Xiaomi Mi Band 1S

Merhaba arkadaşlar, size 3 aya aşkın süredir kullandığım Xiaomi Mi Band 1S deneyimlerimi aktaracağım. AliExpress üzerinden aldığım cihaz basit bir kutulama ile gelmekte. Küçük, basit yapıdaki kahverengi kutunun kalitesi oldukça iyimiş, şaşırdım. Kutu içerisinde, Mi Band 1S, plastik kordonu, şarj kablosu ve Çince kullanım/başlangıç kılavuzu  yer alıyor.

Asıl cihazdan bahsetmek gerekirse, Mi Band 1S oldukça küçük yapıda ve üst yüzey alüminyum, genel kasa plastik yapıda. ÜSt tarafta 3 adet beyaz renk LED ışık yer alıyor. Alt rafında şarj için iki bağlantı noktası var. Arka tarafta, bilek ile temas eden nabız ölçer sensör yer almakta. Adım sayar ve nabız ölçebilen cihaz, Bluetooth 4.0 üzerinden bilgileri telefonu aktarmakta. Mi Band 1S, ayrıca titreşim özelliğine de sahip.5 gram ağırlığındaki cihaz, IP67 sertifikasına sahip. Yani suya ve toza dayanıklı yapıda. 41mAh Li-Po batarya ile gelen Mi Band 1S ortalama 1 ay kullanım süresi vaad etmekte.

Mi Band 1S ile gelen kordon plastik malzemeden oluşmakta. Basit yapıdaki siyah renkle gelen kordonun bağlantı kısmında alüminyum toka yer almakta. Kordon üzerinde yer alan 8 adet delik ile bileğinize göre rahatlıkla ayarlaya biliyorsunuz. Ürün ile gelen kordon malzeme kalitesi olark iyi. Beni hiç bir şekilde rahatsız etmedi. Herhangi bir yıpranma veya deformasyona da uğramadı. Ama metal tokası bileğinizi yasladığınız yeri çizebilir. Xiaomi ayrıça farklı renklere sahip kordonlarda satmakta. Tabi başka üreticiler daha farklı yapıda plastik, metal hatta deri malzemeden üretilen kordon seçenekleri de yer alıyor. Diğer  Xiaomi Mi Band ürünleri de aynı boyut ve tasarıma sahip olduğundan kordonları bir birine uymakta.

 

Mi Band 1S'i 3 aya aşkın süredir kullanıyor. Cihaz oldukça sağlam yapıda ve çizilip, hasar almadı. Beraberinde gelen şarj kablosu ile bilgisayar veya herhangi bir USB portu üzerinden rahatlıkla şarj edebileceğiniz Mi Band 1S, 2 buçuk saatte tam şarj olmakta. Şarj sırasında üzerindeki LED ışıklar ile pil durumunu anlayabiliyorsunuz. İlk modelde sadece adım sayabilen Mi Band, 1S ile artık nabız ölçme ve uyku takibi de yapabilmekte.Titreşim özelliği ile bildirim veya uygulamalar hakkında  size haberdar edebiliyor.

Cihaz kurulumu yapmak için telefonunuza, App Store veya Google Play üzerinden Mi Fit uygulamasını yüklemeniz lazım. Bluetooth üzerinden telefonunuzla haberleşen Mi Band 1S, günlük kaydettiği verileri telefona göndermekte ve Mi Fit üzerinden göstermekte. Mi Fit uygulamasını Android telefonumla kullandım. Basit ve türkçe arayüze sahip uygulama çeşitli ayarla yer alıyor. Uygulama kurulum sırasında cihazı bağlamanızı ve bazı bilgileriniz ( Kilo, yaş, boy, cinsiyet, hedef adım sayısı vb.)istemekte.Temelde 3 ayrı ekran yer almakta. Durum ekranı üzerinden grafik ile attığınız adım, yürüdüğünüz mesafe ve yaktığınız kalori gösterilmekte. Günlük olarakta istatistiklerinizi göre bildiğiniz durum ekranında aşağıya indikçe, uyku durumunuzu ve nabzınızı görebiliyorsunuz. Ayıca durum ekranında, sol üst tarafta koşu, sağ üst tarafta özet/çıktı tuşu yer alıyor.Özet ekranını da günlük aktivitenizi daha düzgün gösteriyor ve isterseniz bunu kaydetip veya doğrudan sosyal medya üzerinden(Facebook, Twitter, Line, WeChat) paylaşabiliyorsunuz.

Koşu ekranında ise özel ekran ile detaylı bilgi vermekte. Koşu modunda iki farklı kullanım seçeneği var. Biri normal koşu diğeri ise koşu bandı. Uygulama koşu modunda sürekli olarak nabız ölçmesi yapmakta ve normal koşu sırasında telefonunuzun GPS'ini (Telefonun GPS'i aktif olmak zorunda)kullanmakta. Ama koşu bandı moddunda GPS'e gerek yok. Buradaki ayarlarda, sesli  bildirim(anlık olarak kal atışınıza göre ingilizce size komut veriyor.), Kilit ekranında aktif gösterim, hız ve yüksek nabız uyarısı seçeneği var. Başlat ile aktif olan koşu modunda,  duraklat butonuna basılı tuttuğunuzda duraklatma veya bitirme işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Tabi koşu modunda aktivite sürenizde tutulmakta.

Oynat ekranında ise ekstra özellikler yer alıyor. Cihazın titreşim özelliğinden yararlanarak, gelen aramalar veya mesajlarda titreşim. Alarm kurma,  bildirim geldiğinde bilekliği titreme gibi seçenekler var. İsterseniz telefonunuz bilekliğin yanında, kapsama alanında ise Ekran kilidini otomatik açabiliyor.Ayrıca bu ekranda WeChat hesabı veya Google Fit hesabı ile bağlantı kurulabiliyor.Mi Band 1S'i Google Fit ilede kullanabilirsiniz.

 

 

Son ekran olan Profil ekranında ise, ortalama adım sayınızı ,kullandığınız süre boyunca toplam katettiğiniz mesafeyi ve gerçekleştirdiğiniz hedef sayısını görmektesiniz. Tüm cihaz ve uygulama ayarları bu ekranda. Ayrıca boy, kilo, cinsiyet doğum tarihi gibi bilgilerini bu ekran değiştiriyorsunuz.  Cihazın pil durumuda bu ekran yer alıyor ve cihazı titreterek bulabilmenizide sağlamakta.Mi Band 1S güncelleme ayarıda bu ekranda yer almakta.

Cihazın asıl kullanım amacına değinmek gerekirse. Bu cihaz bir aktivite takip cihazı. Yani yaptığınız aktiviteleri bu cihaz üzerinden gelen bilgiler ile yurumlayıp, düzenlemek sizin elinizde. Siz eğer düzenli spor yapan biriyseniz ve attığınız adım sayınızı ve nabzınızı merak ediyorsanız tavsiye ederim. Bluetooth'u sürekli aktif şekilde, genelde yanımda bağlı bir şekilde ortalama 20-22 gün kullanabildim.Adım sayısı hesaplaması tam doğru değil diyebilirim.  Kolunuzu sallayarak cihazı kandıra bilirsiniz. Nabız ölçme ise Glaxy Note 4'deki sensör ile benzer. Uyku takibi ise oldukça düzgün çalışıyor. Yani deneyimlerime göre yattığım zamanı doğru hesaplıyor. TAbi bunda nabız ölçerin etkisi büyük. Titreşim sayesinde verebildiği bildirimlere gelirsek, Bluetooth teknolojisinin mesafesi çok kısa olduğundan telefonum yan odada iken bile bağlantı kopmakta. Bu sebepten gelen çağrı veya mesaj sırasında bileklik titremiyor. Alarm için ise bilekliğin yaptığı titreşim beni daha uyandıramadı 😀 Mi Fit uygulamasını ise beğendim, ara güncellenen yazılım tam olarak türkçeleşti, sorunsuz çalışıyor. Ama yeni modlar, daha detaylı grafikler eklenebilir. Birde Bluetooth teknolojisi daha gelişmeli. Daha uzun mesafe bağlantı lazım ve aynı anda daha fazla cihazla etkileşim olmalı.

 

#Xiaomi #MiBand #1S #smart #akıllıbileklik #spor #aktivitetakipcihazı #adımsayar #nabızölçer

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Pickle Rick @picklerick

    Uzun zamandır akışta göremiyordum iyi oldu 😂İnceleme için teşekkürler. 👍🏻Yalnız şuna değinmek isterim bu cihaz aynı zamanda ekran kilidi de açtığından (bazı modelerde) bluetooth özelliğinin telefona uzanabilecek kadar çapta kapsaması gerekli diye düşünüyorum; ki öyle de zaten belirttiğin gibi.

  • Şahin. @strdex

    Bilekliği beni uyandırsın diye aldım 🙂 1 haftadır kullanıyorum ve güzel şekilde görevini yerine getiriyor.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler