Boot desteği olmayan anakartta M.2 NVMe kullanma

M.2 yuvası olmayan (olup da boot edilemeyen) modellerde sadece depolama olarak kullanılabiliyordu. Bios güncellemesiyle X99 ve Z97 chipset anakartlara boot desteği geldi. Z97 öncesi anakartlarda ise bios modifiye edilerek boot desteği eklenebiliyor. M.2 yuvası yoksa pcie x16 yuvası için çevirici gerekiyor.

Bios modifiyesi ise Z97 için yayınlanan bios güncellemesinden sadece nvme girişlerini Z87 ve Z77 bios’larına eklenerek yapılıyor. Yani bios’un önemli kısımlarına karışılmıyor. Bios modifiyesi ile uğraşmak istemeyen benim gibi Clover boot yöneticisini kullanabilir. Ben hazırda Hackintosh kullandığım için uğraşmadan kullanmaya başladım. Windows için de kullanılıyor, tek dezavantajı boot’un daha uzun sürmesi.

Z77 anakarta takıp, SSD’den klonlama yaparak başlattığım sistemde aldığım sonuç;

Mojave üzerinde APFS olarak

 

NVMe depolamanın işlemcinin pcie yollarını kullandığını unutmayın. Yani bunun gibi bir x4 yolu kullanan bir cihaz taktığınızda işlemcinin 16 olan yolundan düşüyor. Ekran kartı x8’de çalışıyor. Günlük kullanıma bir etkisi olmaz. Sadece birden fazla kullanan varsa dikkat etmesi gerekir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap