Kullanıcıların paylaştığı durum ve incelemelere yorum kısmına resim ekleme butonu konursa daha iyi olur @hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Android için Google Chrome Güncellendi.

Google yaptığı duyuru ile birlikte ünlü web tarayıcısı Google Chrome’un yeni Android sürümünü tanıttı Google Chrome Android versiyonu yeni güncelleme ile birlikte, bazı çoklu pencere desteği verilen telefonlarda “tarayıcıda birden fazla pencere seçeneği” geliyor. Bahsi geçen cihaz içi çoklu pencere seçeneği Samsung Galaxy Note 3 ve Galaxy S5 gibi akıllı telefonlarda bulunmakta.

Chrome Android için gelen güncelleme ile dikkat çeken bir başka özellik ise tam ekran video seyri, HTML 5 kontrolü ve altyazı desteği. Kapatılan sekmelerin geri açılmasına da olanak veren güncelleme aynı zamanda çok sayıda hata için de çözüm getiriyor.

Google Chrome Android versiyonu için gelen güncelleme ile birlikte kavuşacağımız özellikleri özetleyecek olursak;

- Kapatılan sekmelerin aynı şekilde geri açılması
- HTML 5 kontrolü ve altyazı destek seçenekleri ile tam ekran video izleyebilme
- Chromecast adlı TV arayüzü üzerinden bazı videoları oynatma seçeneği
- Seçili cihazlarda çoklu pencere ile görüntüleme özelliği
- Çok sayıdaki bug için çözüm ve genel performans iyileştirmesi.

Google geçtiğimiz gün paylaşmaya başladığı yeni bir güncelleme ile birlikte Gmail adlı e-posta servisine de çok önemli özellikler getirmişti. Gmail’in Android sürümü için gelen güncelleme ile, e-postalarınızda yer alan ekli dosyaları direkt olarak Google Drive’a aktarabilecek, spam klasörüne düşen mail’lerin neden spam etiketi aldığını öğrenebilecek ve sağdan sola okunan lisanlar için özel menü sistemine kavuşabileceğiz. Chrome Android yamasında olduğu gibi, Gmail güncellemesi de yayılmaya başladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Naspers, Markafoni’nin kalan hisselerini de satın aldı..

Naspers, bugün yaptığı bir açıklamayla Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından Markafoni’nin tüm hisselerini satın aldığını duyurdu.

Naspers bugün, Türkiye’nin lider e-ticaret sitesi Markafoni’nin kalan tüm hisselerinin de devri için anlaşmaya varıldığını duyurdu. Naspers, 2011’de Türk e-ticaret sektörünün en büyük anlaşmalarından birisine imza atarak Markafoni’nin çoğunluk hissesini satın almıştı. Üç yıllık sürenin ardından geride kalan diğer tüm hisseleri satın alan Naspers, Markafoni’nin Türk e-ticaret pazarındaki güçlü büyümesini sürdürmeyi hedefliyor. Anlaşmanın finansal boyutuyla ilgili şartlar ise açıklanmadı.

Naspers bugün ayrıca İlker Baydar’ın yeni CEO olarak atandığını duyurdu. Markafoni’nin güçlü büyümesini sürdürmek için gereken donanıma ek olarak zengin bir küresel perakende ve e-ticaret deneyimine sahip olan Baydar, daha önce HepsiBurada’nın genel müdürlüğünü yürütmenin yanı sıra Kesa, BestBuy ve Metro gibi dünyaca ünlü markalarda çalışmıştı. Markafoni kurucu ortağı ve CEO’su olan Sina Afra’nın Markafoni’den ayrıldıktan sonra yeni girişimlere yöneleceği açıklandı.

Naspers CEO’su Bob van Dijk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Markafoni’nin hızı, İlker Baydar’ın vizyonu ve liderliğiyle birleştiğinde, Türkiye pazarındaki konumumuzu daha da ileriye taşıyacağımıza inancımız tam. Markafoni, İlker Baydar’ın perakende ve e-ticaret alanındaki birikiminin yanı sıra tüketici deneyimine olan bağlılığı ile daha da güçlü bir konuma gelecektir” dedi.

Kuruluşundan bu yana yenilikçi ve kaliteli hizmetleriyle güçlü bir marka değeri yaratan Markafoni, online alışveriş yapanlar için Türkiye’nin en çok tercih edilen e-ticaret kanallarından biri oldu.

Markafoni’nin CEO’luğuna atanan İlker Baydar ise “Markafoni’nin liderliğini yürütmekten ve Naspers ailesine katılmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Türk tüketicilere mümkün olan en iyi online alışveriş deneyimini yaşatarak Markafoni’yi daha da ileri noktalara taşımayı hedefliyorum” diye konuştu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İnternet Servis Sağlayıcılar ve kurumsal abonelere verilen toptan internet ücretlerinde indirime gidileceğini açıkladı.

Bakan Elvan, geniş bant internet hizmetlerinin daha uygun fiyatlarla verilebilmesi amacıyla altyapı çalışmalarına hız verdiklerini ifade etti. Yapılan çalışmalar kapsamında Türkiye’de internet hizmetinin her geçen yıl önemli ölçüde hızlandığını, buna karşın ücretlerin düştüğünü belirten Elvan, "Vatandaşların internet hizmetini daha da uygun fiyatlara alması amacıyla internet servis sağlayıcılarının maliyetlerini düşürecek önlemleri almaya devam ediyoruz" dedi.

Elvan, bu kapsamda Türk Telekom tarafından toptan seviyede İnternet Servis Sağlayıcılara sunduğu "Metro Ethernet İnternet" hizmetinde de indirime gidileceğini bildirdi. Söz konusu indirim kampanyasına ilişkin kararın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylandığını belirten Bakan Elvan, şunları kaydetti:

"Kampanya özellikle kurumsal kullanıcıların tercih ettiği 10 Gbit'e kadar simetrik hızlarda verilen Metro Ethernet İnternet hizmetini kapsıyor. Kurumsal kullanıcılar ve internet servis sağlayıcıları; 12 ay ile 36 ay abonelik taahhüdü karşılığında talep ettiği hıza göre indirim alacak. Metro Ethernet İnternet hizmetini alan kurumlara bağlantı ücretlerinde 3 bin ile 11 bin lira arasında değişen miktarlarda indirim yapılacak. Bu indirim kararı ile hem kurumsal aboneler hem de vatandaşlarımıza sağlanan internet maliyeti düşecek."

Bakan Elvan söz konusu Metro Ethernet hizmetinin özellikle vatandaşa internet hizmeti götüren servis sağlayıcılar tarafından "omurga internet" olarak kullanıldığına işaret ederek, "Bu indirim ile vatandaşımıza geniş bant internet hizmeti sunan servis sağlayıcıların maliyetlerini düşürüyoruz. Böylece evlere kadar internet hizmeti götüren servis sağlayıcılarımız abonelerine daha ucuza internet sağlamalarının önünü açmış oluyoruz" diye konuştu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kanadalı bir şirket, en az 10 yıl sonra geliştirilebileceği söylenen kuantum bilgisayarını icat ettiğini iddia ediyor.

Kuantum fiziği prensipleriyle geliştirilen bilgisayarın içi uzay boşluğundan 150 kat daha soğuk. Bilgisayar bu sayede aşırı ısınma sorunu olmadan en karmaşık matematiksel denklemleri dahi çözme kapasitesine sahip.

15 milyon dolarlık sermaye ile kurulan Kanadalı D-Wave şirketinin geliştirdiği cihazın, bilgisayar dünyasında devrim niteliğinde olabileceği yorumları yapılıyor.

Kuantum fiziğini temel alarak imal edilen bilgisayarda, atomların ve atomları oluşturan partiküllerin bileşimleri değiştirildi. Böylece geleneksel fizik kurallarının dışına çıktığı iddia edilen D-Wave cihazının aynı anda birden fazla karmaşık hesaplamayı yapabildiği söyleniyor.

Ünlü bilimadamı Albert Einstein, bu tür bir cihazın geliştirilme ihtimali için “Çok ileride olabilecek ürkütücü bir adım” yorumunu yapmıştı.

D-Wave’in ürettiği telefon kulübesinden biraz daha büyük boyutlarındaki bilgisayarın meziyetleri henüz tam olarak bilinmese de, dünyanın önde gelen teknoloji firmaları ve kuruluşları şimdiden yeni bilgisayarı incelemek için siparişlerini verdi.

Google ve ABD uzay araştırmaları enstitüsü NASA’nın yanı sıra, dev savunma sanayi firması Lockheed Martin’in de kuantum bilgisayarı için sipariş verdiği belirtildi.

Uzun süredir devam eden kuantum bilgisayarı geliştirme çabaları bugüne kadar başarısız olmuş ve test edilen cihazların istenen düzeyde veri işlemesi sadece kısa süreler için gerçekleşebilmişti.

‘Süper bilgisayar’a ilgi artıyor

Kanadalı D-Wave ise, önce kuantum bilgisayarını geliştirmek için projesini sundu, ardından da projeyi hayata geçirmek için yatırımcılardan finansman bulmak için yola çıktı.

Amazon alışveriş sitesinin kurucusu ve sahibi Jeff Bezos ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in girişim sermayesi şirketi Q-Tel’in desteğiyle D-Wave, 100 milyon dolarlık kaynak toplamayı başardı.

D-Wave’in CEO’su Vern Brownell amaçlarını şöyle anlatıyor: “Yola çıkarken hedefimiz çok netti. Olabilecek en kısa zamanda ticari açıdan anlamlı tam kapasite çalışan bir kuantum bilgisayarı üretmek.”

Şirketlere kuantum bilgisayarı teknolojisini sunmak istediklerini söyleyen Brownell, “Böylece daha önce çözümü imkansız olan problemler çözülebilecek” dedi.

Kuantum bilgisayarlarının bireysel kullanıcılar için olmadığı belirtiliyor. Ancak bu bilgisayarların şirketlere sunacağı fırsatlarla herkesin hayatında değişiklik yaratabilecek potansiyele sahip olduğu da vurgulanıyor.

Google yeni bilgisayarı yapay zeka gelişimi alanında kullanmayı hedefliyor. Ses tanımlama veya kredi kartı sahtekârlığını tespit etme gibi karmaşık sorunların çözümünde kuantum bilgisayarlarının giderek daha sık devreye girmesi bekleniyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Twitter SoundCloud'u satın alıyor

Ortaya çıkan son haberlere göre, popüler sosyal ağ Twitter, sosyal müzik ağı Soundcloud’u satın almak için hareket geçti.

Twitter daha önce kendi müzik servisini kullanıma sunmuş ve başarısız olmasının ardından uygulama mağazalarından geri çekerek, servisi rafa kaldırmıştı. Twitter’ın dijital müzikten vazgeçmediği ve SoundCloud’u satın alarak bu alanda var olmak istediği belirtiliyor.

SoundCloud’un değeri geçtiğimiz yıl 700 milyon dolar civarındaydı. Twitter’ın satın almayı 1 milyar dolar civarında tamamlaması bekleniyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni bir sızıntı, Satya Nadella yönetimindeki Microsoft'un 2014'teki yol haritasını ortaya dökmüş olabilir.

Neowin forumunda "FaiKee" takma isimli kullanıcının paylaştığı görüntüde Microsoft'un Windows 9, Windows 365, Windows 8.1 Update 2, Office 2015 ve fazlası üzerinde çalıştığı görünüyor. Resim, Microsoft'un Windows 8.1, Windows Phone 8.1 ve Office 2013 gibi yazılımlarla ilgili planlarının da bir listesini gösteriyor.

Görüntüden Windows 9'un "Server" ve "mobile edition" sürümlerinin olacağı, Windows Phone 9'un ayrı bir biçimde yayınlanacağı anlaşılıyor. Office 365 ile yakından bağlı, bulut tabanlı bir işletim sistemi olacağını tahmin edebildiğimiz Windows 365'in ise "Windows Core tabanlı Alpha" olduğu söyleniyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap