Paylaş Paylaş

TP-Link DECO X20-DSL Mesh Sistem İncelemesi

TP-Link'in Deco serisinden X20-DSL'i Levent Pekcan inceledi. Bu sefer incelediğimiz model, daha önce incelediğimiz mesh sistemlerden farklı olarak tek ürün. Aynı zamanda modem olma özelliği ile, evinizdeki modemin de yerine geçiyor. Inventus kampanyası dahilinde PALIT GeForce RTX 3060 Dual ekran kartını indirimli almak için kullanmanız gereke kod 'seyirpalit'

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Johan @johan28

  Hey gidi günler, böyle şu an hiç bir işime yaramayacak ürünlerin incelemeleri bile izlerdim zamanında.

 • Issız_adam @systemnet

  güzel olmuş modem ev eş yasına bürünmesi güzel.

 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  O kadar işlemci koymuşlar, Usb koymamışlar, :Merak ediyorum üstündeki işlemciyi ne kullanıyor bu kadar çok gerekli mi,

  Bu cihazlar şart bence alın, Kablonet kullanıcısıyım, zn model modemi vardı arada bir restliyordu. Geçenlerde 100 e 20 mbit tarifesine geçtim geçmişken modemini de değiştireyim dedim. netmaster infinity 401 ne öyle cihaza ısınıp kendini resetliyor. Normalde en iyi değerlerim netmaster da 9ms ping 98 download 18 upload dı. kabloda 5 db lik kayıp var. Mesafeden dolayı,

  Asus tuf x5400 aldım iki tane iki katlı olduğu için , Çok pratik tek kötü yanı, her şey açıkken, Usb den dosya transferi ve donwload master kullanırken iki çekirdeği yüzde 92 çıkıyordu. teki boşta kalıyordu ama zorlanıyordu, Elimde İki tane olunca mesh özelliğini kullandığım cihazın usb taktım. Bu şekilde sistemin her şeyi boşta kaldı. Ben farkı olmadan evdeki wifi cihazlar 35 çıkmış.

  Son olarak router kullandıktan sonra tüm güvenlikler açıkken, Ping 5 ms donwload 107 mbit upload 20.02 mbit çıktı, Bu kadar cihaz wifiye bağlı, Netmaster da rahatladı artık reset sorunu kalktı.

  evim 380 metre kare evin her yerinde wifide 92 mbit görebiliyorum. ping de wifi de 8ms duvarlarım ince sanırım. yada cihaz iyi çıktı bilmiyorum. Konumlandırmamdan dolayı da iyi oldu.

  Bir diğer konuda ben hem iş bilgisayarı hem oyun pc olarak kullanıyorum. Çalışırken sesiz pc kullanıyorum oyunda abartı overclock olarak kullanıyorum. İnanın ayar yapmaktan vs bıktım. router larda game mod vs var ona gir ayar yap işlemci ekran kartına ayrı overclock yap. ses kartına ayrı ayar ciddi anlamda bıktırdı. akıllı eve sistemi entegre ettim. oyun moduna geçince pc overclock oluyor router da game mod geçiyor.

  asus seçmemin nedeni, ekiple çalışırken herkeste asus modem router varsa ortak ağ oluşturabiliyorsun. diğer markalarda uzaktan bağlanman gerekiyor sanırım. vakit bulup ayarlamasını yapmadık daha,

  bir diğer özelliği ise modemde telnet ve ddns olması, bu şekilde uzaktan bilgisayarımı sabit ip olmadan uyandırabiliyorum. Her ay kablonet 40 lira veya dyns ddns 40 dolar sanırım para vermekten de kurtuldum. Cng de değilim. ''telnet ile iç ip mac adresine eşliyorum.'' 20 dk sonra pc unutuyordu.

  Bunların çoğu eski teknoloji ama ne yazık ki bazı cihazlara koymuyorlar bile, Bana her konuda zaman kazandırdı, Bu cihaz bana haftada 10 saat zaman kazandırdı. İnternet problemim diye bir şeyim kalmadı. Hızların artması dışında, iss lerin verdiği modemle istanbul trafiğine girmiş gibiydim ben.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Piyasadaki eksiklikler!
  - Wifi6 destekli yüksek hızlı modemler.
  - Type C girişli ve 3.2 destek.
  - Fiyatlardaki aşırı pahalılık.
  - Fan şart! Modemler cayır cayır yanıyor!

  Piyasada olanlar!
  - 363646 GB/s destekli wifi 6 router. Eee sonra usb3.0 koy. 1gigabit port koy.
  - usb 3.0 90MB/s hız
  - min. 5K fiyat
  - Dsl yok. E router bu? Evet 10k veriyorsun kardeşim ne gerek var vdsl e? Starlink kullanıyosundur zaten dimi?
  Bakınız örnek resim! Type C var ama koymasaymış daha iyiymiş? 3.0 ne abi? Wifi6 11000 desteği var usb çok çok yavaş kalmış. E bir de dsl yok. Ben tek odada kullancam niye 2 cihaz kullanayım?

  Beklentim.
  Type c 3.2
  Type A 3.0
  Wifi 6 3-4 farklı hız versiyon.
  Hafiften içerde hava sirkülasyonu sağlayacak fan!
  Hatta TypeC girişli adaptör!

 • sarpuli @sarpuli

  Bende var bundan yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Daha önce de yazdım buraya da yazayım eğer sadece 2.4 de çalışan cihazı tanıtmaya çalışırsanız ağa bağlanmayabiliyor. Mesela akıllı süpürge ev termostatı ve akıllı priz 2.4&5 senkron açıkken bağlanmıyor. Bu durumda sadece 2.4ghz moduna geçirin bağlayın sonrasan senkron moda alsanız da modem kapanıp açılsa da cihazlar bağlanmaya devam ediyorlar.

 • Erhan M. @erhanm

  Adaptörün boyutuna bakılırsa nükleer santral işletilecek.