Batman Arkham Knight çok sorunluymuş. Oynayanlar kendi deneyimlerini de belirtsinler. Almayanlar da daha alamasın. AMD kullanıcıları özellikle beklesin. http://arstechnica.com/gaming/2015/06/batman-arkham-knight-for-pc-is-seriously-broken-say-amd-and-nvidia-users/?comments=1

Batman: Arkham Knight for PC is seriously broken, say AMD and Nvidia users

Stuttering, wildly variable frame rates, and crashes affecting many PC players.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 42

Nexus 4 Android 5 Rootlama(Bu anlatımda bootloader kilidi açık olduğu varsayılmıştır.)

Öncelikle şu linkten ADB Fastboot driveri indiriyoruz
https://drive.google.com/file/d/0B0MKgCbUM0itVVFWRC02Q0VBQnc/view
Yönetici olarak çalıştırıp kurulması için Y ye basıyoruz otomatik kuruluyor.

Sonra Root için gereken dosyamızı indiriyoruz

http://download.chainfire.eu/297/CF-Root1/CF-Auto-Root-mako-occam-nexus4.zip?retrieve_file=1

içindekileri C:/adb içine çıkarıyoruz
Cf-Root-Mako-Nexus4.img dosyasına kısa bir isim verelim asd.img 123.img gibi

Telefonu kapatıp. Güç ve Ses Kısma tuşlarına basılı tutarak açıyoruz,bilgisayara bağlıyoruz.
Daha sonra Yönetici haklarıyla bir Cmd komut istemcisi açarak şu komutları giriyoruz

fastboot boot C:/adb/asd.img
Gerisini kendi hallediyor.
#nexus4

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CyanogenMod | Steve Kondik Kimdir #1

Garip bir şekilde incelemem duruma dönüşmüştü.Neyse ben bidaha yayınlayayım.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Merhaba arkadaşlar,cyanogenmod için bir video ansiklopedi planlıyordum ancak anakartımı hakkın rahmetine kavuşturunca yazılı inceleme yayınlamak zorunda kaldım…Üzgünüm.
Her neyse,yaklaşık 10 bölüm sürecek olan #cyanogenmodözel incelemelerine başlıyorum Steve Kondik’in kim olduğuna…Namıdiğer Cyanogen’in (okunuşu yanojen,sanırsam)

Kimdir bu Kondik?Cyanogenmod’un babası,Cyanogen Inc.’in kurucusu,ve Cyanogen nickinin sahibi.Bir ara Xda’daki başarıları nedeniyle touchwiz geliştirme ekibine geçti,daha sonra ise S3/S4 arası fark olmadığı gerekçesi ile Samsung’a güzel bir posta koyup,işleri büyüterek Cyanogen Inc’i kurdu.Bu konuya sanırsam Bölüm 4′te detaylı değineceğim.

XDA’de başlayan Cyanogenmod serüveni,bu arkadaşımızın kurduğu firma sayesinde milyon dolarlık servete dönüştü…

Cyanogenmod’u araştırırken en çok karşınıza çıkan isim olduğu için,kimdir necidir neyin nesidir tarzında bir yazı efendim.Kısa bir bilgilendirme…Bir sonraki bölümümüzde görüşmek üzere,hoşçakalın…

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android L Deveoper Preview

Teknoseyir ekibinden inceleme gelmedi diye üzülmeyin. Tüm detaylar burada.

Bu incelemede sizlere #AndroidL sürümünde gelecek olan dikkat çekici özellikler ve detaylara değineceğim. Karşılaştırma olarak #Android 4.4.4 #Kitkat sürümünü ele alacağım. İnceleme için #Nexus4 cihazıma #XDA forumunda paylaşılan , kökü #Google tarafından #Nexus5 için yayınlanan #geliştirici #önizleme sürümünü kurdum.

Kilit Ekranı

Kilit ekranında dikkatimi çeken ilk detay bildirimlerin burada gösterilmesi oldu. Bildirimleri basılı tutup genişletebiliyoruz yada çift dokunarak açıyoruz. Soldan sağa kaydırdığımızda telefon menüsü , sağdan sola kaydırdığımızda ise kamera açılıyor. Kilidi açmak için ise dikey olarak herhangi bir yeri kaydırmamız yeterli.
ad ad

Bildirim Ekranı

Bildirim ekranında büyük bir görsel değişikliğe gidilmiş. Artık çok daha renkli , çok daha canlı bir bildirim ekranı bizleri karşılıyor. Her zamanki gibi durum çubuğundan bir kere çektiğimizde bildirimlerimizi görüyoruz. Kısayolları görmek içinse bildirimlerin herhangi bir yerinden tekrar çekiyoruz. Yeni olarak kısayollara “Bildirimler” ve “Ekranı Yayınla” gelmiş. Bildirimler kısayolu ile bir süreliğine yada biz tekrar açana kadar bildirimleri kapatabiliyoruz. Bu sayade ses, titreme olmuyor. Ekranı yayınla kısayolunda ise telefonumuzu kablosuz olarak yansıtabileceğimiz ekranların görmekteyiz(chromecast-Android TV vb.).
ad123 adkjsdgkj

Uygulamalar Arası Geçiş Ekranı

En büyük görsel değişikliklerin yapıldığı yerlerden biri de bu ekran. Eskiden kutucuklar halinde üst üste dizilen uygulamalar artık Chrome sekmeleri gibi pencereler halinde 3D bir şekilde üst üste biniyor. Derinlik hissi güzel verilmiş fakat kullanım kolaylığı açısından bana daha zor geldi. Hala tüm uygulamaları tek tuş ile kapatmamızı sağlayan tuş eklenmemiş.
ad123 ad321

Arama/Rehber Ekranı

Gerçekten eskisine göre çok daha kullanışlı ve güzel olmuş. Yukarıda bulunan arama çubuğundan rehberinizden birini , bir restaurantın yada başka bir kuruluşun telefon numarasını kolaylıkla bulabilirsiniz. En alttaki yuvarlak tuş ile numerik rakamlarımızı açıyoruz. Hızlı arama sekmesinde sık aradığımız kişiler ve favorilerimiz görüntüleniyor. Son kişiler sekmesinde son yapılan görüşmeler , cevapsız aramalar kaydediliyor. Kişiler sekmesinde ise rehberimize kayıtlı tüm kişileri görüyoruz. Bunun eklenmesi çok güzel olmuş daha önceden nerede kim var yazmak gerekiyordu.
ad123 ad321 ad123 ad321

Ayarlar Menüsü

Ayarlar menüsü de meterial desing anlayışının elinden geçmiş ve çok güzel olmuş. Eski karamsar klasik menüye göre çok daha renkli ve anlaşılır olmuş.
ad123 ad321

Pil performansı / Tasarruf Modu

Hem developer preview hemde port bir işletim sistemi olmasına rağmen pil performansı gerçekten beni şaşırttı. Tasarruf modu kapalıyken 4.4.4 sürümüne göre 30-45 dakika(toplamda 3saati geçiyor) fazladan ekran süresi sunuyor. Tasarruf modunu açtığımızda ise cihazımızın işlemci frekansı , parlaklığı düşürülüyor ek olarak işletim sistemindeki yoğun efektler ve senkronizasyon işlemleri en tasarruflu düzeye indiriliyor. Bu ikili sistem sayesinde kesinlikle en ufak performans farkı fark etmiyorsunuz ve en güzeli de size fazladan 1 saate yakın ekran süresi sunuyor. Resmi sürüm geldiğinde çok daha iyi bir pil performansı sergileyeceğine eminim.
ad123

RAM kullanımı ve Performans

Artık Dalvik ‘den kurutulup ART ‘ a geçmemize rağmen Ram kullanımında herhangi bir düşüş söz konusu değil.En azından Nexus 4 için şuan öyle görünüyor. Bildiğiniz gibi bu geçiş için geliştiricilerin uygulamalarını ART ile uyumlu hale getirmeleri gerekiyor. Neredeyse populer tüm uygulamaları kurmama rağmen çökme/çalışmama problemi yaşamadım. Performans olarak arayüzden pek bir değişiklik görmedim. Zaten çok hızlı bir arayüzü vardı. Hala çok hızlı. Takılma , kasma , tekleme ,öksürme yok.
ad123

Kamera Performansı ve Yeni Özellikler

Kamera çekim kalitesi olarak bir değişiklik görmesem de çekiş hızında bariz hızlanma var. Önceki sürümlerde fotoğrafın çekildiğini hissediyordunuz ve az da olsa bekleme süresi vardı. Artık Iphone cihazlardaki gibi tık tık tık serice çekiyor. Sunumda belirtilen köklü performans değişikliğinin oldukça işe yaradığının altına imzamı atabilirim. HDR Çekiminde de fazla olmasa da bariz hızlanma var. Gelelim ek özelliklere . “Google Kamera” uygulaması artık “Fotoğraflar” uygulaması ile daha uyumlu hale getirilmiş. En önemlisi “Instagram” “Retrica” gibi uygulamalara toz yutturacak cinsten fotoğraf düzenleme araçları eklenmiş. Çok sevinmeyin ne yazık ki bu filtreler hala canlı çekimde kullanılamıyor. Fotoğrafı çektikten sonra düzenleyebiliyorsunuz . Detaylı bir sürü filtre eklenmiş bunun yanında birçok araç eklenmiş. En beğendiğim ise her efektin kendine has menüsü ve detaylı ayarları var. 4. resimde bulunan örnekteki gibi mesela boke efektinin bile detaylı ayarları var.
ad123 ad321 ad123 ad321

Kısa notlar

- Bildirim ekranı görsel açıdan çok gelişmiş.
- Kısayollar ekranı görsel açıdan gelişmiş ve ek kısayollar sağlanmış.
- ART zorunlu olarak geliyor. Dalvik’e elveda.
- Ram kullanımında gözle görülür bir fark yok.
- Pil performansında gözle görülür bir artış var.
- Wifi , mobil veri ve bluetooth hızında ve çekim güçünde bir değişiklik yok.
- Kitkat sürümündeki yarı eski yarı yeni arayüz çirkinliği giderilmiş.
- Arama ekranı çok daha kullanışlı hale getirilmiş.
- Uygulamalar arası geçiş ekranı görsel olarak çok daha iyi bir arayüz sunsa da kullanış kolaylığı olarak geriye gitmiş.
- Animasyonlar uygulamadan çıkan baloncuk halindeydi. Artık sanal tuşların üzerinden yukarı doğru geliyor yada uygulamaya göre ekranın sağ veya solundan geliyor.

Benim Gözümden Görülen Eksiler

- Açık uygulamaları hala tek tek kapatmamız gerekiyor ve ön izleme olarak sunulan görselin kalitesi zayıf.
- Kısayollar menüsüne hala mobil veriyi kapatıp açma eklenmemiş.
-

Beta4 için Bug Listesi

Günlük kullanım sürecinde gördüğüm bugların listesi . İşletim sistemi hem port olduğu için hemde Google kaynaklı buglar içeriyor.
- Wifi menzilinden çıkıldığında wifi bağlantısı kesilmiyor. Cihaz hala çektiğini sandığı için mobil veriye geçiş yapmıyor. Çözüm olarak elle wifi devredışı bırakıyorsunuz.
- Facebook uygulamasında yorum yap ekranı açıldıktan sonra yorumların arkası beyaz değilde şeffaf oluyor. Okumak güçleşiyor.
- Uygulama isimlerini tam anlayamadığı için yada başka bir nedenden tam bilemiyorum pil kullanım verilerinde hep diğer olarak görünen veri var . En çok bunun kullandığı görülüyor.
- Mobil veri sayacında renk uyumsuzluğu var . Grafik çizgileri sarı ve açık mavi olduğu için beyaz arkaplan üzerinde görmek çok zor. ( Dikkatli bakmak gerekiyor.)
- Zil sesleri ve diğer yeni sesler port edilmemiş.
- Yeni durum çubuğu simgeleri port edilmemiş.
-Canlı bilidirim kutucukları henüz aktif değil yada port edilmemiş.

Kurulum Rehberi

NOT: KURULUM SIRASINDA CİHAZINIZA GELEBİLECEK HERHANGİ BİR HASARDAN SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM.
NOT2: CIHAZINIZ #NEXUS4 OLMAK ZORUNDA.
NOT3: PİŞMAN OLMAMAK İÇİN KURULUM ÖNCESİ BACKUP ALINIZ !
Not4: Tesadüfen kurulum sonrası bir süre home tuşu çalışmaya bilir yada hiç çalışmayabilir. Böyle bir durumda panik yapamdan tekrar kuruluma baştan başlıyoruz.

Detaylı Bilgi için : http://forum.xda-developers.com/nexus-4/development/lpv-79-mako-port-beta-t2807446
Kurulum dosyası : https://github.com/Android-L-Porting-Team/Android-L-Mako/releases

İLK KURULUM
Kurulum dosyasını cihazınızda kolay bulabileceğiniz bir yere aktarın.
Recovery menüyü açın. (CWM/TWRP] (Cihaz kapalı iken power +volUP+volDown tuşu )
"wipe data/factory reset"
"mounts and storage" -> "format system"
"advanced" -> "wipe dalvik cache"
"install zip" -> "install zip from sdcard" -> dosyayı nereye attıysanız bulun
"wipe cache"
"advanced" -> "wipe dalvik cache"
"reboot into system"
Açılış 10 dakika sürebilir . Sabırlı olun panik yapmayın !

GÜNCELLEME
Yeni kurulum dosyasını cihazınızdaki bulabileceğiniz bir yere aktarın
Recovery menüyü açın (CWM/TWRP)
"wipe cache"
"advanced" -> "wipe dalvik cache"
"install zip" -> "install zip from sdcard" -> yeni attığınız yükleme dosyasını bulun ve gelen soruyu kabul edin
"wipe cache"
"advanced" -> "wipe dalvik cache"
"reboot into system"
Güncelleme toplamda 10 dakika sürebilir , sabırlı olun !

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 32