Avustralya’ya Göç - Nitelikli Göçmenlik Vizesi Nasıl Alınır?

 

Nitelikli Göçmenlik Vizesine başvuru yapabilmek için aşağıda detaylarını vereceğim beş kısımdan alacağınız puan toplamının en az 60 olması gerekiyor. Şunu belirtmekte fayda var ki, 60 ilk başvuru için gerekli puan toplamı olsa da, bazı meslekler yüksek puanlı taleplere karşılık kontenjanı yüksek puanlarla doldurduğundan, başvuru öncesi mesleğiniz için ihtiyaç duyacağınız puanı araştırmanız çok önemli.

 

 

1. Yaş
Yaş, başvurunuzda ilk seferde toplayabileceğiniz en yüksek puan olan 30 için en önemli kriter. Eğer ki Nitelikli Göçmenlik vizesine başvurmak istiyorsanız 50 yaşın altında olmanız gerekiyor. Diğer yaş aralıkları için toplayabileceğiniz puanlar ise şu şekilde,

18-24 yaş aralığındaysanız 25 puan,
25-32 yaş aralığındaysanız 30 puan,
33-39 yaş aralığındaysanız 25 puan,
40-44 yaş aralığındaysanız 15 puan,
45-49 yaş aralığındaysanız 0 puan.

 

 

2. İngilizce Skoru

Nitelikli Göçmenlik vizesine başvuru için kabul edilen 4 adet dil sınav var. Bu sınavlardan en popüleri IELTS olmakla birlikte, sınavın bilgisayar ile karşılıklı yapılmasının stresi azalttığını ve taktikleri öğrenerek daha hızlı sonuç alınabileceğini düşünen pek çok kişinin PTE’yi tercih ettiğini söyleyebilirim.

İngilizce Skoru için girebileceğiniz sınav türleri aşağıdaki gibi:

International English Language Testing System (IELTS)- General kısmına girmeniz yeterli,
Occupational English Test (OET)
Test of English as a Foreign Language internet-Based Test (TOEFL iBT)
Pearson Test of English (PTE) Academic,
Cambridge Advanced English (CAE)- 1 Ocak 2015 sonrası girilen sınavlar geçerli kabul ediliyor.
Gelelim İngilizceden kaç puan almanız gerektiğine;
Competent English: Nitelikli Göçmenlik vizesine başvurabilmek için İngilizcenizin minimum competent (yetkin) düzeyde olması gerekiyor. Başvuru için bu düzey yeterli olsa da, maalesef bu düzeyde çıkarsanız toplayabileceğiniz puan, 0.

Competent (Yetkin) Düzeyde İngilizce İçin,

İngiltere, Amerika, Kanada, Yeni Zelanda veya İrlanda vatandaşı olmak,
IELTS; her bir bölümden en az 6 almış olmak,
OET; her bir bölümden en az “B” almış olmak,
TOEFL iBT; her bir bölümden alınması gereken en düşük puan, Dinleme 12, Okuma 13, Yazma 21 ve Konuşma 18,
PTE; her bir bölümden en az 50 almış olmak,
CAE;her bir bölümden en az 169 almış olmak.
Proficient English: Nitelikli Göçmenlik vizesi başvurunuzda dil skorundan puan toplamak için en az proficient yani uzman düzeyde İngilizceye sahip olmanız gerekiyor. Bu düzeye ulaştığınız anda, 10 puana sahip oluyorsunuz.
Proficient (Uzman) Düzeyde İngilizce İçin,
IELTS; her bir bölümden en az 7 almış olmak,
OET; her bir bölümden en az “B” almış olmak,
TOEFL iBT; her bir bölümden alınması gereken en düşük puan, Dinleme 24, Okuma 24, Yazma 27 ve Konuşma 23,
PTE; her bir bölümden en az 65 almış olmak,
CAE; her bir bölümden en az 185 almış olmak.
Superior English: İngilizceniz, superior yani üstün düzeye ulaştığı anda hepimizin hayali olan 20 puana ulaşıyorsunuz:)

Superior (Üstün) Düzeyde İngilizce İçin,

IELTS; her bir bölümden en az 8 almış olmak,
OET; her bir bölümden en az “A” almış olmak,
TOEFL iBT; her bir bölümden alınması gereken en düşük puan, Dinleme 28, Okuma 29, Yazma 30 ve Konuşma 26,
PTE; her bir bölümden en az 79 almış olmak,
CAE; her bir bölümden en az 200 almış olmak.
En çok girilen sınav olan IELTS ile dil puanı konusunu özetlemem gerekirse, IELTS her bölümden 6 aldığınız anda başvuru yapmaya hak kazanıyor fakat puan alamıyorsunuz. IELTS her bölümden 7 aldığınız anda 10 puan, 8 aldığınız andaysa 20 puan topluyorsunuz. Uzaktaki Minik Çocuk IELTS her bölümden 7 alarak 10 puan topladı, böylece yaşla birlikte puanımız 40’a yükselmiş oldu:) IELTS sınavı detaylarını ve skorumuzu alırken yaptığımız çalışmaları merak ediyorsanız Zorlu IELTS Maceramız yazıma bir göz atabilirsiniz.

 

3. Nitelikli Meslek ve Mesleki Tecrübe Skoru

Nitelikli Göçmenliğe Başvuru yapmanın ön şartlarından bir tanesi de, mesleğiniz veya okuduğunuz bölümün Nitelikli Meslekler olarak sayılan Avustralya’nın ihtiyaç duyduğu meslekler olarak belirlediği listede olması. Eğer ki, subclass 189 yani, Bağımsız Nitelikli Göçmenlik için başvuracaksanız mesleğinizin bu listede yer alması gerekiyor. Mesleki denklik alma sürecinin detaylarını merak ediyorsanız Mesleki Denklik Nasıl Alınır-1 ve Mesleki Denklik Nasıl Alınır-2 yazılarıma bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Tecrübe puanları ise aşağıdaki kriterlere göre belirleniyor,

Nitelikli iş tecrübeniz Avustralya dışındaysa, son 10 yıl içinde kazandığınız,

3-5 yıl arası tecrübeniz için 5 puan,
5-8 yıl arası tecrübeniz için 10 puan,
8-10 yıl arası tecrübeniz için 15 puan toplayabilirsiniz.
Nitelikli iş tecrübeniz Avustralya içindeyse, son 10 yıl içinde kazandığınız,

1-3 yıl arası tecrübeniz için 5 puan,
3-5 yıl arası tecrübeniz için 10 puan,
5-8 yıl arası tecrübeniz için 15 puan,
8-10 yıl arası tecrübeniz içinse 20 puan toplayabilirsiniz.
İş tecrübenizi hesaplarken, denklik alacağınız kurumun şartlarını iyice okuyup, puanınızı ona göre belirlemenizi tavsiye ederim. Farklı sebeplerle belirli bir yıl kesinti yapabilme ihtimalleri bulunuyor.

4. Eğitim Skoru
Nitelikli Göçmenlik başvurusu için bir eğitim ön şartı olmamakla birlikte, almış olduğunuz eğitimler için puan toplayabiliyorsunuz. Puan toplanabilen eğitim kalemleri ise aşağıdaki gibi:

Avustralya’dan veya farklı bir ülkeden alınmış ve onaylatılmış, Avustralya standartlarını karşılayan bir doktora dereceniz için 20 puan,
Avustralya’dan veya farklı bir ülkeden alınmış ve onaylatılmış, Avustralya standartlarını karşılayan bir lisans dereceniz için 15 puan, (maalesef Avustralya dışında yaptığınız master dereceniz ek puan getirmiyor)
Avustralya’da tamamladığınız bir diploma veya ticari nitelik programı için 10 puan,
Nitelikli mesleki denklik alma aşamasında, kurum tarafından verilmiş ekstra bir niteliğiniz için 10 puan,
Bir Avustralya Eğitim kurumu tarafından verilmiş ve Avustralya öğrenim gereksinimlerini karşılayan bir veya birden fazla derece, diploma ve ticari nitelik programları için 5 puan,
Bir Avustralya Eğitim Kurumunda en az 2 sene boyunca yürüttüğünüz belirli alandaki lisans üstü araştırmanız için 5 puan toplayabilirsiniz.

. Diğer Faktörler
Bu aşamaya kadar gerekli olan 60 puanı toplayamadıysanız veya 60’ın üzerine çıkıp puanınızı yükseltmek istiyorsanız, çoğu zaman gözden kaçan fakat puan alabileceğiniz 4 kalem daha olduğunu bilmenizi isterim:)
Mütercim ve Tercümanlar için Ulusal Akreditasyon Kurumu (NAATI) tarafından onaylı dil skorunuz varsa ekstra 5 puan, (Bu diller içinde Türkçe olsa da, bu belgenin alınmasının oldukça zor olduğunu duymuştum ama belki de denemeye değerdir:))
Avustralya’nın kırsal bir kesiminde veya düşük popülasyonlu bir büyük şehrinde okuyorsanız ekstra 5 puan, (bu bölgeler için buraya göz atabilirsiniz)
Eş veya partner durumundan ekstra 5 puan, bu 5 puan için;
Eş veya partnerinizin 50 yaş ve altında olması
En az competent yani yetkin düzeyde İngilizcesinin olması
Mesleğinin başvuru yapacak kişiyle aynı listede yer alması,
Mesleğinin ilgili kurum tarafından denkliğinin alınması gerekmekte.
Başvuru daveti gelmeden bir gün önceye kadar, Avustralya’da son dört yıl içerisinde 12 aylık bir “Profesyonel” yıl tamamladıysanız ekstra 5 puan kazanabilirsiniz. (Profesyonel yıl olarak sayılması için Australian Computer Society, CPA Australia, Institute of Chartered Accountants of Australia, Institute of Public Accountants (formerly the National Institute of Accountants), Engineers Australia gibi kurumların bir tanesinden onay alınması gerekmekte.

Eğer ki ön şartların hepsi sizde mevcut (yaş, dil ve meslek) ama yine de 60’a ulaşamayıp, 50-55 arası puanlarda kaldıysanız moralinizi hiç bozmadan, sizi subclass 189 dışındaki iki adet göçmenlik vizesine daha yönlendirmek istiyorum:)

Bu vizelerden ilki, subclass 190, yani Eyalet Sponsorlu Nitelikli Göçmenlik Vizesi. Subclass 189 için puanınız yetersiz kaldıysa ve mesleğiniz herhangi bir eyaletin ihtiyaç duyulan meslekler listesinde varsa, bu vizeye başvurup ekstra 5 puan daha kazanabilirsiniz.
İkinci vize ise, sublass 489, yani Nitelikli Kırsal Vize. Bu vizenin detaylarına çok hakim olmamakla birlikte, eğer ki Avustralya’nın kırsal sayılan yerlerinde yaşamayı ve nitelikli olarak değerlendirilen mesleklerden birine sahip ve mesleğinizi o kesimde yapmayı kabul ederseniz, göçmenlik başvurunuzda ekstra 10 puan daha kazanabiliyorsunuz.

Çok kafa karıştıran, biraz da göz korkutan Nitelikli Göçmenlik puan sistemi aslında işte bu kadar:) Asla çok kolay diyemem ama işin içine girince ve sistematik bir şekilde hedefe doğru ilerleyince inanın göründüğünden daha kolay geliyor insana. Eğer sizin de uzun yıllar sürsün istediğiniz bir Avustralya hayaliniz ve şartları sağlayan nitelikleriniz varsa derin bir nefes alıp ilk adımı atın, ikinci nefesinizde kendinizi vizenizi beklerken bulabilirsiniz:)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sydney’deki IKEA şubesi,  ekonomiye katkıda bulunmak için kullanılmış veya kırılmış ürünleri müşterilerinden hediye çeki karşılığında geri alıyor.

IKEA Yöneticisi Jesper Brodin Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda “Geçtiğimiz on yıllar kitlesel tüketim yılları olarak biliniyorsa önümüzdeki yıllar da kitlesel döngüsellik yılları olacak.” şeklinde konuştu.

 Eski ürünlere hediye çeki

Geçtiğimiz 12 ay içerisinde Avustralyalıların yarısı, kullandığı bir mobilyayı çöpe attığını söylüyor. Sehpalar, koltuklar ve sandalyeler çöpe gidenler listesinin üst sıralarında yer alıyor. IKEA’nın hesaplarına göre yaklaşık 13,5 milyon adet geri dönüştürülebilir, tamir edilebilir ya da yeniden kullanılabilir durumdaki mobilya çöpe gitti. Mobilyaları çöpe atmanın en büyük sebebi kırılmış olması. Her dört Avustralyalıdan biri ürünleri nasıl tamir edeceğini bilmediğini söylüyor. Öte yandan Avustralyalıların yüzde 34’ü ikinci el mobilya satın almaktan memnun olacağını söylüyor. Bu durum IKEA’nın kendi ürünlerinin tamir ve yeniden satış pazarını görmesini sağladı.

Nasıl işliyor?

Müşteriler eski IKEA mobilyalarının fotoğraflarını e-posta ile gönderiyor. IKEA ürünün geri dönüştürülebilirliğini inceliyor. Müşterileri kullanılmış ya da kırık ürünlerini IKEA mağazalarına getirip bırakabiliyor. Bunun karşılığında ürünün değerine göre hediye çeki alıyorlar. Benzer bir uygulama Japonya’da da yapılmış ve ilk yıl içinde 3 bin 500 ürün müşteriler tarafından IKEA’ya geri satılmıştı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap