#KendinYap
sonradan edit: #CepTelefonuFotoğrafçılığı

Makro Lens (minyatör mikroskop)
şimdi telefonunuzun 4 santim gibi bir odal mesafesine sahip olduğunu varsayarsak, telefonun makro modu ile yaptığınız çekime oranla bu mikroskop ile 100x daha büyük fotoğraflar çekebileceksiniz.

üstelik ihtiyacınız olan şeyler o kadar ucuz ki ihtiyacınız olmasa bile yapabilirsiniz bulunsuz diye 🙂

elinizin altında olmayan tek şey bir aded 1 lira değerinde lazer. şu kırmızı ışık tutan laser pointer dediklerinden. ne alırsan 1 lıra ne alırsan 2 lira mottolu yerlerden bulabilirsiniz.

peki bununla ne yapıyoruz? önce sökülebilen tüm parçalarını söküyoruz. içerisinde kırmızı ışık yayan lambanın önünde bir mercek var bu mercek bize lazım. bu kolay çıkmadığı için pense yan keski gibi aletlerde kıra döke o parçaya ulaşıyoruz ve etrafını yan keski veya kerpeten gibi bir alet ile temizliyoruz. ancak bu çok küçük bir parça olduğu için tel toka ile resimde görüntüğü gibi kullanabilirsiniz.

tokayı telefona bantlıyorsunuz veya elinizlede tutabilirsiniz ama telefonla çok çok yaklaşacaksınız o yüzden eliniz engel olabilir.

normalde 4 santimden makro çeken telefonunuz ile bu merceği taktıktan sonra 2-3 milimetreye kadar yaklaşabiliyorsunuz çekeceğiniz objeye. çektiğim fotoğraflara bakarsanız birisini normal olarak çekebildiğim en yakın mesafeden çektim diğerini mercek ile. ikisinin arasında 100x gibi bir yakınlaştırma söz konusu.

eksileri ise şu ki öncelikle odağınız sabit oluyor. lumia kulanıcıları telefonun odağınıda sabit tutabiliyorlar o yüzden bu problem olmuyor ama samsung ile iphone ile çekmeye kalkanlar telefonun kendiside odak yapmaya çalışacaği için problem yaşayabilirler. ayrıca odakta kalan mesafe çok sınırlı yani hafif kıvrımlı bir yüzey ise bir parçası odak dışı kalabilir.

bir diğer eksi ise örneğin benim elimdeki mercke telefonun merceğinden küçük olduğu için fotoğrafın kenarları bozuk çıkıyor. ama ortalar gayet iyi eğer büyük bir lazer bulunursa belki onun merceği daha iyi olabilir. ancak şunu söylemeliyim, şu ebay da satılan makro lenslerden falan çok daha fazla yakınlaştırıyor bu. yani iş görüyor kesinlikle baya zevkli bununla fotoğraf çekmesi.

özellikle organik dokular çiçekler yapraklar veya ekranlar (evet ekranlar) çok güzel manzaralar ortaya çıakrtıyor.
örneğin 720p lik tabletimin ekranına baktığım her pikseli ayrı ayrı gördüm ve pikseldeki sarı kırmızı ve yeşil ışığıda ayrı ayrı görebiliyordum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9