Chest Fact vs. Head Fact

Herkese yeniden merhabalar. Bugün yine bir "kendi çapında farkındalık" köşesiyle karşınızdayım. Başlığın ingiliççe olması hiçbir şekilde artistik içermemektedir. Peki neden Türkçe başlık atmadım. Bu başlığı Türkçe atsam Meme unsuru Kafa unsuruna karşı diye birşey çıkacaktı. Ancak başlığı böyle atıp açıklamak daha basit geldi.

Peki bugün neyden bahsedeceğim. Sosyal medya meşhurlarından bayan ve erkeklerin zaman ve takipçi sklalası üzerinde yaptığım gözlemleri paylaşmak istiyorum. Yazının sonunda "ne yani kadınlar aklını kullanmadan iş mi yapıyor" diye bir çıkarımda bulunan olursa sırtında DDR ram parçalarım. Hemi de 64 mb.

Chest Fact daha önce literatürde gördüğüm birşey değil. Muhtemelen ben bulmadım ama bu manada kullanan ilk ben olabilirim. Burada kasıt tabiki sadece meme değil. Kadınsal unsurların tümü. Kadınlara ait instagram hesaplarının, youtube kanallarının, facebook hesaplarının hatta kadınların yöneticilik yaptığı tüm sosyal ağların erkeklere göre çok kısa sürede gelişmesi meşhur olması ve takipçi kazanması. Yani bir nevi doping etkisi. Bunu yaparken de bazı unsurları bilerek ya da bilmeyerek kullanmaları ya da söz konusu etmeleri.

İşin ahlaki boyutunu hiç tartışmadan gözlemlerim kısmına geçeceğim. İlk olarak ben büyük youtube kanallarında paylaşılan ilk videonun üzerinden ne kadar zaman geçmiş ona bakarım. Eğer bu kişi youtube'de ilkse ve ilk videonun üzerinden 6 yadan daha az zaman geçmişse bu kişi genelde kadın oluyor. 6 ay geçmiş, erkek ve popülerse bu kanal sahibi genelde ya çok küçük yaşta oluyor ya da daha önceden başka bir sosyal mecradan tanınıyor oluyor. Daha 4 gün önce bir youtube hesabının reklamında gördüğüm henüz 7 veya 8 yaşında bir çocuğun 4-5 günde bir yaptığı minecraft videoları. Takipçisi çok, buna göre izlenmesi güzel. Ama videodaki yorumlar genelde " yanaklara bak, senin konuşmanı yerim, aman da aman ne tatlı bir şeysin sen" şeklinde.

Bir diğer örneğim eski bir gözlemime dayanacak. Snapchat ve periscope daha ortada yokken ( ki bu 2 uygulama sözde periscope ve snapchat temalı videolar yayınlıyoruz diye youtube'yi adeta bir porno sitesine çevirmiş 2 uygulamadır, kanaatimce ) OOTD ve OOTW videoları vardı. Yani Outfit of The Day & Week. Burada videoları genelde hanım ablalar çekerdi ( yaşları farketmeksizin ) ve bu videolar genelde günlük giyim kuşam yada haftalık giyim kuşam ile ilgili fikirler verir, ucuz makyaj malzemesi ve kıyafet nerde bunlara ait tüyolar içerirdi. İçerik olarak yararlı olabilmekle beraber bir nesil de bu videoları "acaba video içinde az da olsa chest fact görür müyüz?" diye izledi. Çünkü hatun kişilerin kolye ve eteklerini gösterirken yaptıkları hareketler bazen olmaması gereken görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabiliyordu. Ve ne tuhaftır içerik ve kamera ne kadar kalitesiz olursa olsun, yukarıda bahsettiğim "FACT" ne kadar sık ve belirginse bu kanal o denli meşhur oluyordu. Hatta bu videoları amaçları dışında kullanıp yorumlar kısmında kendine "iş"! arayan insanlar ile dolu oluyordu. Bu kötü görüntüyü sehven ortaya koyanlar olduğu gibi bunu kasten yapanlar da vardı.
Buna benzer bir örnek de zamanının meşhur canlı yayın platformu twitch'tir. Hala youtube'de mevcut videolara bakın, bir videoda yayıncı kazara! biryerini gösterdiyse o video hem yayıncıyı hem kanalı yükseltmeye tanıtmaya yetiyordu.

Durum Arap kökenli kanallarda kendini daha alt düzeyde başlatıyor. Bu yazdıklarım kesinlikle ırkçı söylemler değildir. Onlar için söylediğim herşeyi eğer kanıtını görür yada kendim gözlemler isem kendi ülkem için de söylerim. İnstagram ve youtube da bazı Arap (genelde FAS ve CEZAYİR) kökenli sosyal medya meşhurları genelde videolarına "islami usül baş bağlama videoları" ile başlarlar. Daha sonra meşhur olduklarında farklı hususlarda fikirleri alınmaya başlar. İlk başlarda 2 dakikayı geçmeyen baş bağlama videoları yerini kendi ülkelerini eleştiri ya da yeni amerikan başkanı hakkında fikir beyanına kadar bırakabilir. Ancak gördüğüm ne yazık ki şudur. Bir baş bağlama videosunda videonun başında kızın başını açık gördüğü için dahi mutlu olan ve bununla ilgili kanal sahibine fransızca, ingilizce ve ekseriyetle Arapça methiye düzen insanların bolluğunu gördüm. Ve bu beni çok üzdü açıkçası.

Ama bu elbette bir ingiliz vatandaşının youtube da chest fact gördüğü için video değiştirdiği, çok ahlaklı ve bazı şeyleri aşmış olduğu vs anlamına gelmiyor. Bunu savunmuyorum ( Bu mecrada yanlış anlaşılmamak ne kadar güç )

Yukarıdaki örnekleri biraz abartı bulabilirsiniz. O halde şöyle bir örnek vereyim. Türkiye'de çocuk yaşlarda oyunculuk yapıp sonra okumak! için yurt dışına giden kızların hapşırırken çektiği videolar bile milyon izlenmeye ulaşabiliyor. Ancak aynı işi ülke farklı olsa da daha kaliteli içerik üretip yapan kanalların cinsiyetleri itibari ile daha az rabet gördüklerini gözlemliyorum. Şimdi sorabilirsiniz "kaliteli içerikten kastın ne" diye
Her kim olursa olsun bir ülke hakkında video çekerken ( bu kendilerinin ifadeleri ) ayh soğuğa kapıldım, ay jambonla ilk tecrübem, ay yol kenarında yürürken kapliş gördük, hayvanat bahçesinde balık olsam başlıklarıyla yayınlanmış 35 saniye ile 2 buçuk dakika arasında videolar görüyorsam bu benim için kalitesiz bir içeriktir. Her ne kadar 1440p bile olsa. Ama "bu ülkeye nasıl gelinir, vize süreci, ilk gün neler yaşarsınız, kiralar, ne nerden kaça alınır, 2.el dünyası" gibi başlıklarla yapılan ve en azı 5 dakika süren videolar bence diğer pembe ponçik videolardan daha evladır.

Yorumlar kısmına da bakalım: Kız youtuber'in videolarındaki yorumların ekseriyeti yorum altında iş arayan abazanlar ya da kanal sahibine methiyeler düzüp meşhur üzerinden alternatif bir piyasanın peşinden koşan arkadaşlar. Ancak erkek kanal sahibinin çektiği videolarda genelde gördüğüm videoları "abi boşver de karılar nasıl, ne çirkin adamsın sen, abi sakallar lens mi..." gibi yorumlar.
Bu konuya hiç bu açıdan yaklaşmış mıydınız bilmiyorum!!!

Bayan youtuberlar, vinerlar ve bilimum sosyal mecrada boy gösteren hatun kişiler sükse konusunda erkeklere nazaran daha avantajlı durumdalar.

Dürüst olmak gerekirse bunu yapmadığı halde yani chest fact kullanmadığı halde belki yapar beklentisi ile yine kısa zamanda üst sıralara çıkan kanallar da yok değil.

Bu husustan yüzeysel olarak bu kadar bahsettikten sonra erkek youtuberlara kalan Head fact nedir ona da bakalım.

Head Fact kafa faktörüdür. Yani içerik üretirken üzerine kafa yoran, emek veren, üzerinde uğraşıp ortaya daha önce yapılmamışı veya yapılmışlardan birisini daha üste çıkararak yapan insanların oluşturduğu grup. Gamer'lar dan tutun da Outfit kanallarına kadar bu gerçek birçok mecrada vakidir. Hatta ürettiği tek bir video ile 19 milyon izlenen ve insanların "ne olur bir yenisini daha yap" diye yıllardır yalvardığı halde reaksiyon vermeyen, buna rağmen takipçi kaybetmek yerine kazanan insanlar. Fan videosu yapanlar bunlar içinde en çok beğendiklerim. Açıkçası benim açımdan üzerinde uğraşılmış post prodüksiyona zaman ve para harcanmış bir MAX PAYNE fan videosu 3 dakikalık köpüşümle Venedik sokaklarının tozunu attırmacalar videosundan kat be kat daha değerli.

Bir yandan da kız olsun erkek olsun, saçma sapan challenge'ler, yok 5 bin izlenmeye ulaşmazsa köpeği öldürürüm temalı videolar, 5 dakikalık alfa bir video oyununu "korkoyorooom" geyiğinden dolayı 2.5 saatte bitirenler, teknoloji kanalı takılıp sadece teknoloji paylaşmayanlar.... bunların da hepsi koskocaman bir çöp yığını. Her kim ne kadar kıymet ve para veriyor olursa olsun. Ekseriyetin kabul ettiği bir unsur kesin doğrudur diye bir şart olmadığına göre ben de bu cıvık içeriklerden nefret etmeye devam edeceğim.

Bu bölümde de örnek verdiğim kanalların birkaçının linkini paylaşacağım ki ne demek istediğimi az da olsa anlayın.

Baş bağlamayla başlayıp siyasete giden süreç: Ihsane Belluch
https://www.youtube.com/channel/UC-TDfXUC9HlqvoQxMolYHRA/videos

https://www.youtube.com/channel/UC-11kM8u1wEQKMmRlH2CuRA/videos?sort=dd&view=0&flow=list

İkram El Gat

Portal fan videosu.

Şunu yapın bunu yapın yoksa köpeğim ölür videosu

 

HERKESE HAYIRLI PAYLAŞIMLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap