Paylaş Paylaş

Otoseyir periyodik gündem değerlendirmesi - 15 Eylül

otoseyir_gundem11

Emre Çelikkol ve Can Akbulut yeni bir gündem değerlendirmesi ile karşınızda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ziyaretçi

  intronuz çok güzel olmuş 😀

 • Piazza del Pizza @pizza

  Pazar günü hiç beklemiyordum açıkçası, videolu olması harika olmuş, intro'da ayrı bi güzel.
  Otoseyir'in TeknoSeyir'i ele geçirişini heyecanla takip ediyorum 😀

 • Ziyaretçi

  Biraz geç saatte geldi ama iyi geldi 🙂

  • Decease

   Geç gelmiyor arkadaşım aslında çok erken geliyor. günün ilk 3 saati içinde koymuş adamlar işte. Pazarın videosu bu.

 • Ziyaretçi

  Süpersiniz Emre ve Can beyler

 • Ziyaretçi

  Değerlendirmenin ismi de otoların periyodik bakımı gibi 😀

 • Sait

  Abovvv giriş müziğine bak...

 • ersin

  ooo sizli bizli olmuşsunuz 🙂 hayırdır? 🙂

 • Anıl

  sizin arabalarınız ne marka merak ettim ?

 • Anıl

  Can bey size bir sorum olacaktı.İnternette doğru bilgi bulamadım.Renault R9 1.6 Fairwayler karbüratörlü mü değil mi ,LPG takılmışlarda bir sorun olur mu hangi sistem daha iyi ?

 • Erdem AKDEMİR @virtuemta

  ilk defa dinledim eski bölümleride dinliyecem umarım türkiye pazarına yönelik programlarda mevcuttur hepsi uçar kaçar yabancı araçlarla ilgilise pek işime yaramaz daha bize yakın arabaları dinlemek isterim fiesta corsa polo jetta ile ilgili haberler yorumlar filan

  • lawnmower @lawnmower

   Yeni bir dinleyici kazandığımıza sevindim. 🙂 Umarım eski bölümlerimizi de beğenirsiniz.

   Gündem podcast'inin mantığı belirli bir dönem içerisindeki haberlerden bahsetmek üzerine kurulu, bu yüzden otomotiv sektöründe ne olduysa biz onu anlatıyoruz. Bazen daha uygun fiyatlı modeller çoğunlukta oluyor, bazen de daha pahalı arabalardan bahsetmemiz gerekiyor. Biz sadece yeni çıkan arabalardan değil, yeni teknolojilerden de bahsettiğimiz için üst modeller biraz daha ağırlıklı olabiliyor, çünkü üreticiler yeni teknolojilerini üst modellerinde kullanıyorlar. Mesela Volkswagen grubu yeni bir motor geliştirdiğinde bunu ilk önce Audi veya daha üstü modellerde kullanıyor, daha sonra üretim maliyetleri düşünce önce Volkswagen'e, sonra da Skoda ve Seat'a getiriyor. E teknolojiden tazeyken bahsetmek gerekli, bu durumda biz kafadan Audi'yi (veya Porsche'yi, Lamborghini'yi filan) anlatmış oluyoruz.

   Tabi bu durum o haberin sizi ilgilendirmediği anlamına gelmez, bizim bugün bahsettiğimiz (ve size pahalı arabanın uçuk teknolojisi gibi gelen) şey birkaç sene sonra Golf'te, Polo'da, Jetta'da kullanılır. Bunun en basit örneği DSG şanzıman mesela. Bugün neredeyse tüm VW grubu arabalarında gördüğümüz DSG isimli çift kavramalı robotize şanzıman ilk olarak Porsche'de (PDK ismiyle) kullanılmıştı. Tamamen aynı değildi tabi ama çalışma mantığı aynıydı. O yıllarda bu programı yapmış olsaydık büyük ihtimalle siz "bana ne Porsche'nin şanzımanından" diyecektiniz, ama görüldüğü üzere şimdi o şanzımanı Polo'da bile alabiliyoruz.

  • Erdem AKDEMİR @virtuemta

   evet stratejinizi gayet iyi anladım böyle ayrıntılı bir yorum içinde ayrıca çok teşekkür ederim fakat keşke dsg alabileceğimiz seviyeye gelmese sorunlu ve tamiri çok pahalıymış o sebeple bu ara bende cvt şansıman bir araç aramaktayım 🙂 güzel yani dinleyebileceğim epey bir arşivin olması yeni bölümleriniz gelene kadar epey dinleyecek şey var benim için iyi çalışmalar dilerim

  • Can Akbulut @can

   Bilakis CVT'ler hor kullanımda daha çabuk yıpranır. DSG'yi bozan, park esnasında ileri-geri manevra ederken tam durmayan "artiz" kullanıcılar.

   En sağlam şanzıman tork konvertörlü, gezegen dişlili otomatiktir; çok yakıt harcar başka...

 • ee

  yolculuk zamanı uzun gündem ilaç gibi olacak, teşekkürler

 • Kaan @akaanunlu

  Can abi bişey sormak istiyorum renault twizy hakında ne düşünüyosun yani türkiye şartlarında kullanımı biraz zor diye düşünüyorum

  • Can Akbulut @can

   Aslında değil. Kapalı otopark imkanına sahipseniz hiç sorun olmayacaktır. BMW C1 satıldı ülkemizde, Twizy de çok farklı değil. Ama 4 tekerlekli olduğu için önemli bir avantaja sahip.

   Motosiklet olarak bakmak lazım...

 • mikail

  konular ve linkler yok ama neyse 😛

 • Can Çavuşoğlu

  Bir ek bilgi vermek isterim hondada hirojenle çalışan araba yapıyor.

 • Ziyaretçi

  Herşey cok güzelde, can bey komik olmadığının farkına varsa daha iyi olucak.
  Havalar henüz sıcak ama ilerliyen zamanda sıkıntı olabilir.

 • ufc

  pazar günü ilaç gibi geldi ama 2 saat biraz fazla uzun 40-45dakika olsa daha iyi

 • Ziyaretçi

  Teknoseyir 'i o kadar çok takip ediyorum ki hatta nedense yeni video yüklenmeyeceğini bildiğim halde bir ümit sayfaya baktığım bile oluyor gün içinde 🙂 Neyse işin özeti şu otoseyir bölümlerini izlemiyorum / dinlemiyorum. Yeni içerik olarak görünce içim burkuluyor. Aman yanlış anlaşılmasın içeriğin kötü olduğundan değil 10 numara insanlar benim içinde bir heves bir ilgi olmadığından.

 • onur

  severek takip ediyoruz

 • Şenol

  Can abi yeni başlayan biri için drift yapabilen nitro bi model öner bilirmisin

 • dandare @dandare

  Amerikada en çok VW satılan ve daha çok satılabilecek bütün eyaletleri malesef emisyon kanunlarıda en sert olanları, o yüzden dizeli bu eyaletlerde zorlamaları biraz zor. Ancak dizeldeki sülfür oranı düşerse, ki Amerikadaki dizel yakıt bizdekinden bile berbat, belki bir şansları olur.

  • dandare @dandare

   Bu eyaletlerde dizel yakıt satışı ve dizel araç elbette mevcut, fakat yüzdeleri çok düşük, hatta birçok yakıt istasyonunda dizel yakıt bile bulamazsınız. Dizel araç oranı yükselecekse sanmıyorum izin versinler emisyon kurallarını esnetmeye, demin yazdığım gibi VW tek şansını yakıtı düzelttirmeye yönelik harcamalı.

   Yada VW satmayan, emisyon kuralları falan pek olmayan güney (redneck) eyaletlerine kayması, fakat oralardada sosyal şartlar yüzünden işleri zor veya imkansız gibi. 🙂

 • Mustafa

  Bir an video'yu görünce,Can abinin o mimiklerini görücem sandım heyecanlandım 😀 ama böylede çok iyi olmuş, sohbeti geçen bahsedilen araçları linkleri aşağıda aramadan direk görebiliyoruz. Bir de Emre abi Audi'nin Amerika da ki reklam linkini paylaşacaktı, bekliyoruz.

 • Ziyaretçi

  1 saat 52 dakika arabalardan ve teknolojilerinden bahsederek kendini dinletebilmek önemli bişeydir. Sohbetinizi zevkle dinledim, devamını bekliyorum.

 • Tesla

  Yine harika bir sohbet. Gündemin uzun olmasını seviyorum ben. Yolda falan dinlemek için iyi oluyor.

  Saab'ın Çinliler'e gitmesine üzüldüm. Belki biz alırdık diye ümit ediyordum. ZF'nin 9 vites olması saçma olmamış mı?

  Aklıma geldi, Opel neden İngiltere'de Vauxhall adıyla satılıyor?

  • lawnmower @lawnmower

   SAAB'ı biz alsak büyük ihtimalle zararlı çıkardık. Çinli NEVS kendi ülkesindeki dev pazara güveniyor. Avrupa'da satılmasa bile Çin'de satarlar. Bizim öyle bir şansımız yok, bu yüzden o iş bizi çok zorlardı. Bize uygun fiyatlı, halk tipi araba lazım.

   Vauxhall İngiltere'de çok seviliyor. GM Vauxhall'ın bu popülaritesinden faydalanmak için Opel'le aynı modelleri İngiltere'ye özel olarak Vauxhall markasıyla satıyor. Sonuçta halk bu markayı bu kadar seviyorken ondan faydalanmamak aptallık olurdu. Bu arabaların çoğunun montajı İngiltere'de yapılıyor. Önemli parçalar Opel'den (veya GM dünyanın neresinde üretiyorsa oradan) geliyor. Opel'lerden en önemli farkları sağdan direksiyonlu olmaları.

 • Ahmet

  Devlet benim araçımdan aldığı %130luk ötv ile ordusuna bir araç alamamışmı acaba ?

 • Bora Aydoğan @le_roi

  Bu güzel gündem için teşekkür ederim. 01:23:37 de ekrana gelen siyah lincoln için resmi gösterip duster ın nissan versiyonundan sonra lincoln versiyonu çıkıcak bu da resmi deseler inanırdım

 • Gürdal Cihan Hatunoğlu @gurdalcihan85

  dacia beden bu kadar takmış bu adam anlamdım. her programda bu kelimeyi duymaktayız

 • Supermaniac @supermaniac

  Amerika'da kamyonlar benzinli mi de dizele bu kadar karşılar.

  • lawnmower @lawnmower

   Eskiden sadece kamyonlar dizeldi, kamyonetler ve minibüsler (büyük olanlar dahil) bile benzinliydi. ABD halkı dizeli biraz yanlış tanımış. Zamanında Avrupa'da dizel binek otomobiller popülerleşmeye başladığında General Motors hep yaptığı gibi "kusur kalmamak" amacıyla hemen bir dizel araba üretip piyasaya sürmüş. Modeli şimdi aklımda değil, hatırlarsam yazarım. Hem arabanın kendisi, hem de dizel motoru öyle kötüymüş ki, insanlar dizelden nefret etmişler. E benzinin çok ucuz olmasının da etkisi var tabi, biz dizeli ilk başta ekonomik olduğu için tercih ediyoruz. Neticede Amerikan halkı dizellerden nefret ediyordu yakın zamana kadar, sadece ağır yük çekecek kamyonların dizel olmasını normal karşılıyorlardı. Şimdi durum farklı, anlattığımız gibi neredeyse tüm markalar Amerika'da dizel motorlu araba satmaya başladı.

  • Baris Tuna @tuna-baris

   Cadillac'in 70lerin sonu, 80lerin basinda dizel urettigini hatirliyorum.

 • ilkay yedikizanli @dvoca

  Can abinin bahsettiği videonun linki nerede acaba ?

 • Anıl Gelenler @anlgelen

  Sevgili Can Akbulut, bir klasik beetle derneği üyesi olarak. VW T serisi bus'lar hakkında dile getirdiğiniz yakıştırmaları üzülerek dinledim. 🙁 Emre Bey'in kibarlıklar içinde seçtiği yaşayan efsane gibi tanımlamalarını bile kabullenmeyip değiştirmeniz hoş durmadı 🙂

  Bu yakıştırmalar VW Brezilya fabrikası özelindeyse diyecek sözüm yok eyvallah 🙂 ama sanki biraz genele yayıldı.

  " Levent abi hep derdi söylediği bir söz üzerine; şimdi kanarya sevenler derneğinden protesto mailleri alırız diye. O durum gibi oldu şimdi bak 🙂 "

 • Ziyaretçi

  Keyifle dinledim.

 • Ziyaretçi

  Uzun süredir programları takip ediyorum. Gerçekten Hem Emre Bey hem de Can Bey otomobil konusunda bilgili ve de donanımlı insanlar programlar da güzel ama ;biraz daha biz ölümlülerin alabileceği arabalarla ilgili haber yapılsa daha iyi olur gibime geliyor. Tabi bu işin mutfağında değiliz. Karar verecek de biz değiliz. Ama hoş programlar.

  Uzun süredir programları takip ediyorum. Gerçekten Hem Emre Bey hem de Can Bey otomobil konusunda bilgili ve de donanımlı insanlar programlarda güzel ama biraz daha biz ölümlülerin alabileceği arabalarla ilgili haber yapılsa daha iyi olr gibime geliyor. Tabi bu işin mutfağında değiliz.

 • DRIVER

  Teşekkürler güzel ve değişik bir program olmuş. Her hafta olursa daha iyi olur.

 • ugur_bek

  Gündem bencede çok güzel oldu. İşleri çok zorlaştıracak ve yayınlanma süresini uzatacaksa görüntünün gereği yok bence. Biz zaten karşımızda anlatıyorsunuz gibi hissediyoruz 🙂

  Birde istek olarak "doğru bilinen yanlışlar" ve "yanlış bilinen doğrular" isimlerinde iki program talebim var 🙂 Yararlı olacağı kesin.

  Sevgiler, saygılar...

 • Ziyaretçi

  Siyasi dokundurmalar olmasa çok daha hoş olacak.

  Bir gecede doları 2 katına çıkaran zihniyetleri de gördük.

 • Cemal Balkış @cemx

  Uuuu çok havalı ve zevkli olmuş, Bravo her zamankinin üzerine yeni bir yenilik gelmiş çok da güzel olmuş.. Gecikmeye değdi ellerinize ağzınıza sağlık.

 • Yasin

  Çok memnunuz programlarınızdan. Büyük zevkle dinliyor ve izliyoruz. Özellikle bu gündem değerlendirmesini fotoğrafla yapmanız süper olmuş. Zira siz bir araçtan bahsettiğinizde google araması yapmak zorunda kalıyorduk ve takipte zorlanıyorduk. Şimdi ise çok rahat. Tabi arada yine google araması yapmak zorunda kalmadık değil. Ama eskisinden çok daha iyi.

  Megane 3 hakkındaki düşünceleriniz nedir? Artı ve eksileriyle veya alternatifleriyle. Fiyat/Performans olarak en mantıklısı geliyor bana dizel ve donanımlısında.

  • Çağatay @backflip

   Eski bir Megane III kullanıcısı olarak şunları söyleyebilirim;

   Öncelikle eski aracım ''2011 model-hb-1.5dci-85hp-expression paket'' olan modeli idi, aracımda ''ESP'' bulunmamakta idi, bulduğu her virajda arkasını bırakıyordu (hızlı veya agresif kullanan biri değilim)

   Aracı sıfır almıştım, aldıktan 3 ay sonra (yaklaşık 5000km sonra) gösterge panelinden gıcırdama sesleri gelmeye başlamıştı ve bu şikayet bana özel değildi. Bunu nasıl tarif edebilirim bilemiyorum ancak kapıları kapatırken çıkardığı ses bir önceki aracım olan Doğan ile aynıydı

   Motor performansı benim için yeterliydi, ancak düşünürseniz 110hp olanını şiddetle tavsiye ederim, daha az yaktığına da şahidim

   Yakıt deposundaki sensörler işini düzgün yapamıyordu, sürekli hatalı bilgi göstermekteydi, özellikle tam depoda iken ibre aşırı yavaş düşüyordu ve birden bire sapıtıp hızlanıyordu

   Direksiyon çok fazla yumuşaktı, yeni modellerde nasıldır bilemiyorum

   Balatalar kısa sürede ötmeye başlamıştı, çoğu araçta bu sorun vardır, ses yapmayan balatalar kanserojen madde içerdiğinden onları kullanmıyorlarmış (servisin söylediği buydu), yeni aracımda bu sorun kesinlikle yok. Frenleme kabiliyeti orta derece diyebilirim

   Türkiye'de üretilen ve Fransa'da üretilen modelleri var, benimki Türkiye'de üretilendi, farkı; Tc olan yerden daha yüksek ve daha yumuşak süspansiyonlara sahip, buda virajlarda korku ve güvensizlik veriyor, dışa doğru aşırı yatıyordu

   Megane'a özel olmayan ve arkadaşımında benimle birlikte aldığı Laguna modelinde de var olan ve serviste daha birçok aracında bu dertten yakındığına şahit olduğum çok saçma bir sorunu da söyleyeyim; belirli bir süre sonra camların beyni sapıtıyor ve düğmeye basılı tutsan dahi 4-5 seferde kademe kademe açılıyor/kapanıyor. İçeri 70-80km hızdan sonra çok fazla rüzgar sesi alıyor

   Aklıma olumsuz başka bir şey gelmiyor ancak daha fazlası olduğuna eminim, şuanda AstraJ 1.3cdti cosmo kullanıyorum, Megane'a göre her şeyi artı yönde ve bu sebepten Megane için fazla artı sayamıyorum, vasat bir araç değil fakat fiyatını kesinlikle hak etmiyor, aynı fiyatlara çok çok daha iyileri var,

   Biraz uzun yazdım umarım sıkmamışımdır, sayfalarca yazabilirim aslında, bu kırpılmış hali. Uzun lafın kısası fiyat/performans açısından değerlendirirsem bence alınacak araç değil, fiyatı 40-45 bin arası olsaydı alınabilirdi (donanımlısı), saygılar...

  • Yasin

   Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Bende şu anda megane II kullanıyorum. Ancak C sınıfında araç baktığımda focuslara da vw jettalara da ederinden fazla fiyat istiyorlar. Opel e gelince duyduğum şikayetlerden ve aracın sert olmasından soğudum. Birde 1.3 motor çok ölü geldi bana 1.5 dci den sonra. Çünkü devir aralığı geniş, güç dağılıp gitmiş. Skoda octavia düşünüyordum. Sıfır alan bir arkadaşın bir kaç yerinden ses gelmesinden, amartisörlerini değiştirdiğinden bahsetmesi ve benzin hortumunun alt tarafa vurup ses çıkardığından bahsetmesi canımı sıktı. Çek montajında çok sıkıntı var gözüküyor. Geriyede fiyat performansta privilage esp li bir avrupa montaj megane almak mantıklı geliyor. Ki şuandaki megane aracıma ikinci eldeki gördüğü ilgi ve servis beni renault a itiyor.

 • Ziyaretçi

  Daha önceki gündem değerlendirmelerini dinlemedim eleştirdim çünkü neyden bahsettiğiniz hakkında bir fikrim yoktu. Ben arabalardan anlayan biri değilim sayenizde birşeyler öğreniyorum bilgi sahibi oluyorum bu şekilde harika olmuş gündem değerlendirmesi.

 • Kaya

  Öncelikle tebrik ve teşekkür ederim. Anlatımınızı resimlerle desteklediğiniz için. "Teknoseyir Haftalık Gündem Değerlendirmesi" ekibi sizden feyzalsın bence.

 • Mehmet Özgür

  Uzun uzun olsun isterdim ama buda çok uzum oldu 🙂

 • Batucan

  Hiç arabadan bir şey anlamazsamda keyifle dinlediğim gündem.
  Saygılar.

 • DKasim

  5 saat dinlesem 5 kelimesini seçebildiğim, seçebildiklerimle araba pazarına girebileceğim güzel sohbetler...

  Yakında "Benim bu kadar param var, bu kadar yolum var, ne alsam olur?" diye kapınızı çalarım... Hazırlıklı olun 🙂

 • er

  muhabbet çok güzel arkadaşlar, teşekkürler

 • Fatih Burs @fatihburs

  Aman da kıyamazlar, ilgi de isterlermiş. Abi dinliyor, merakla bekliyor, sizlerle eğleniyoruz. Kendinizi iyi hissediniz. Çevreye de yaymaya çalışıyoruz. Sevgiler, selamlar.

 • Sinan Çetinaslan @anachronism

  If Looks Could Kill - Teen Agent - Liseli Ajan (Lotus Esprit)

 • Erol Dikkol @eroldikkol

  Butun programlarinizi dinliyorum ve suana kadar dogru bildigim bircok yanlisi farkettim. Bunun icin oncelikle tesekkur ediyorum. Onumuzde ki haftalarda klasik otomobiller ve 25-75 tl alinabilecek arabalar hakkinda programlar yapmayi dusunuyormusunuz? Bu bolum beni cigerci kedisi gibi hissettirdi :))

  saygilar

 • Cengaver

  Sohbet için teşekkürler
  Not: Volvo S40' tan haber var mı? üretimi mi durduruldu

 • Afsinyus @ufo

  güzel sohbetti. Teşekkürler. Biiiiz spor yaparken de otoseyir dinlemeyi iyi biliriz iyi iyi =))

 • Doğan

  Öncelikle bizleri bilgilendiren bu hoş sohpetiniz için teşekkür ederim..
  Can Bey, Hyundai I30 larda kulanılan 1.6 GDI atmosferik motorlar hakkında fikirleriniz nedir?