LG HS7 LAS750M LG NP8340 H3

Herkese merhaba,
İncelemeden ziyade 1 haftalık bir deneyim yazısı paylaşmak istiyorum

LG LAS 750m (HS7) + 2 adet LG H3 ile kendi kablosuz ev sinema ses sistemimi tamamladım.
Diğer ekipmanlar;
LG LM 670S
Airties RT211 Modem router (sistemin zayıf halkası)

Normalde sistem eğer tv destekliyorsa TV'ye de wireless bağlanabiliyor ancak ben tüm cihazları (Ps3, Chromecast, PC) TV'ye ve TV'yi de HS7 içinden çıkan optik kablo ile HS7'ye bağladım. HS7'nin sub zaten kablosuz.
Sistem wireless uyumlu olduğundan sisteme dair tüm detay ayarları android uygulaması üzerinden yapabiliyorsunuz.
İlk tanıtım için elimdeki android telefon ile (iki adet tablet ile de denedim sorunsuz çalışıyor) kuruluma başladım. Tüm speakerlar kutudan yeni çıktığından direk güncelleme ile macera başladı. Tüm sürücüler son sürümlerine güncellendi. Tabii telefon ve tablet güncellemeye alışmışken bir de speaker güncellemesi ilk etapta biraz garip gelse de nesnelerin interneti ile artık bunlara da alışmak gerekiyor.

Dneyimlere geçmeden böyle bir sistem seçmekteki öncelikli amacımı da belirtmem doğru olacaktır.
1. TV'nin mevcut speakerlarından iyi ses veren bir sisteme sahip olmak, özellikle usb üzerinden film ve dizi izlediğim için eksikliğini hissediyordum.
2. Kablo karmaşası olmaması
3. Hali hazırda bt speaker kullansam da biraz daha doygun ve temiz ses arayışı
4. Estetik kaygılar (metal çerçeveli ve gri TV'ye uygun sırıtmayacak ürün)
5. Kablosuz çözümlerde esneklik ancak pilsiz çözümler

Yukarıdaki profil size de Uygunsa benzer bu sete göz atabilirsiniz.

Öncelikle hifi gurusu değilim, genellikle evde bol miktarda film izliyorum müzik zevkim de rock ve arada sırada jazz ağırlıklı...

Standart kullanım deneyimlerini özetlersem,
1. Tüm speakerları bir birine uygulama ile bağladıktan sonra film, müzik, dvd, uydu yayını vb ne izlerseniz izleyin tüm kanallardan ses alıyorsunuz. İsterseniz H3'lerin sesini ayrıca kontrol edebilirsiniz ancak ön plana çıkamaması ve genel surround havasını vermesi adına bence standart ayarlar yeterince iyi. Bu sistem ile kullanımda nadiren H3'lerde gecikme hissetsem de genel olarak bir sıkıntı yaşamadım
2. Kodlaması 5.1 sese göre olan ideolarda surround sesleri H3'lerden alabiliyorsunuz,
3. Müzik ve filmlerde ilk kurulumda bas yoğunluğu benim keyfim için biraz fazla öndeydi, buna bağlı olarak sistemin kumandası ile treble +3, bass -3 ve sub +1 olacak şekilde ayarladım. Hali hazırda bir sub varken bası ufak driverlara yüklemek çok doğru gelmedi,nitekim aldığım sonuç ciddi şekilde daha iyi oldu.
4. Kendi uygulaması bazı streaming servisleri desteklese de örneğin spotify illa premium üyelik istiyor ancak chromecast kullanıyorsanız müzikleri tunein, spotify gibi servisler ile chromecast üzerinden sisteme aktarabilirsiniz, ucuz, kesin ve daha çok desteklenen bir çözüm.
5. sistemi komple kullanmak zorunda değilsiniz, bazen sadece H3'leri stereo olarak bağlayıp müzik dinliyorum, bir nevi bookshelf speaker gibi kullanıyorum. Aynı şekilde bu speakerlarda da uygulama içinden bas ve treble ayarları yapılabiliyor yine tizi arttırıp biraz bas kısılırsa daha temiz ses alınabilir.
6. sistemin ses seviyesi ile tv kumandası ile kontrol edilirse tv ses seviyesi 0'dan başlarsanız aynı oranda artıyor veya azalıyor ama arada kendi kumandasından müdahele ederseniz yine ikisini de sıfıra çekmeden ses seviyeleri eşitlenmiyor (yani göstergelerde görülen seviyeden bahsediyorum) sistemin kumandası TV'ye hükmetmiyor ama benim TV kumandası ikisini de çalıştırıyor.
7. 25-30 ses seviyesi 30-40metrekare bir odayı baya dolduruyor, fazlası komşularla ilişkileri geliştirecektir.
8. BT ile bağlantı yapılabiliyor ancak o zaman wifi esnekliği yok, BT bağlantı standartları mesh bağlantıyı henüz desteklemiyor yani hangi speakera bağlandıysanız sadece ondan ses alabiliyorsunuz.
9. H3'lerde ses kesilmeleri ve sesin geç gelmesi nadiren olsa da oluyor ancak bu genel networkün yoğunluğu ile alakalı, 5ghz destekli bir modem ile bu sorunun tamamen ortadan kalkacağına eminim. Zaten Lg de ya 5 ghz kullanın ya da kablo bağlayın demiş.
10. Soundbar TV kapanınca otomatik kapanıyor ama H3'ler açık kalıyor, onlara el ile müdahele gerekiyor.
11. Soundbar kapansa bile uygulaması üzerinden uyandırıp telefonunuzdaki veya networkünüzdeki (diğer cihazlarda app açıksa çalışıyor bu) müzik dosyalarını çaldırmak üzere uyandırabiliyorsunuz.

Son olarak sitem özelliklerini aşağıda görebilirsiniz
HS7
Kanal: 4.1
Güç Çıkışı - Toplam: 360W
THD 10% Front: 40Wx2(Tweeterx2)
THD 10% Surround: 40Wx2
THD 10% Subwoofer: 200W(Wireless)

H3
Güç Çıkışı - Toplam: 30 W
Bu deneyim sonucunda ben yaptığım yatırımdan memnunum, tavsiye ederim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorusu olan varsa yardımcı olabilirim.

#soundbar #sessistemi #LG #TV

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 67