Paylaş Paylaş

TeknoSeyir Muhabbet 20

TeknoSeyir editörlerinin haftalık muhabbet yayını.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alican @alicanmd

  38:49 bahsedilen kimdir?
  Cevabımı aldıktan sonra yorum imha edilecektir.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Kartuş, yazıcı markalarının suistimali resmen ya; çok suistimal ediyorlar çok...

 • makouli @makouli

  Aylardır ara ara gündeme gelen yazıcı-kartuş çıkmazında karar kıldığım vaziyeti paylaşayım, belki birilerinin işine yarar. Uzun süre Canon'un bi modelindeki illegal "tanklı" çözüm (o sıralar official tanklı model yoktu hiçbir markada bildiğim kadarıyla) işimi gördü. Epey de memnundum aslında. Çıkartılan binlerce (literally) sayfa sonunda, bir noktada yazıcı, içindeki artık mürekkep emme süngerinin dolduğu bahanesiyle yazmayı yazılımsal olarak durdurdu. O saatten itibaren yazıcıyı kullanmaya devam edebilmek için, hem fiziki hem de yazılımsal müdahale gerektiği için emektarı ıskartaya çıkardım.

  Sonra bir alışveriş sitesinden, yine Canon'un giriş seviyesi cihazlarından birini aldık, yazıcı fotoğrafta gördüğünüz (görüntünün dandikliği için kusura bakmayın) kartuşlarla geldi. Buradaki tasarruf trick'i "tanklı"dan çok daha kullanışlı. Kartuşları delip bir tür tıpa takmış herifler. Bittikçe buradan şırıngayla mürekkep basıyorsunuz. Bununla da bin sayfayı aşkın çıktı aldım yanılmıyorsam. Sonra kartuşların miadı doldu. İçine mürekkep bassam da yazmaz oldular.

  Orijinal kartuşlardan bir takım sipariş edip, eski küçük yıldız tornavida marifetiyle adamların deldiği yerden delikler açtım yenilerine. Eski kartuşlardaki tıpaları da çıkarıp yeni aldıklarıma açtığım deliklere oturttum, yine bittikçe basıyorum mürekkebi İbrahim Müteferrika misali 🙂

  Velhasıl, yazıcı, az çıktı alsanız da çok çıktı alsanız da eziyeti bitmeyen bir alet. Az kullanıyorsanız çektiğinize değmez, ama sürekli kullanacaksanız ben bahsettiğim çözümden daha ekonomiğine denk gelmedim.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Nadir ve renksiz baskı için en ideali lazer yazıcı ya...

  • makouli @makouli

   @lterlemez Olabilir, uzun süre kullanmadığım için bilmiyorum. Ama hırrrş diye hıphızlı çıkarması büyük keyif lazerin...

  • Tegin @tegin

   Uzun süre önce bahsettiğiniz Canonlardan 2 tane eskittim. Benim için tek sıkıntı kartuşların uzun süre kullanılamaması oldu. Kullandığım Canon modeller bulunmaz olunca en son Epson L382 aldım. 2 yıl kadar aktif kullandıktan sonra pandemiyle birlikte iş yerini kapatınca kenara kaldırdım. Şimdi arada yeğenlerin ödevleri için ve ufak tefek dekont, e-devlet işleri için 2-3 ayda bir 3-5 sayfa çıkartıyorum. Tanklarda orjinal mürekkebi olduğu için bu kadar az kullanıma rağmen sorun çıkartmıyor diyebilirim. En çok 3-6 ayda bir sürücüsünde bulunan kafa temizleme özelliği ile bakım yapmak yeterli oluyor.

 • grezimonk @grezimonk

  inkjet=işkence... 1000TL civarına BİM HP wifi yazıcı satıyordu?... 250TL tanesi... 305 kartuşlu...

 • Ekrem @huseyinekrem

  Rocket League oynarsak ben varım 😀

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Üs kurmalı bir sürü oyun mu var? AoE, Starcraft, Total Annihilation falan var ki aralarında sadece AoE, SC ve son zamanlarda Homeworld çıktı (diğerleri hep eskide kaldı; Dune bile değiştirmişler)...

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Fred Ward, hadi ya. Toprağı bol olsun...

 • grezimonk @grezimonk

  ticari markayı kötülemek suç değil mi malum güruhtan bir grub troll/trolliçe Köfteci Yusuf'u linçe girişmiş?... https://forum.donanimhaber.com/kofteci-yusuf-hala-nasil-full-cekiyor--152871356

 • ali1401 @ali1401

  Teknoseyir'i kurulduğu yıldan beri takip ederim, evlendik iş güç sahibi olduk sadece podcast olarak iş yerinde dinleyerek takip edebiliyorum artık, kendini bozmayan tek yayın, Murat abi ve levent abiye çok teşşekür ederim, sizde olmasanız piyasada organik yayın bulamayacağız.

  Mesut çevik denen şahsı ilk zamanlarda severdim sıcak bulurdum, sonradan kıçı uzaya kalktı nefret etme seviyesine geldim, shift delete'teki ruhu satılık şow men zaten her yerden engelli bende. Recep baltaş denen bir gereksiz de öyle.

  Erdi özüağ kral adamdır severiz.