Xiaomi Piston 3 Kulaklık İncelemesi

Geçtiğimiz hafta elime ulaşan Piston 3 hakkında bir inceleme yazısı hazırlamaya karar verdim. Teknolojiyi, en azından güncel forumları veya sayfaları takip eden hemen hemen herkes bu kulaklığı duymuştur. Xiaomi, zaten son zamanlarda fiyat/performans ürünleriyle adından bahsettirmeyi başarıyor. Çok fazla uzatmadan incelemeye geçmeyi istiyorum.

Not: Paragraf aralarına resim ekleyemediğim için kopuk bir inceleme olabilir. Bu görüntüleri ve incelemeyi bir bütün halinde gözden geçirmek isterseniz blog sayfamı ziyaret edebilirsiniz; http://www.hamdicatal.com/incelemeler/xiaomi-piston-3-kulaklik-incelemesi

Elime geçen paketi açtığımda aşağıdaki gibi bir kutu ile karşılaştım. Açıkcası daha kutuyu açmadan içerisinden nasıl bir malzeme çıkacağını az çok tahmin edebiliyordum. Kutuyu açtığımda tahmin ettiğim gibi Xiaomi’nin tasarıma verdiği önemi ilk görüşte anlamak hiçte zor olmadı.

Kutu içerisinde kulaklığı tutan malzemenin kalitesi, hissiyatı bu tür ürünlerde çokta alışık olmadığımız şekilde çok iyi. Zaten görüntülerden ne demek istediğimi az çok anlamışsınızdır 🙂

Üst katmanı kaldırdığımda kulaklığın yedek silikonları beni karşıladı. Kutu içeriğinde, kulaklığın üzerinde hali hazırda takılı olarak bulunan M (orta boy) haricinde, XS, S ve L (çok küçük, küçük, büyük) boy olmak üzere 3 çift yedek silikon bulunuyor.

Kaldırdığımız parçanın arka tarafında ise kulaklığımız güzel bir şekilde, kalıp içerisinde karşımıza çıkıyor. Çıkardığınızda geri takmayı becerebilirseniz özellikle çantanızda taşımak için kullanışlı bir yapısı var. Şahsen birkaç denemeden sonra ilk halinde olduğu gibi yerleştirmeyi başarabildim 🙂

Kulaklıkların arka kısmı da tasarımsal açıdan gayet hoş bir görüntüye sahip. Üst tarafta çember şeklindeki kısım için fırçalı metal kullanılmış. Alt kısımları da tahmin edebileceğiniz üzere, uzaktan bakıldığında her ne kadar fırçalı metal gibi görünse de, uygun bir plastikten üretilmiş.

Bu kulaklığı benim için cazip kılan en önemli özelliklerinden biriside aşağıda görmüş olduğunuz kontrol tuşları oldu. Ortadaki tuş müzik çalarda iken müziği durdurup başlatmak ve görüşme esnasında görüşmeyi sonlandırmak için kullanılabiliyor. Diğer tuşlarda tahmin edebileceğiniz üzere ses açma/kısma işlemleri için kullanılıyor.

Kulaklığın kablosu, kulaklıkların ayrım noktasına kadar örgü şeklinde tasarlanmış. Örgü şeklinde olması kablonun dolaşmasını büyük oranda engelliyor. Ayrım noktasından kulaklıklara kadar olan kısım ise alışık olduğumuz standart plastik kalitesinde.

Burdan itibaren artık görsel kısmı bir kenara bırakıp, bizleri asıl ilgilendiren konulardan yani genel kullanımla alakalı olumlu/olumsuz yönlerinden bahsedeceğim.

ARTILARI

Fiyatı: Piston 3 kulaklık ülkemizde 90 lira civarı fiyatlara satılıyor. Fakat yurtdışından 15-20 dolar gibi ücretlerle rahatlıkla satın alabilirsiniz. Bende 13-14 dolar gibi bir fiyata Banggood üzerinden satın aldım. 40 lira civarında daha iyi bir alternatif bulamadığımı söylemeliyim. Aliexpress, eBay gibi sitelerde bu tür ürünlerin çok sayıda taklitleri satılmakta. Bu nedenle almadan önce satıcı ve ürün yorumlarını mutlaka okuyun. Orjinalliğinden emin olsanız bile mutlaka takipli gönderi seçeneğini kullanın.
Tasarımı: Kutusundan, kablosuna kadar zaten her noktada başarılı bir şekilde sunulmuş. Kaliteli bir malzeme olduğunu ilk bakışta belli ediyor. Bu konuda diyebileceğim çok fazla şey yok zaten.
Kullanım rahatlığı: Kulaklık eğimli yapısı sayesinde kulakta rahat bir şekilde duruyor. Bazı kulak içi kulaklıklar gibi çok fazla kulağınızın içerisine itmenize gerek kalmıyor. Fakat bu rahatlığında bir bedeli var, eksileri kısmında bahsedeceğim.
Ses kalitesi: Profesyonel ekipmanlar kullanan bir dinleyici değilim. Fakat standart telefon kulaklıklarıyla kıyasladığımda seslerin oldukça kaliteli ve temiz olduğunu söylemeliyim. Bunun haricinde mikrofonu da oldukça kaliteli ve tatmin edebilecek seviyede.

EKSİLERİ

Yalıtım: Standart kulak içi kulaklıklar gibi kulağınıza çok fazla sokmanıza gerek kalmıyor. Nedenini tam olarak bilmiyorum ancak bu durumdan kaynaklandığını düşünerek söylüyorum, dışarıya bir miktar ses veriyor. Nispeten sessiz bir ortamda, orta seviyenin üstünde bir ses seviyesi ile müzik dinlediğinizde yanınızdaki kişi şarkı sözlerini işitebilir. J
Ses seviyesi ve bass: Aslında kişisel olarak gayet yeterli buluyorum ancak birçok kişi ses seviyesinin ve bass miktarının yüksek olmamasından şikayetçi. Öyle dişe dokunur bir şekilde bass vermiyor, bu konuda bende hemfikirim. Fakat bass zaten benim için bir tercih sebebi olmadı. Tam aksine yüksek ses ve bass rahatsızlık verdiği için kişisel olarak tercihimi bu yönde kullandım.

Şuana kadarki deneyimim ve aktarabileceklerim şimdilik bunlarla sınırlı. Detaylı bir incelemeden çok bir ön bakış olarak da değerlendirebilirsiniz. Zaten teknik konularda çok fazla bilgim olmadığı için normal bir kullanıcının bakışıyla incelemeye çalıştım. Umarım aklınızda ufakta olsa bir fikir belirmiştir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Not: Paragraf aralarına resim ekleyemediğim için kopuk bir inceleme olabilir. Bu görüntüleri ve incelemeyi bir bütün halinde gözden geçirmek isterseniz blog sayfamı ziyaret edebilirsiniz; http://www.hamdicatal.com/incelemeler/xiaomi-piston-3-kulaklik-incelemesi

#akış #xiaomi #Piston3

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler