Canon EOS 7D

Öncelikle Canonun hala ulaşılabilir en iyi 2 modelinden biri olduğunu söylemek isterim. Diğeride malum 6D modeli. Genel yapısı itibariyle şuanki pro serisi makinelerin gövde kalitesi kullanılmış bir makina. Magnezyum gövde toz ve neme dayanıklılık, el ergonomisi üst düzey. Gövde fonksiyonları çok gelişmiş ve kullanımı çok rahat. En önemli özelliği ise yüksek çekim hızları ve netleme sistemi. Saniyede 8 kare çekebiliyor ve son güncelleme ile 12 kare ham fotoğrafı tanpon belleğinde tutabiliyor. Yani 12 kare duraksamadan raw fotoğraf çekebiliyor. Bu değer jpeg formatında çok daha fazla. Hatta hızlı bir CF kart kullandığınız taktirde durmadan saniyede 8 kare hızı yakalayabiliyorsunuz. Buda ornito çekimleri için ideal bir makine olmasını sağlıyor. 2. güzel yanı bazılarına göre dezavantaj olabilir crop sensör bulunması. Bunun avantajınıda doğada hissediyorsunuz. 1.6 çarpan değeri size elinizdeki objektifle maksimum yakınlaşma seviyesini sunarken daha sığ alan derinliği sağlıyor. Tabiki iso performansı ve görüntü kalitesinden taviz vererek. Video konusunda ise full hd kayıt yapabiliyor. 720p kalitede ise saniyede 60 kare çekebiliyor. Bu eğlenceli basit slowmotion yapabilmenize azbuçuk olanak sağlıyor. Ama kurşunu falan yavaşlatmaya kalkmayın sakın okadar değil 😀 .
Genel olarak FF bir gövdede sunulan olanakların ve kalitenin tamamı hatta çekim hızı konusunda fazlası var. FF gövdeden ayrılan tek fark sensör boyutu diyebilirim. Bu doğa özellikle ornito fotoğrafçılarının bayıldığı bir olay.
Günümüzde uygun fiyatıyla doğa fotoğraflarına gönül vermişlerin hala 1 numaralı tercihi. Stüdyo portre çekimlere yatkınsanız, hızla işiniz yoksa 6D modelini incelemenizi tavsiye ederim. Fakat gövde ve netleme konusunda 7D harika bir makina.
Son olarak belirteyim 7D canonun bir pazarlama hatası gibi duruyor. Böyle bir makine bu fiyata üretilmedi. İleridede çok zor bir durum. 7D teknik özellikleri yettiği sürece 7D'dir.
Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap