Xiaomi Mi8 mi? Meizu 16th mi? OnePlus 6 mı?

Xiaomi Mi8 mi? Meizu 16th mi? OnePlus 6 mı?

Meizu 16th Bu cihazın rakibi Öncelikle Mi8 Pro ve OP6T

150.5 x 73.2 x 7.3 mm 152 g Ekran Kasa Oranı En yüksek, Hacim olarak ve incelik olarak boyut olarak en küçük cihaz kullanılabilir ekran oranı en fazla olan ve en hafif model

EKRAN

Meizu 16th SUPER AMOLED 100.000:1 kontrasta sahip bir ekran kullanıyor.
Mi8 AMOLED 60.000:1 kontrasta sahip ekran kullanıyor.
OP6 ise Optic Amoled Kullanıyor. Kontrast belirtilmemiş.
Mi8 ve 16th Doğal olarak 430nit parlaklığa sahip. Mi8 de HBM dediğimiz(High Brightness Mode) mevcut ve bu sayede 600nit parlaklık seviyesine ulaşıyor.(Bu modun cihazın ekranına uzun kullanımda ciddi zararları var.) OnePlus ta ise nit değeri hakkında Bilgi bulamadım ancak HBM teknolojisini ilk kullanan firma OnePlustır 3/3T 5/5T modellerinde bulunuyordu. Firmanın bıraktığını düşünmüyorum.
Ekran Panel Teknolojilerden bahsetmem gerekirse

AMOLED ve Türevlerinin Dünya da ki tek üreticisi SAMSUNG’tur. SAMSUNG a ait bir teknolojidir.
● Elektroluminesan güç üreten organik bileşiklerin bir dizi ince film tabakasından ve bir piksel modülasyon matrisinden oluşur. Super AMOLED daha gelişmiş bir versiyondur ve dokunmatik sensörleri ve gerçek ekranı tek bir katmanda birleştirir.
● Normal bir LCD ekran ile karşılaştırıldığında, AMOLED ekran daha az güç tüketir, daha canlı görüntü kalitesi sağlar ve LCD gibi diğer görüntü teknolojilerine kıyasla daha hızlı hareket yanıtı verir. Ancak,
● Süper AMOLED ,AMOLED e göre % 20 daha parlak ekran,% 20 daha düşük güç tüketimi ve% 80 daha az güneş ışığı yansıması ile daha da iyidir. Kaynak: https://www.samsung.com/in/support/mobile-devices/what-is-the-difference-between-amoled-and-super-amoled/

Optic AMOLED nedir?

Optik Amoled OnePlus 3 ile birlikte Pazarlama stratejisi olarak piyasaya konulmuş bir terimdir.

Optik AMOLED, AMOLED ekranının bir çeşididir ve şirketin AMOLED ekranlarında gördüğünüzle benzer bir sonuç üreten yazılım değişiklikleri aracılığıyla ekranın renk tonunu ayarlanır. Bunun anlamı, AMOLEDe göre ekranın son derece canlı olması ve gün ışığında dışarıda kullanıldığında tamamen parlak görünmesidir.

Super Amoled ekran teknolojisi, Optic Amoled ile karşılaştırıldığında tamamen EFSANEVİDİR, 2 katmanlı sayısallaştırıcılı 7 katmanlı OLED panelden oluşur, normal TFT, IPS, OLED ve optik OLED, sadece bir sayısallaştırıcıdan oluşur ama SAmoled, Optic Amoled ile karşılaştırıldığında daha fazla parlaklığa adanmış 2 katmanlı sayısallaştırıcıya sahiptir.
Super Amoled - (Fps) 78 (Maksimum) 47 (minimum)
Optik Amoled (Fps) - 60 (Maks) 23 (minimum)
Parlaklık
Super Amoled 660 nit
Optik Amoled- 450–550nit
Yenileme hızı
SAMOLED-60Hz (minimum)
Optik Amoled -50-60hz

KAMERA

Kamera Modülü efektif tekil pixel büyüklüğü ve tüm donanımsal kamera özelliklerinde en iyisi olarak duruyor ve Fotoğraf çekimi konusunda en iddialı model aralarında en iyisi ancak ONEPLUS 6 video çekiminde çok daha iddialı 4K60FPS kısa süreli olsa da çalıştırıyor. Güncelleme ile 16th ve Mi8 e de gelebilir. Özellikle GECE ÇEKİMİNDE Meizu 16th çok iyi.
6 adet Çift ton flaş var. Ring Flaş şeklinde tasarlanmış. OP6 ve Mi8 de Tek Ton Flaş mevcut
Laser Otofokus var. Diğerlerinde yok.

SES

Ses Konusunda
Meizu 16th çok kaliteli Stereo Hoparlörlere sahip, Mi8 ve OP6 mono hoparlöre sahip
3.5mm giriş Meizu 16th ve OP6 da Mevcut, Mi8 de yok
Meizu 16th de CS35L41 HiFi DAC yani Ses çipi mevcut, OP6 veya Mi8 de DAC yok.

MALZEME KALİTESİ

Aralarında en yüksek malzeme kalitesi 16th ye ait
OP6 da ekstra olarak su sıçratmalarına karşı dayanıklılıkta mevcut
Meizu 16thde Ekran altı parmak izi okuma var. Diğer modeller de yok.
Yüz tanıma sistemi olarak en gelişmişi Mi8 de bulunuyor. 16th ve OP6 da da yüz tanıma mevcut
Meizu 16th de titreşim motoru harici 2. Bir titreşim motoru daha bulunuyor çok gelişmiş ve çok iyi hissiyat veriyor sanki fiziksel tuşa dokunuyormuşsunuz hissiyatı oluyor. Diğer cihazlarda yok. Normal titreşim motoru ise 3 cihazda da zayıf.
16th de Li-Ion 3010 mAh batarya var. (1 günü çok rahat çıkarıyor minimum 6 saat ekran süresi veriyor.)
Mi8 de Li-Po 3400 mAh batarya var.(Mi8 Pro/Mi8 EE mi yoksa Mi8 mi desem herkes EE veya Pro der ancak 16th ye karşı bataryayı öne sürüyorsunuz Pro/EE de batarya 3000mAh)
OP6 da Li-Po 3300 mAh batarya var.

Aralarında en hızlı şarj teknolojisi Meizu 16th de 24W
Aralarında Sıvı soğutma teknolojisi olan tek model Meizu 16th, Ayrıca ısı iletimi de daha başarılı olacaktır.

Meizu 16th, Mi8 Pro/Mi8 EE, One Plus 6T

Aralarında en küçük en hafif en ince model 16th Ekran kasa oranı en yüksek ise OP6T

3 modelde de Ekrana entegre parmak izi okuyucu bulunuyor.

EKRAN

Ekran konusunda Üstte yazdıklarım aynen geçerli Ekran Kalitesi Noktasında 16th çok iyi Op6T ise yazılımsal geliştirmeyle iyi işler çıkarıyor. OP6T nin artısı GG6 cama sahip

KAMERA

Kamera konusunda da gece çekiminde 16th iyi video performansında OP6/6T kağıt üzerinde daha iyi duruyor. Ancak 4K60FPS gibi durumlar yazılımla gelebilecek şeyler Gelmeme ihtimalinide göz önünde bulundurun.

SES

Meizu 16th da Stereo çift Hoparlör mevcut
Cirrus CS35L41 HiFi DAC var
3.5mm giriş var.

Mi8 ve OP6T de mono hoparlör var. HiFi DAC Yok. Stereo Hoparlör yok. 3.5mm giriş yok.

Son yorum:

Meizu 16th Kamera Ses Ekran Malzeme kalitesi Sıvı soğutma ve fazla özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bataryasıyla OP6T nin gerisinde kalıyor. Mi8 Pro veya Explorer Edition un ise önüne geçiyor.
OnePlus 6T ise Android Ana sürüm güncellemesi ve güncelleme hızıyla ön plana çıkıyor. Saf androide benzer yavan bir deneyim sunuyor Meizu kadar Malzemesi kaliteli olmasa da Xiaomi ye göre Kamerası da Malzeme kalitesi de çok iyi. Xiaomi nin ise hiçbir konuda rakiplerinden önde olduğu efektif bir nokta maalesef bulunmuyor. Xiaomi Mi8 Pro nun veya OnePlus 6T nin Türkiye Fiyatını Hayal ederek Meizu 16th nin Fiyatının ne kadar rekabetçi olduğunu düşünebilirsiniz. Bu cihazı Mi8 ile kıyaslamak hakaret oluyor. Ayrıca Poco F1 örnek gösterenler Poco F1 Bataryası harici her konu da Meizu 16th karşısında ezilir. Poco F1 i Kıyaslayacağınız model Meizu 16X olmalı ki oda Ekrandan parmak izi okuma Daha iyi kamera fotoğraf ve video çekimiyle çok daha önde

Meizu 16th https://www.meizu.com/en/16/spec/
Xiaomi Mi8 https://www.mi.com/global/mi8/specs/
OnePlus 6 https://www.oneplus.com/6/specs
Mi8 Pro
https://www.mi.com/global/mi-8-pro/
(Mi8 Pro=Mi8 Explorer Edition ile aynı özelliklere sahip Global Model cihaz)
OnePlus 6T https://www.oneplus.com/6t/specs
Pocophone F1 https://www.poco.net/global/specs/
Meizu 16(aka. 16X) https://www.meizu.com/en/16x/spec/

Aynı fiyata Mi8 mi yoksa Mi8 Pro veya Explorer edition mu alırsınız desem herkes tabiki EE/PRO der. Pro/EE nin 3000mAh bataryasını görmez. Ama söz konusu Mi8Pro/EE den daha iyi bir cihaz olan Meizu 16th ye geldi mi Batarya dan vurmaya çalışır hemde Ee/Pro dan daha yüksek bataryaya sahip olmasına rağmen yani 16th varken Mi8 alınmaz. ÖZET BU

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler