Commodore 64 Efsanesi 30 Yaşında! – Bölüm 4

Commodore 64'ün 30. doğum gününü kutladığımız 4 bölümlük dizimizin sonuna geldik. Kısaca anımsarsak, dizimizin ilk bölümünde bu efsane bilgisayarın ardındaki güç Commodore firmasını ve firmanın 8-bit bilgisayarlarının öyküsünü anlatmıştık. Hemen ardından yayınladığımız ikinci bölümdeyse Commodore 64'ün kapağını açtık, detaylarına göz attık. Üçüncü bölümümüz, Commodore'un günümüze yansımaları ve günümüzde üretilen Commodore 64 ekipmanları üzerineydi.

Bugün sizlere sunduğumuz dördüncü ve son bölümün konusu, Commodore'lu günler üzerine genel bir sohbet. Commodore camiasından konuklarımız Hüseyin Kılıç ve Serdar Asker ile birlikte eski dergileri, bilgisayarcıları ve tabii ki oyunları anımsıyor, günler geceler sürebilecek bir sohbeti maalesef kısıtlı süreye sığdırmaya çalışıyoruz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 58
 • mis master

  TUNÇ DİNDAŞ , abdurrahman pala röportajlarını bekliyoruz.

 • River Raid

  1987 yılında komşunun Commodore 128'i sayesinde tanışmış olduğum ve asla sahip olamadığım kasası, monitörü, disket sürücüsü ile hayallerimi süsleyen, uğruna para biriktirilen, bunun ucuzu 64'ü de var diyerekten babaya dil dökülen, ancak asla ulaşılamayan, bir dönem sahip olunması gereken şeyler listemdeki birinci madde olan şeydi benim için. Döneminde sahip olmak için şimdi bir araba parası verirdim. Araba dediysek Şahin falan 🙂

 • Erci77 @erci77

  Bizim nesil ile doğdu bizim nesil ile tam anlamı ile ölecek bizimle hala yaşayan efsane makinalar. Ben C64 ü kullanmaya başladığım yılı hatırlamıyorum ama tek şansım ben dataset hiç kullanmadım direkt 1541 ile c64 üme sahip oldum. Almanyada yaşayan ablam sayesinde disket sürücülü c64 sahibi olmak çok büyük bir olaydı benim için ve bir okadarda üzücü idi çünki diskette ne oyun nede program vardı bulunduğum ilçede. Ama bu benim için iyide bir olaya dönüşmüştü çok fazla oyunla haşır neşir olacağıma makinanın kendisini tanımak ve onunla birşeyler yaratmak dahada eğlenceli olmuştu.. Atari salonuna A500 gelene kadar uzun süre c64 ve 1541 imle çok mutlu idim.

 • Trend Micro'ya Fısıldayan Ada @muti-akca

  dolphin dos, multi ice 3 , Apo abi,BJK bilgisayar,64ler,amiga dünyası, sound sampler,final 3, simon basic,double side için disket kesme zımbası.... ne gunlerdi.....sayesinde meslek edindik....

Commodore 64 Efsanesi 30 Yaşında! – Bölüm 3

Commodore'un 8-bit bilgisayarlarının genel tarihini ele aldığımız ilk bölümümüzde bu efsane bilgisayarın ardındaki güç Commodore firmasını ve firmanın 8-bit bilgisayarlarının öyküsünü anlatmıştık. Hemen ardından yayınladığımız ikinci bölümdeyse Commodore 64'ün kapağını açtık, detaylarına göz attık. Bugün dizimizin üçüncü bölümünü sizlere sunuyoruz.

Üçüncü bölümümüzde konumuz, günümüzde hala üretilmekte olan Commodore ekipmanları. Büyük iddialarla ortaya çıkan Commodore Gaming'den geçen yıl ortaya çıkan PC bozması Commodore bilgisayarlara kadar her şeyi konuşuyoruz. Konuklarımız Hüseyin Kılıç ve Serdar Asker, bilgisayarını hala bırakamayan Commodore 64 kullanıcıları için bugünün teknolojisiyle üretilmiş Easy Flash, 1541 Ultimate gibi ekipmanları kısaca tanıtıyor, anlatıyorlar.

Tozlu Raflar'ın Commodore 64 özel dizisi önümüzdeki hafta yayına girecek dördüncü ve son bölümümüzle tamamlanacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 44

Commodore 64 Efsanesi 30 Yaşında! – Bölüm 2

Commodore 64'ün 30. yaşını çok özel 4 bölümle kutlayacağımızı haber vermiştik. Commodore'un 8-bit bilgisayarlarının genel tarihini ele aldığımız ilk bölümümüzün ardından, Commodore 64'ün detaylarına göz attığımız ikinci bölümümüz de bugün yayında.

Bu ikinci bölümümüzde, konuğumuz Hüseyin Kılıç ile birlikte Commodore 64'ün kapağını kaldırıyor ve onu özel kılan yapısına göz atıyoruz. Commodore 64'ü bütünleyen çevre birimlerinden de kısa kısa bahsediyoruz.

Tozlu Raflar'ın Commodore 64 özel dizisi önümüzdeki haftalarda yayına girecek diğer iki bölümle tamamlanacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 64
 • tachyon @tachyon

  3. Bölümü hala bekliyoruz...
  Niye bu kadar gecikti?

 • emirclio @emirclio

  programın üstünden çok zaman geçti biliyorum ama 19:42 deki vectrex değil mi ? Ayrıca ilk bölümde pek sözü edilmedi ama Commodore CBM-II , Commodore Educator 64 isimli iki sistemden pek bahsetmediniz, Bunun nedeni pek yaygın olmamaları mı ?
  Bu arada programın üstündenden 8 ay geçtikten sonra mesaj yazıp sistemi yorduğum için kusura bakmayın (aslında sizi )

 • murat pirim

  1986 yılında commodore 64 ile tanıştığımda orta 2. sınıf öğrencisiydim.sarıkamış/KARS da yaşıyorduk ve babam beyaz eşya satıcısıydı. o yaşımda commdore 64 dergisinde teleteknik A.Ş ni görüp babamı istanbula gittiğinde teleteknik e uğrayarak commodore bayiliğini sarıkamış'a aldırttım. Kars bölgesinin ilk yetkili satıcısı olmuştum commodore bilgisayar satışında. o yaşımda 50 ye yakın commodore bilgisayar sattım. evlere gidip kurdum, programlarım commodore döküm eklerinde yayınlandı. istanbul'da commodore 64 kullanan mektup arkadaşları edindim. onlardan bazıları çok iyi yerlere geldiler , mesela hakan Kantaş, Tunç dindaş, bilgisayar dergilerinde oyun tanıtımları, editörlük yaptılar. o yıllarda bir yüzbaşı abimiz bana çift kasetli kaliteli müzik setlerinden oyun kopyalamayı da öğretti. kopya kartuşu işini bırakıp müzik setlerinin yüksek sesini açarak oyunları kopyalayıp satmışımdır da. zombia boys grupları o zamanın etkili gruplarıydı. sonra commodore 128 ve de amiga 500 e terfi ettim. şu anda bile keşke o bilgisayarlarımı satmasaydım diyorum..

 • Evren

  Merhaba Üstadlar, keşke çevremde sizler olsaydı. Komik gelecek ama, ben ülkemizde bu kadar kaynak olduğunun farkında değildim. Ne dergisinden haberim vardı? Ne de yazılım üzerine bir kaynağım. Genelde almanyadan gelen kuzenlerim oradan oyunlar, programlama kitapları ve bazı dergiler geitrirlerdi. Bu arada ilginç bir anektod var. Meraklı çocukluğum ve çeşitle absürt denemelerimde bir şey keşfettim . Sony çift kaset çalarlı bir müziksetimiz vardı. En güzel özelliği bir kasedin kopyasını alabilmemdi müzik kasetlerini arkadaşlarıma kopyalayabiliyordum. Bir gün merak ettim C64'ü kasetçalarda nasıl sesler çıkıyor diiye , bildiğimiz faks sesine benzer sesi ilk 90'ların başında duymuştum 😀 Sonra data ses'e dönüşüyorsa bu çift kaset çalar bir şekilde işini yapabilir dedim ve denedim ufo'dan aldığım 10 tane kadar oyunu kopyalasım olur mu dedim ? Ve olmuştu 🙂 Çift kaset çalarla oyun kopyalayabiliyordum ki o yıllarda çok işimi görmüştü...

Commodore 64 Efsanesi 30 Yaşında! - Bölüm 1

Bu yılın Ağustos ayıyla birlikte, milyonları bilgisayarla tanıştıran harika cihaz Commodore 64'ün piyasaya çıkışının 30. yılını kutluyoruz. 1982 yılında rakiplerinin üçte biri fiyatla piyasaya giren ve daha önce bilgisayarla tanışamamış büyük kitleleri bilgisayar kullanıcısı yapan bu muhteşem aygıta hakettiği önemi vermek için Tozlu Raflar'da çok özel bir dizi hazırladık. Commodore 64'ü gerek Commodore'un tarihçesi, gerek teknik özellikleri, efsane oyunları ve günümüze uzanan yansımalarıyla ele alacağız. Toplamda 4 bölüm sürecek bu özel bölümlerimizde hem ülkemiz Commodore camiasından isimler, hem de çok nadir bulunan, değerli Commodore ürünleri TeknoSeyir'e konuk olacak.

Bugün sunduğumuz ilk bölümümüzde Commodore firmasının tarihçesini kuruluşundan kapanmasına kadar, özellikle 8-bit bilgisayarlarının ekseninde anlatıyoruz. Konuğumuz, Commodore 64 üzerinde programlama, müzik ve grafik çalışmalarını bugüne kadar sürdüren Hüseyin Kılıç. Commodore markasını taşıyan 8 bit bilgisayarların hemen hepsi programımızda yer alıyorlar. Amiga serisiyse başka programlarda konumuz ve konuğumuz olacak.

İlk bölümümüz yaklaşık 40 dakika! İyi seyirler dileriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 99