#akış @gamsizm Yenilenen google earth hakkında atlanan bazı şeylere değinmek istiyorum.
Bu bence yılın şuana kadar ki en büyük teknoloji gelişmesi.
Öncelikle 3D Tasarlanan yapılar insanlar tarafından yapılmıyor. Google Uzuun bir süre bunu denedi ve dünyada belli başlı yapılar hariç kimse böyle şeylerle uğraşmadı. Ki bir yapıyı modellemek bir yapıyı fotoğraf çekip googleye atmaya benzemez. O yüzden earth da 3D nin gelişmemesi normaldi..

Fakat gelen güncelleme tüm modellemeyi uzaydan alıyor. İnsan faktörü 0 yada çok belirgin binalarda olabilir. Levent pekcan dediğimi daha iyi anlayacaktır. Kendisi zamanında bir makinaya sokup modelini çıkartmışlardı. Hatta Yazıcıda basmışlardı. Olay Aynı sistemin uydulara uyarlanmasıyla ortaya çıkmış. Uydu yükseklik Genel şekili ortaya çıkarıyor. Geri kalan polingonlama işlemi Yazılımsal-Mantıksal işliyor. (Anti-Aliasing hatta duruma göre köşe belirginleştirme Aliasing uygulanıyor)

Bu bilgi kaynaklarda yok fakat adım gibi eminim ki googlenin elinde çok daha ayrıntılı poligonlar var. Yani google earth sitesinde ne görüyorsak 2 kat ayrıntılı modellemesinin googleda olduğunu tahmin ediyorum. Sonuçta google bunu halka açarken düşük internet hızlı insanları düşündü. Ayrıca 2D Haritada bile belli ayrıntıdan sonrasını vermiyorken 3D de poligon yumuşatması ve Daha küçük yer tutacak şekilde küçültmesi ayrıntıları atması çok olası.

Kısacası google elinde Dünyanın Temel Büyükşehirleri hatta bazı ülkelerin küçük şehirleri dahil çoğu yerin modeli oldu. Bu mükemmel bir şey. VR da dünyayı gerçekten gezdiğinizi düşünün. Ya da sıradaki Battlefield'ın New York da Paris te geçtiğini düşünün belki yakın zamanda istanbulda eklenir...

Şuanki modelleme kalitesi ortalama bir bilgisayar oyunu yapmaya yeterli düzeyde değil. Belki bir gta vice city kalitesi ancak çıkar. Temel sorunlar uydunun modelleme sırasıda yollarda duran arabalar. Ayrıca Dünya üzerinde bir şeyin altında kalan uzaydan bakıldığı için modellenemiyor. Örneğin Geniş bir ağaç altında kalmış yol. Ağaç yer seviyesine kadar gözüküyor. Çünkü algoritma daha çok yerden yukarı çatıya kadar yapılmış binalar için düzgün çalışıyor. Özellikle şehir içi sokakları çok bozuk modellenmiş.

Tabi bunlar hep gelişecektir. Google asistanın nasıl çıktığını veya google earthın mahalleden daha yakına zumlayınca çamur gibi olan ilk sürümlerini hatırlayınca bununda gelişeceğine inanıyoruz. Allahtan dünyada hala aklı başında firmalar var da kısa sürede kar ettirmesede geleceğe yönelik milyarlar harcayabiliyorlar. Bu modelleme Bir kaç sürüm atlasa ve bir savaş oyunu kullanmak istese tahmin edin bakalım oyun gelirinin yarısını kim alacak :))

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • ConanX @conanx

    Ayrıca İstanbul'un da yakında ekleneceğini düşünüyorum. Bu street view gibi oyalayıcı bir iş değil. Uydu güneş ve ülkenin konumunun optimal durumda olması gerekiyor. Biraz ihtimal işi örneğin google earth de görüntünün bir yerde aniden koyulaştığını veya değiştiğini sezersiniz. Bunun nedeni bölge bölge en iyi görüntüleme anının değişmesidir. Örneğin sizin evinizi uydu ocakta gölgesiz 90 derece güneş açısı ile net yakalamıştır yan komşunuzu aralıkta.. Bu şart İstanbul için henüz sağlanmamış olabilir. Veya büyük ihtimalle uzaydan 4 açıdan modelleme alınıyor ve birleştiriliyordur. Eğer siyasi bir sorun olmazsa ki street view e bir şey demeyen hükümetin ses çıkaracağını sanmıyorum bir kaç aya İstanbulu da 3d görebiliriz.

  • Fırat ➕ @frt

    street view verilerini de kullansa daha güzel sonuçlar çıkabilir aslında 🙂