullanım deneyimi, uyumluluğu sağlıyor. Diğer yandan "digiturk play" bile yükleyemiyor olmak sıkıntı oldu.

Asus Gamepad çok başarılı, ps3 veya xbox 360 gamepad lerinden bir eksiği yok, android tv arayüzü ile tam uyumlu, nexus player marketindeki tüm oyunlar destekliyor.

İnternet üzerinden yaptığım araştırmada markette olmayan apk ları yüklemenin yolunu buldum. En kısa zamanda üzerinde çalışıp " digiturk play " i yüklemeyi deneyeceğim, sonuçlarını paylaşırım.

Benim hedeflediğim kullanım amacı yüzünden ve Türkiye'de olmam sebebiyle bazı servis ve özellikleri denemedim/deneyemedim. Açıkçası android olması sebebiyle bu tür bir kısıtlama beklemiyordum, en azından seçenek olarak kısıtlamalar kaldırılabilseydi iyi olurdu.

Kendi adıma cihazdan ilk hedeflediğim " hediye " görevini yerine getiremeyeceği için memnun değilim. Ürünü zaman içinde kurcalayıp yapabildikleri / yapılabilecekler olarak kullanarak tekrar değerlendireceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5