Windows 10 Technical Preview

Birkaç günlük maceradan sonra amerikalıların dediği gibi "good old" windows 7'ye geri dönüyorum. Yeni windowsun şu halini hiç beğenmedim:

1) Sistemin genelinde bir tutukluk bir kararsızlık var gibi. Çok erken sürüm olduğu için bişey demiyorum. Birkaç kez shift+delete, space tuş kombinasyonunu her zaman yaptığım hızda (adoket çekme hızı) yaptığım halde anlamadı. Dediğim gibi, üstünde durmuyorum, olabilir.

2) Windows live hesaplarımızı sisteme entegre etmekte gösterdiği o istekli tavır sinir bozucu. Tamam Google da aynı şeyi android ile yapıyor ama bunlar resmen yüzlerine gözlerine bulaştırmışlar. Login olmak için live hesabı şifresi girmek zorunda olmak da neyin nesi Allah aşkına. Belki bilgisayarımı şifresiz kullanmak istiyorum, belki ortak bir bilgisayar bu? Sana ne ha sana ne? 🙂

Şimdi kalkıp "yahu offline hesap niye kurmuyorsun" demeyin. Skype açmak için şifrenizi girdiğiniz anda illet yakanıza yapışıyor ve bırakmıyor. Ya da en basitinden uygulama mağazasından uygulama indirmek için (uygulama bedava bedava olsa bile!) live hesabı istiyor.
Live hesabı girildikten sonra da artık şifresiz login olma imkanı kalmıyor. Herşeyi denedim. Komut satırından control userpasswords2'yi çalıştırdım vs vs.. olmadı. Ben bulamadım. Bulan varsa beri gelsin.

Bunlara kalsa ben ve eşim ağız tadıyla ortak bilgisayar kullanamayacağız, kendimize ayrı hesaplar açacağız, neyimiz var neyimiz yok ayrı ayrı tek tek tane tane bildireceğiz Microsofta.

3) Kurulum esnasında dikkat etmeyip hızlı hızlı geçerseniz siden özel hayatınız aleyhine hatırı sayılır tavizle koparıyor. Her şeyini alacam "your ass is mine" diyor kibarca :). Bazı arkadaşlar koskoca Microsoft ne yapsın benim kıytırık fotolarımı, bu kadar şüpheci olmayın kabilinden yorumlar yapmış. Saygı duyuyorum. Ama katılmıyorum. Kıytırık da olsa benim olan benimdir arkdaş. Kimsenin burnunu sokmamasını istememe hakkım var.

4) 2 seçeneğiniz var ve bunlar arasında birkaç tık, bir logout-login ile geçiş yapabiliyorsunuz. Ya başlat menülü masaüstünü modern (metro) arayüzü olmadan kullanacaksınız, ya da başlat menüsüz masaüstü ve modern arayüzü birlikte kullanacaksınız. Çok meraklısı değilim modern arayüzün ama şaçma geldi yinede.

5) Resmen kimlik bunalımı yaşıyor. Masaüstünde açılan o çirkin modern arayüzlü uygulamalar ve ayarlar, denetim masasını ninesinin maun sandığı gibi köşe bucak saklaması, sistem ayarlarını değiştirirken denetim masası ve modern arayüzdeki basit ayarlar arasında ortaya çıkan çarpık ilişki hoşuma gitmedi.

6) Başlat menüsünde zaten arama kısmı var. Onun hemen yanındaki arama simgesi ne akla hizmet ediyor çözemedim. İkisi de hem bilgisayarda hem webde arama yapıyor. Ama bilgisayar aramasında ikisi farklı sonuçlar veriyor.

Windows 7'nin veremediği hiçbir şeyi sunmadı bana. Bu çileyi çekmek için en ufak bir mazeret belirtmedi. Ben son derece hayal kırıklığı içindeyim. Gerisin geri Windows 7'ye dönüyorum. Son olarak kehanetimi söylüyorum: Bu iş böyle giderse akıbeti Windows 8'de çok da farklı olmayacak. Win 7 efsane bayrağını XP'den teslim alacak.

Selam, sevgi ve saygılarımla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Çok haklısınız, login olayı çok kötü ve sakın offline hesapla kullanabilirsiniz demeyin, çünkü MS bunu Vista'dan beri planlıyor ama bir türlü kabul ettiremiyordu. Ama ettirecek, eninde sonunda ettirecek, çünkü çok para dönmeye başladı. Ayrıca, güvenlik nedenleriyle ve baskın işletim sistemi olması nedeniyle aksini söylese de baskı yediği bir gerçek. Geçen haftanın değerlendirmesinde de bahsedilen, FBI başkanının şifreleme konusunda yaptığı açıklama güzel bir örnek. Düşünsenize birde BADUSB olayı çıktı. Son kullanıcı bu konudan (ortak şifre) kolay kolay sıyrılamayacak. Ya büyük bir son kullanıcı ayaklanması olacak ya da başka bir şey ama ortalık çok karışacak. Aslında bakmayın siz, ICloud olayının altında da başka bir şeyler yatıyor diye düşünmeye başladım.

 • Halil Uyanıkoğlu @haliluyan

  ethernet kablosunu çekip wireless a bağlanmadan gir hiçbi şey sormi

 • skyforce @skyforce

  incelemenizi beğendim. Tam sürüm çıkıncada detaylı bir inceleme bekliyorum

 • emresolak @emresolak

  bende yükledim o nalet olası technical preview i fakat windows 7 ye bir türlü geri dönemiyorum. İlk başlarda iki seçenek sunuyordu açlırken orada kaldırabiliyorduk fakat şimdi ne o ekranı görebiliyorum ne de araştırmama rağmen windows 7 e geri dönüş yolunu bulabiliyorum.
  Format atmak istemiyorum çünkü bilgisayarı kullanımıma göre tam yeni dizayn etmişken bir merak uğruna windows 10 sürümüyle çöküşe geçtim.
  Yardımlarınızı bekliyorum bu konuyla ilgili bilgsi olan kişilerden.