Samsung Galaxy S8 İnceleme - Kullanım Deneyimi

Samsung Galaxy S8 İnceleme -  Kullanım Deneyimi

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 1aydır kullanmakta olduğum Samsung Galaxy S8 hakkındaki görüşlerimi sizlere aktaracağım.

Hayatımda ilk defa  Samsung akıllı telefona Galaxy S7  ile başladım  ve  bir ay sonra Galaxy S7 Edge  ye geçtim. Daha önce kullandığım cihazlarda S7 serisindeki gibi bir deneyimi hiç yaşayamadım. Ya pili çabuk bitti ya ergonomisi kötüydü yada kronik bir sürü sorunları oluyordu... Şimdi ise Galaxy S8  kullanıyorum ve  oldukça memnunum.  Sizlere cihazla ilgili yaşadığım  iyi  yönleri ve kötü yönleri anlatayım:

 

Tasarım:  

S7  Edge  ile kıyasladığımda son derece mükemmel bir tasarımı var. Özellikle telefon biraz daha daraltıldığından dolayı tek elle kullanımı  çok rahat. Ön ve Arka yüzey  cam  olduğundan dolayı da tutması çok rahat olsa da telefon aman abi düşürme beni diye bağırıyor. Telefon pürüzsüz ve elden kayıp  gitme ihtimali çok yüksek bu nedenle mutlaka slikon da olsa bir kılıfla kullanmanız. Hatırlarsanız eski akılsız telefonların köşelerinde ip geçirme boşluğu olurdu ve buraya ip bağlayıp bir yere asabilir yada bileğimize takabilirdik. Ozaman pek gerek yoktu çünkü telefonlar düştüğünde ekranı kırıldı kasa göçtü gibi derdi yoktu. Bugün ise akıllı telefonlar için mutlaka bu ip yeri yapılmalı. Ekran kırıldı muhabbetlerini azaltmış oluruz.

Ekran:

Ekrana diyecek birşey yok.  Herkes bilir ki Samsung un geliştirdiği paneller çok güzel renkler üretebiliyor. Kimine göre gerçekçi değil dense de  ön yargılarından  dolayı kullanmak  istemiyorlar.  Fakat mutlaka bu deneyimi yaşamalısınız. Ekran kenarları bir önceki nesline göre daha az bükülmüş ve bu sayede ergonomik olarak tutuş hissiyatı daha da iyileştirilmiş. Özellikle kenar kısmında yapılan geliştirmeler ve yazılımın da katkısıyla avuç içleriniz kenarlara değdiğinde daha az hassas çalışıyor bu sayede yanlışlıkla dokunmaların önüne geçiliyor.

Parmak izi: 

Parmak izi okuyucusu çok iyi çalışıyor ama keşke telefonun ortalarında  bir yerde yer alsaydı daha iyi olurdu. S8 için parmak hizalamada pek sıkıntı  yaşamasam da S8+ için farklı bir yol denenmeliymiş. Parmak izi kısmında en  beğendiğim kısım telefon kilit ekranında (Ekran off) olsa dahi bu kısma parmağınızı okuttuğunuzda direk  ekran açılıp ana ekrana geçiyorsunuz. Yani telefonu önce uyandırmanıza gerek yok. Önceki neslinde ve diğer pek çok akıllı telefonda parmak izini kullanmanız için telefonu uyandırmanız gerek yani önce home yada power tuşlarına basmalısınız. Parmak izi konusunda S8 çok pratik.

Yüz tanıma:

Yüz tanıma oldukça pratik ve hızlı çalışıyor. En çok kullanacağınız güvenlik yöntemi bu olacaktır diye düşünüyorum. Yüz tanımanın tek kusuru var sıfır ışıkta bazen sıkıntı çıkarabiliyor. Bu sıkıntıyı yaşamamak için ekran parlaklığı sonda olmalı ve açık renk arkaplan belirlemelisiniz. Bu sayede ekran ışığı direk yüzünüze vuracak ve cihaz sizi daha rahat tespit edecektir.

Iris Tarama:

İris tarayıcısı son güncellemelerle birlikte (Şuanki Tarih: 06.07.2017) çok daha pratik hale geldi. Power tuşuna basar basmaz iris tarayıcı çalışır hale geliyor ve mili saniyeler içinde gözlerinizi algılıyor. Tabi burda tek yapmanız gereken telefonu düzgün hizalamanız. Buna da bir kaç güne alışıyorsunuz. İris tarayıcının da bir kusuru var elbette. Gün ışığı sizin yüzünüze vurduğunda tutarsızlaşıyor. Bu nedenle en iyi sonuçları karanlık ortamda verdiğini söyleyebiliriz.

Home Butonu :

Bu butonu sevdim. Estetik açıdan telefonu daha güzel kılıyor.  Çıkıntı yok, göze batmıyor... Titreşimli geri bildirim güzel. Hassasiyetini ayarlayabiliyorsunuz.

Bixby: 

Bu özellikle ilgili şuan için tek söylenecek şey "gereksiz" olduğuduru. Çünkü hiçbir işe yaramıyor.

Hoparlör:

Yine 1 hoparlör.. Ses eski nesillere göre daha kaliteli çıkıyor. Ancak yükseklik S7  edge  ne ise  o... İkisini yan yana koyup  dinlediğinizde S8  daha  net ve  kaliteli ses sunuyor. Tabi günlük  kullanım için bir önemi yok. Ancak gürültülü ortamlarda  dahi sesi rahat duyuyorsunuz.  Zil sesleri ve bildirimler konusunda  S7 edgeden bir tık önde.

Kulaklık:

Bildiğiniz gibi AKG kulaklık çıkıyor. Ses yüksekliği çok iyi. S7  edge ses yüksekliği konusunda kulaklık yapısından dolayı zayıf kalıyordu. Ses kalitesi iyi fakat güç konusunda yetersiz kalıyor. Bazı şarkılarda  çok iyi  güm güm bass vuruyor ama genellikle sönük kalıyor. Xiaomi  Piston 2  den daha iyi diyebilirim.  Sony MDR-XB50AP (150 tl) kualklığa nazaran ses yüksekliği 1-2 tık geride.

Kamera:

Kamera ise şuan en iyisi diyebilirim. S7 edge ile aynı sensör olsa da ufak tefek kolaylıklarla bir adım önde. Yüzen tuş çok iyi fotoğraf ve video çekmek isteyenlerin kesinlikle işine yarayacaktır. Pro mod netleme konusunda size yardımcı olacak çünkü manuel netleme yaptığınızda nerenin netlendiğini renklerle size gösterebiliyor.

Batarya:

Batarya S7 edge ne  ise O. Günü tamamlayabiliyorum. Sabah 7  gibi kullanmaya başlasam Akşam 21:00 gibi bitmek  üzere  oluyor. (10-15%) ama oyun pek oynamıyorum. Sosyal  medyaları sık sık kullanıyorum,  müzik dinliyorum, video çekip video izliyorum vs vs... 3 haftadır şarjım  hiç bitmedi ve şarjı  yanımda da taşımıyorum.

Isınma:

Isınma konusunda en iyi telefon bence. Şuana kadar hiç yanıyorum ısındım olayı yaşamadım. Oyun oynarken yada şarjdayken dahi aşırı bir sıcaklık ile karşılaşmıyorsunuz.

 

Telefon karşılaştırmalarım

S7 Edge:

S8 daha  hızlı daha kullanılabilir ve daha  kompakt bir yapıda. 1 aydır kullanıyorum ve S7 edge yi kullanmaya başladığımda inanın zorluk  çekiyorum. S7 edge biraz daha  kaba duruyor  ve  tek elle kullanılabilirlikk konusunda kötü. S8  bu  nedenle daha iyi.
Parmak  izi konusunda ekran kapalıyken (Uyanık değilken) S7 edge de sıkıntı yaşıyordum çünkü butona basmanız gerekiyordu. S8 yokken de   bu olayı  sevmiyordum. S8 de durum  böyle değil. Ekran kapalıyken parmak izine parmağınızı dokundurun direk açılıyor ve giriş yapılıyor. Cepte  taşıma konusu S8  ile daha rahat.  S7 edge daha iyi  dediğim bir  konu yok, tabi s7 edge çok güzel bir telefon ama s8  de  kusurlarını biraz olsun kapatmışlar. Yine de  arada dağlar  kadar fark yok.

LG G5

S8  den  önce 2-3 günlüğüne arkadaşımdan aldım ve yakından deneme  şansım oldu. S7  ve  üstü  kullananlar için kullanılabilirliği çok kötü bir cihaz. Şu  kısmı  iyi dediğim tek bir şey var o da daha geniş çekim modu yani ikinci kamera. Hız konusunda G5 in bir sıkıntısı yok ama bana göre kullanışsız.  Hatta şöyle söyleyeyim tüm sitelere genelde telefondan girerim ama g5 kullanırken PC de  takılıyordum  😀

Neler olmalı? Neler eksik?

 • Telefonları kullanmak  için artık daha dikkatli  olmak gerek.  Hep  dediğim gibi telefonların kenarından ip bağlayabilelim en azından kullanırken bileğimize bağlarız.
 • Çift kamera bence şart. Hatta  en az  3 kamera olmalı. Portre Kamera, Normal Kamera ve Geniş çekim için bence şart. 1-2 sene içinde göreceğimizden eminim.
 • Telefon  masadayken yerinden  dikine oynattığımızda telefon uyanmalı ve yüz tarama yada  iris tarama modu için hazır  hale gelmeli.
 • Stereo hoparlör şart.
 • Pil kapasitesi artmalı. 3000  bağlı kalınmamalı artık. Çünkü  şuan ideal olsada aslında tam sınırda sayılır.   4000 miliamper olsaymış üff derdim 😀
 • Bixby için tuş görmek istemiyoruz. Bence samsung bir güncelleme yayınlayıp bu tuşa herhangi birşey atamamızı sağlamalı. Deklansör tuşu olabilir, Bir uygulama başlatma tuşu olabilir.
 • Işığa duyarlı olarak Irıs ve Yüz tanımayı otomatik ayarlamasını gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gün ışığında (dışarda) iris tarayıcı pek kullanılabilir değil. Açmaya biliyor. Karanlıkta daha iyi çalışıyor. Yüz tanıma ise iris tarayıcının tam tersi vazifeyi yerine getiriyor.

Kaynak: http://firatduran.com/samsung-galaxy-s8-inceleme-kullanim-deneyimi-yorum/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp @temp

  @firat_duran Bence s7 den s8 e geçilmez.
  1-Adamlar telefonun dışını makyajladılar diye bilmem kaç bin tl istiyorlar.
  Kamera desen aynı, bir yazılımı değişmişler ki yazılımla s7 nin kamerası da değiştirilebilir.Bu para ödenesi bir fark değil.Ayrıca ram i felanı da aynı.Sadece azıcık daha güçlü işlemciye bilmem kaç bin tl fazla ödemek tartışılır.
  2-Ekran uzun ince olduğu için yanlardan tutarken dediğiniz gibi iyi, ama parmağı yukarıya basmak için fazla uzun.
  3-Ekranları parlak ve renkli gösteriyor.Bu bir çok yanlış anlaşılmaya meydan veriyor.
  Telefonda fotoğrafa eklediğin filtre bile sende çok güzel gözükürken, normal ekranlarda sarımtırak ve hoş olmayan şekilde gözükebiliyor.Ben bunu yaşadım o yüzden renkler konusunda yanıltıcı.Ben bunu tasvip etmiyorum.
  4-Yüz tanıma s3 zamanların da bile vardı.Hala fotoğraf okutunca açılıyor güvenlik denen bir şey yok.
  5- İris tarayıcı da kullanması pratik olan bir şey değil.Fazla detayı var.O da sırf işe yaramayan ama kağıt üstünde telefonu pahalandırmak için bir sebep olarak sunulan detaylardan biri.
  6-Bixby için telefona tuş koymak tamamen yanlış.Sanki yıllardır siri gibi bir şeyler yaptılar da bixby için telefona tuş koyuyorlar.S-voice de yıllardır telefonlarda var bir işe yaramıyor.Üstelik o kadar para verdiğin telefonda türkçe desteği bilmem kaç yıl sonra gelecek..
  7-Azıcık ekranı uzatmak için güzelim parmak izinin yerini arkaya taşıdılar.Ben bunu da tasvip etmiyorum.Çözümünü bulana kadar bu tasarıma geçilmemeliydi.Yarın öbürgün yeni serilerde parmak izi ekranda olunca s8 i olanlar tepki gösterecek.Tıpkı daha önce hafıza kartı girişi koymayıp sonraki sene koydukları gibi.
  KISACA; Ben bu cihazı tasvip etmiyorum.Şuan alınabilir bir konumda değil.Niye değil derseniz sonraki telefonların beta denemeleri gibi.Bixby ın ne olacağı bellisiz.Parmak izinin yeri değişecek o kesin.18:9 formatından geri adım atılabilir.İnsan bu kadar para verip de gelecek kaygısı yaşamaması lazım.
  Senin de eline sağlık güzel inceleme olmuş ama daha iyimser bir inceleme olmuş.Ben sadece kötü yanlarını yazdım, bahsetmediklerim iyi olan noktalarıdır.

  • Fırat Duran @firat_duran

   Fiyat konusu uçuk. Para yoksa alıncak birşey değil. Ama cihazı 1 haftadan uzun süre kullanırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Sonra diğer cihaza döndüğünüzde ?? işareti olacak kafanızda. Tabiki hali hazırda kullandığınız 1 sene öncesi amiral gemilerinden bu telefona geçilmez. Yorumunuz için teşekkürler.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  İphone 6s plus Note 5 Note 4 Xperia Z2 Htc M7 Galaxy S7 Edge Nokia Lumia 1020 vb. Bir sürü telefonu uzun süreli kullandım. Şu an S8 plus kullanıyorum. S8 plus Tasarım anlamında bir cihazın ulaşabilecegi en üst noktada. Özellikle bunu söylüyorum. Ekran s7 edge oranla daha canlı iyileştirilmiş. Ses yine aynı iyileştirilmiş. Kamerayı söylememe gerek yok zaten. Yenilenen arayüz hantal degil Samsung experien adını verdigi yeni arayüz baştan yazılmış gibi sanki Devamlı samsung kullananlar anlar. Bixby Tuşu Türkçe dil ile gelince degerlendirilmeli. Parmak izinin yeri yanlış. İris taramayı ilk Microsoft 950 de görmüştüm yanılmıyorsam belkide 950 xl di bilemiyorum. İris kullanıyorum ve memnunum. Şarj baya iyi hem hızlı doluyor hemde bir anda bitmiyor ama Android dünyasında en iyi pil süresini bence Sony sunuyor bence diyorum herkesin kullanım şekli farklıdır. Ekranın içinde siyah çerçeve yok bu iyi. Telefonla aynı renkte aksesuar göndermeleri takdir edilir. Ben sürekli cihaz değiştirip kullanırım ama bunuda en fazla 1 yıl kullanırım lakin özellikle belirtmem lazım tasarım olarak verdigi o hissiyat hiç bir telefonda yok. Bu belki size inandırıcı gelmeyebilir ama imkanının varsa bir yerden bulup bir kaç gün kullanın. Fiyat konusuna gelirsek hiçbir amiral gemisi yada üst segment dedigimiz cihazlar parasını haketmiyor. Her ne kadar bizde dolar kuru uçmuş olsada Türkiye gibi büyük bir pazarda üreticilerin daha iyi fiyat sunması lazım. Diyeceklerim bu kadar.

 • Cengiz Erdoğdu @monkdevil

  Bende S7 Edge kullanıyordum. 1 ay önce Irak tan S8+ getirdim. 2340 + 145 kayıt parası. 4500 TL civarı paralar uçuk rakamlar. S7 Edge göre daha az sorunlu. Benim arabada priz sistemi olduğundan hızlı şarzdayken ve navigasyon açıkken, telefon çok ısındı uyarısı aldım. Uzun yoldaydım ve güneş direkt ön cama vuruyordu. Telefonda konsol üzerinde tutacakta olduğundan dolayı diye düşünüyorum. Telefonu gölge bir yere almama rağmen 30 dakika sonra bile çok az da olsa sıcaklığı hissediliyordu.

 • isinEhli @isinehli

  -şarj bağlantı noktasındaki hızlı şarj ve veri aktarımındaki sıkıntılar
  -ses açma kısma tuşlarının arasıda basmaması
  -ekran amoled yanığı
  ek olarak androidin uygulama çökme sorunlarından 3-4 ayda gına geldi artık

  bukadar para veriyoruz birde sorunlarla uğraşıyoruz

  telefondan kılıfı çıkarınca bunları unutuyorum ama
  paramı geri alabilsem s8+ almam sanırım bukadar kısa zamanda birsürü sıkıntı yarattı bana

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler