Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2020/04

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:06 - Manisa ve Elazığ çevresinde iki ayrı deprem meydana geldi. Büyüklük ve şiddet arasındaki fark nedir? Öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler.

13:14 - Çin’de başlayan Koronavirüs salgını hakkında endişelenmeli miyiz? Gerçek zamanlı harita. Sıradan grip aslında çok daha fazla can alıyor.

30:12 - Dünya’nın en büyük radyo teleskopu Çin’de tam kapasite çalışmaya başladı.

35:20 - Bilim insanları Ay toprağından oksijen elde etmenin yollarını arıyor.

38:40 - Amerikan Uzay Kuvvetleri’nin üniformaları ve logosu tartışma konusu oldu.

46:58 - Bütün kanserlere karşı etkili olabilecek bir yöntem ilk denemelere göre gelecek vadediyor.

50:40 - Ölülerin nasıl bir sesi olduğunu merak ettiniz mi? Türkçe alternatif. 

55:11 - Komadan sonra bilmediği dili konuşmak gerçek mi? Benzer bir durum ani savant sendromu 

01:06:56 - Kıyamet saati, gece yarısına 20 saniye kaldığını gösteriyor.

01:16:40 - Dünyayı etkileyen bir nükleer felaket sonrası insanlığı nasıl besleyebiliriz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BRN @brnspawn

  Spotify'a podcast olarak neden düşmedi?

 • umitt @umitt

  ölülerin sesi nasıldı haberi ilginç. ölü dilleri zamanında konuşanlar o dili nasıl konuşuyordu bulunabilir, yazı metin bırakmayan medeniyetlerin seslerinden o zaman konuşulan dil hangi dil ile bağlantılı bulunabilir. okunamayan metinleri olan toplumların metinlerinin deşifresinde kullanılabilir.

 • Bora karaca @br-krc

  sürekli küresel ısınma diye felaket tellallığı yapan şaklabanlar sadece gürültü kirliliği yapıyor. Küresel ısınma gerçek bir şey ve giderek artıyor evet dünya ısınıyor iklim değişiyor fakat bu dünyanın sonu değil daha önce dünyada pek çok buz devri yaşandı, pek çok kez dünya ısındı, volkan patladı, meteor düştü, canlılık pek çok kez ölümün eşiğinden döndü ama DÜNYANIN SONU GELMEDİ canlılık bir yolunu buldu ve yeni bir düzen oluştu dünyada kısaca küresel ısınma var ama dünyanın sonu değil !

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Dünya'nın sonu elbetteki değil. Hatta dediğiniz gibi canlılığın da sonu olmaz muhtemelen. Ama insanlığın sonu olabilir. Hadi bir kısım şanslı insan sayesinde insanlığın da sonu olmasın diyelim. Yine de büyük değişimler ve sıkıntılar yaşanacağı kesin diyebiliriz. Bunlar olmadan önlemini almak en mantıklısı ama tabi öyle bir şey olur mu pek umutlu değilim açıkçası.

 • parka @parka

  AKUT Arama Kurtarma derneği Tarafından yapılan ve yayınlanan GÜVENDEYİM uygulaması denemenizi isterim. Kullanışlı ve 5 kişiye kadar haber verebiliyorsunuz.

Benzer Videolar