Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/31

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

01:08 - Türkiye Uzay Ajansı Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri atandı.

03:13 - Ay’da hala canlılığını koruyan su ayıları olabilir.

08:38 - Bilim insanları bakterileri göktaşı madenciliğinde kullanmayı planlıyor.

12:22 - Romanyalı mühendisler geliştirdikleri uçan daire için yatırımcı arıyor.

19:05 - Amerika’yı baştan başa geçen bisiklet yolu

25:31 - FDA, öldürücü bir verem türüne karşı geliştirilen ilacı onayladı.

29:09 - Japon araştırmacılar farelerde cinsiyet seçimi için ucuz ve kolay bir yöntem geliştirdi

36:36 - Anne sütü bebeğin biyolojik saatinin düzene girmesine yardımcı oluyor.

39:30 - Kadınlar birden fazla işle uğraşmakta daha başarılı değiller, sadece daha çalışkanlar!

43:40 - Gelecek nesillerin eğitiminde yapay zeka önemli rol oynayacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • jaks @jaks

  Helal be Hamdi abi özledik, valla büyük iş yapıyorsun bu programla her zaman diyorum sosyal sorumluluk projesi gibi hep devam etmeli.

 • Metehan Uğurlu @thegreatmete

  Bu anne sütü muhabbetinde atlanan konu (sizin değil herkesin, araştırmayı yapanların dahi) annenin kusursuz bir sirkadiyen ritme sahip olup olmadığı. İşin patolojik kısmını (uyku ve hormonal bozukluklar), annenin düzgün bir uyku alışkanlığının olup olmamasını tamamen pas geçiyorum; günümüzde sağlıklı bir kadının dahi doğum sonrası biyolojik saati günümüzde kesinlikle doğruyu göstermiyor. Gece 2'de yarına yetişmesi gereken iş varken bebek uyanınca uyusun diye emzirilince sıfıra yakınsaması gereken ama yakınsamayan kortizol bebeğe de geçiyor. Bunu tekrar tekrar yapınca ise bebekte o saatte uyanma refleksi oluşuyor, yahut bebek uyuyabilse dahi kanındaki kortizol miktarı yüzünden derin uyku fazlarına geçemiyor.

  Bu yüzden yakın gelecekte saat saat paketlenmiş, bunun üzerinden reklamı yapılan takviye mamalar göreceğimiz kesin gibi.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Son madde için yorum yapmayı kendimde bir borç bildim. Çünkü, günümüz Türkiye vb. eğitim sistemlerinin yani "sistem" kısmı olmayan eğitim doktrinlerinin esas problemi Can abi'nin bahsettiği "rol model" kişilikleri eğitim sistemine dahil edemiyor oluşlarında gizli olduğunu bizzat gözlemledim. (Dinlerin yozlaşmasının sebebi de budur. İnsanlar dinin dikte ettikleri ritüellere o kadar bağlı kalırlar ki; dinin özünü yani mesajını hayatlarına adapte edebilen rol modeller ortadan kalktığında, bir anda din, sadece ritüelleri baz alan yozlaşmış bir inanç sistemine körü körü bağlı insanlar üretmeye başlar) Rol model olarak öğretmeye çalıştığı konuda olmasa bile eğitim sürecinde "Örnek" kişi olmaktan çıkıp sadece maaş ile konu anlatan kişi rolune büründüğünde eğitim ortadan kalkıyor geriye propaganda sayılabilecek bir doktrin kalıyor. Hepimiz biliyoruz ki eğitim bir süreç ve biz eğitim alırken konulardan çok o konuları öğrenmeyi, öğreniyoruz. Şartlar değiştiğinda (dijitalleşen global bir koy olan dünya gibi) öğrenmeyi bilmemiz bize yeni şartlara adapte olmak için ne yapmamız gerektiği konusunda güven veriyor. Hamdi abi'nin konu ettiği istatistik belki eğitim sürecenin gelecekte nasıl değişkenlere baş etmesi gerektiğini bize öğretiyor ancak bu konu işle nasıl başa çıkmamız gerektiği noktasında yine rol modellere dayalı kadim öğrenme süreci bize daha çok yardımcı gibi... en nihayetinde yapay zeka'nın anlık yada sessiz müdehalesi bize o yapay zeka'nın ana hedefi kadar donanım kazandıracaktır. Eğitim ve öğrenme özelinde bize dış müdehalelere rağmen kendi kendimize de sürdürebileceğimiz bir sistem gerektiği aşikar... Belki de insanın evrimi bu noktada gizlidir...

Benzer Videolar