Xiaomi Mi 8 Lite 6/128 Global

Merhaba,

Yazı tamamen kullanıcı deneyimidir. Teknik detaya girmiyorum (4k'daki fps, kamera sensör modeli vs yok)

Tam 1 yıldır kullandığım ve çok memnun olduğum Mi6'dan Mi 8 lite'a geçtim. Mi 6 işlemcisi çipi vs mi8 lite'a göre daha iyi ama tasarım güncel değil. Kuzey amerikaya gideceğim ancak oradaki bantlar mi6'da yok. Daha doğrusu çoğu telefonda yok. Hem güncelliğini yitirdiğinden, hem mailler için daha geniş bir ekran aradığımdan, hem de frekans bandı gibi bir teknik detaydan dolayı arayışlarım başladı ve mi 8 lite global modeli seçtim.(global olmayanların bantları farklı dikkat edin)

Yurtdışındaki modelleri:

4/64

6/64

6/128

4/64 global

6/128 global

Mi6'nın aynı kasa boyunda daha geniş ekranlısı olsaydı keşke ama yok..

Ben Mi 8 lite global 6/128 aldım (310$) Siyah renk aldım  ama başka renk yoktu. Bulursanız farklı renkleri de değerlendirin derim. Sitesinden gördüğüm fotolara göre mavi çok güzel. Olsaydı onu tercih ederdim. Cihazım yurtdışı. Garantisi yok. En son faturalı Samsung cihazım bozulduğunda yetkili servis "faturada garanti var ama bize göre yok git kime şikayet edersen et" dediği için artık garantili mal almam (tüketici hakem heyetinde işlem görüyor 1 ayı geçti. Minimum 5 ayı daha var kesin kazanacağım, savunma bile göndermediler. Bekle babam bekle..)

Cihaz Mi6 kadar küçük değil, Mi max 3 kadar çok büyük değil. İnce de olduğundan taşıma sıkıntısı yaşamıyorum. Zaten kış ayındayız mont vs hiç sorunum yok.

Kutudan kılıf çıkıyor. Mutlaka kullanın çok kayıyor, kesin düşürürsünüz. Onun dışında kulaklık için çevirici ve 220V şarj aleti çıkıyor. Kulaklık zaten hiç koymuyor Xiaomi.

Özel bir durum ama "global model alırsanız" AWS bandı da var. Kuzey Amerikada LTE yok, onun yerine bu bant kullanılıyor, bir çok telefonda yok. Gideceğim için çok işime yarayacak.

Ekran tam oyunculara göre. Pubg vs çok zevkli. Ekran kaplaması da mi6'dan bariz farklı. Bu daha çok kayıyor. Mi6 bu kadar kaymıyordu. Kalitesi de gerçekten şaşırtıcı. Amoled deseler bir çok kişi inanır. Netlik, renk herşey kusursuz. Bu fiyat için şaşırtıcı.

Ekran zifiri karanlıkta gözü kör etmeyecek kadar kısılabiliyor (çok iyi) Mesela gecenin karanlığında kalktınız, uyuyamadınız vs gözünüzü hiç rahatsız etmeyecek kadar kısılıyor.

Güneş altında -hatta aralık ayı güneşinde- max seviyede bile maalesef yeterli görünürlük sağlayamıyor. Ekran ışığı full açıkken video vs izleyemezsiniz.

Oynarken Mi6'dan daha yavaş bir durum ben hissedemedim. Başlarken belki biraz daha bekletiyor. (3-5 sn)

Çentik var ama kapatılabiliyor. Mi8 deki gibi geniş değil şık duruyor.

Parmak izi okuma arkada. Hızı ışık hızı. Face unlock yok.

Bluetooth bağlanma sorunu yok (Lg hbs 700, sony Mx 1000 m2, Samsung İcon x ile denedim hiç sorun yok.) Arabaya bağlanıyor, problem yok. Kesinti vs yok. mi 8 ve poco'da bu tür problemler varmış. Yabancı forumlarda devamlı yazılıyor. Yalnız ben Egea'da denedim başka araçlarda farklı bir sistem vardır bilemem. (audi' farklı bir bt kullanıyor)

Bluetooth mesafesi şaşırtıcı derece fark etti. Evin içinde mi6 elimde gezerdim Mi 8 lite ile aynı cihazlarla şaşırtıcı mesafelerde çalışıyor.

Tek renk bildirim ışığı var.

Ön kamera ortanın üstünde, problem yok. (fiyatına göre iyi)
Ön ve arka kamera az ışıkta iyi gibi dursa da ois olmadığından hep titrek çıkıyor (gündüz zaten sorun yok) Loş ışık ve çekimin zor olduğu fluoresanda netleme ve odak değişim noktaları arasındaki geçişleri gayet iyi ama çektiğiniz fotoya ayrıntılı bakınca veya bilgisayara aktarınca mutlaka sallanmış çıkıyor.
Fotoda ois, eis vs yok (fiyat göz önüne alındığında es geçilebilir)
Video çekmedim, bilmiyorum.

Ses çıkışı stereo değil. Tek hoparlör var. Ortalama (vasat) bir numarası yok.
Ses ve konuşma mi6'ya azıcık da olsa daha iyi, sesler daha tok. Ama biraz gürültülü yerlerde vs biraz daha iyi olabilirmiş dedirtiyor. Orta şekerli. (qanqa root yapıp trabzon hurması romu kurup bilmemnesine kodla müdahale edince düzeliyorcular uzak dursun)

Type-c kulaklık Mi6 ile aynı performansta. Hifi müzik dinleyecekseniz yanlış telefon (veya kaliteli bir kulaklık + bluetooth kullanacaksınız) ki zaten telefonun ses ve müzik üzerine bir iddiası yok.

Skype ile 4G+ üzerinden bluetooth kulaklıkla orta parlaklıkta konuştum ortalama 3,5 dakikada %1 pil gidiyor.

Arabayla giderken GPS açık, 4g+ açık, bluetooth arabaya bağlı 3 dakikada %1 gidiyor. Bu boy ekrana o kadar özellikte normal. Araç için Qualcomm 3 sertifikalı bir şarj aleti öneririm. Ben banggood'dan aldım memnunum. Köprü girişindeki seyyarcıdan alırsanız telefonunuzu bozar veya arabanın sigortasını attırırsınız. Lisanssız aletle şarj etmeyin.

3 saat kadar youtube, 1 saat kadar oyun, 4G+, mail, az gps, biraz konuşma vs sabah 7'de çektim akşam 5 gibi eve %12 pille döndüm. Ucu ucuna yani.
Miui 10 ile geliyor. Eski Xiaomi kullanıcısıysanız alışma derdiniz yok.
Menülerde bekleme, atlama, geçişte bekleme vs yok. Yağ gibi. .

+ Artılar
Genel görünüm çok şık. Alüminyum + cam. Güncel tasarım
İnce
Ekran amoled değil ama pil ömrü o inceliğe ve kapasitesine göre iyi gidiyor
Global versiyonda AWS + band 20 mevcut (TTelekom sorunsuz kullanıyor ve kuzey amerikaya gidecekseniz 4G+ vs hepsi çalışıyor çok az telefonda bu var)
Kutudan 220v şarj cihazı, kılıf ve kulaklık için dönüştürücü çıkıyor.
Type c
Uygun fiyat

-Eksiler
Nfc yok (kaç kuruş yahu koyun şunu)
3,5mm ses yok (artık hiçbirinde yok - dönüştürücü geliyor)

Kart yuvası var ama simle ortak (bellek kartı kullanacaksanız sim'in teki iptal)
Hoparlör vasat. 1 tane var ve altta. Oyun oynarken elle kapatıyorsunuz, ses gelmiyor. (çoğu tel böyle artık)
Ekran güneş altında çok yeterli değil

 

Alternatif olarak ne var bunun yerine ne alırsınız piyasaya hakim değilim.

Son söz: Bu paraya iyi boya!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler