Unturned 2

Arkadaşlar son 1 haftadır vaktimin büyük kısmını çalan bu oyunu inceliyim dedim.
*
Öncelikle şu tanımı yapıp sonra devam ediyim. Minecraft'ın grafikleri ve oynanışı, DayZ'nin oynanış mantığı. Şuanda Steam'de erken erişimde ve ÜCRETSİZ.
*
Oyun tek başına Survival modunda oynanabiliyor fakat bu mod sadece oyunun mantığını anlayın diye koyulmuş sanırım. En eğlenceli kısmı multiplayer tarafı tabiki de. Uzun uzadıya yazmayıp artı eksi olarak devam edeyim. Daha doğrusu kendi düşüncemle beğenip beğenmediğim yanlarından bahsedeyim.
*
Beğendiğim yanları;
-Crafting. (Oyuna bulmaca olayını getirmiş. Getirmiş demek te doğru olmaz aslında crafting bu oyunun herşeyi. Minecraft kadar olmasa da aşağı kalır yanı yok. 200'den fazla crafting saydım, daha da artar. Silaha dürbün takmaktan çivilerle tuzak yapmaya kadar bezlerden sargı bezi yapmaya kadar bi çok craft var.)
-Ölmek çok kolay. (Bence böyle oyunlarda olması gereken budur. -Tabi üzerine giydiğin çelik yelek gibi şeylerin etkisi var- Oyuna gerçekçilik katmış. Sonuçta hayatta kalma oyunu.)
-Vuruş hissiyatı DayZ'de ki gibi kötü değil. Cs 1.5 gibi. Züper yani 😀
-Gece gündüz döngüsü.
-Sesler çok iyi.
-Oyuncu sınırı yok 9999 kişilik server bile gördüm 😀 (bu kısım şaibeli!!)
-Minecraft grafikleri var ama son kalite ayarında minecrafttan daha canlı geldi bana.
-Çevreyle etkileşim çok iyi. Arabaların sürülebildiğini 3. gün farkettim 🙂 Ormanda gezerken yerde böğürtlen gibi bişi buldum hazır açım bide bunlar radyasyondan etkilenmemiştir dedim organik filan.. nese bi yedim zehirliymiş monitöre tekme atsam ekran bukadar yamulmaz 😀
-Bu arada radyasyon demişken öyle sokakta bulduğun herşeyi yersen açlığın gidiyor ama radyasyonlumudur nedir radyasyon değeri arttığı için yine ölüyosun ona da dikkat etmek gerekiyo.
-Erken erişimde olmasına rağmen sıkılmadan oynanabilir bir oyun ortaya koyulmuş.
*
Beğnmediklerim.
-Gece gündüz döngüsüne bi ayar çekmek lazım 10 dakkada gece oluyo.
-Yer yer lag sıkıntısı oluyor. Özellikle zombiler üzerinde.
-Yerleşim yerleri az, artması gerekiyor.
-Oyun kurulduktan sonra yerden aldığınız bir şeyin yerine zamanla başka birşey gelmiyor. Şöyle anlatayım. Oyun kuruldu 30 kişi oynuyorsunuz. 1 saat sonra 30 kişi herşeyi topladığı için etrafta birşey kalmıyor. Öldükten sonra respawn olunca size toplayacak birşey kalmıyor. Adminler de bu durumda servera reset atmak zorunda kalıyor.
-Ruslarla oynamayın. Adamı delirtirler. (bunun oyunla alakası yok bunlar hep böyle)
-Ekipmanları kullanmak sıkınıtılı biraz. (oynanış dinamikleri olarak) envanter menüsünü açıyosunuz ekipmanı elinize alana kadar.. önce envanter menüsünü aç seçeceğin envanterin üzerine tıkla eqiup de sonra menüyü kapat. (1-2-3-4 kısa yol atanıyor ama yetmiyor bunlar)
*
Beğenmediğim yönlerinin de hayli fazla olduğunu şimdi farkettim ama oyun buna rağmen sıkmıyo ve erken erişimde olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Bitmiş hali bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Zaten oyunun içinde BUG REPORT kısmı var oradan iletilenleri dikkate alıyolardır. Bu arada asıl bomba olay şu ki; bu oyunu yapan kişi 16 yaşındaymış. Sizi bilmem ama ben çok etkilendim.
*
Arkadaşlar bu oyunu incelememin bir sebebi de Türklerin'de bu oyunda olması gerekiyor bence. Ruslara rağmen çok zevkli bir oyun birde serverdaki herkesin bizden olduğunu düşündüğümde daha çok eğleneceğime inanıyorum. Talep olursa yakın zamanda server açabilirim. Bu arada server açma olayı çok basit. En azından şimdilik. Bunu da beğendilerime ekleyebilirim. Allahtan başta uzun uzadıya yazmayım dedim bide yazsaymışım... 😀

Edit: Oyunu 1 haftadır oynuyorum bilmediğim daha çok şey var 1 ay geçse de bilmeyeceğim şeyler olacağı için incelemesini uzatmaya gerek yok dedim. Hani madem tam bilmiyon niye inceliyon demeyin diye söyliyim dedim erkenden 😀

https://www.youtube.com/watch?v=QthD-_rrjPw
#oyun #inceleme

Unturned: Steam Trailer

Check out Unturned Free to Play on Steam today! http://store.steampowered.com/app/304930/
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ZamaneZ1 @zamanez1

  Açıkçası ben en fazla 12 kişilik serverlar gördüm. Ve oyunda serverlist diye birşey olmadığı için sürekli steam topluluk merkezinden server arıyorsunuz, çok sinir bozuyor bu durum.
  2-Ben bu grafiklerle çok daha büyük bir map bekliyordum. Ama map çok küçük.
  3-Map küçük olduğu için zaten oyun Cs ye dönmüş, kimsenin hayatta kalmaya çalıştığı yok. Singleda adam yapıyor tam teçhizat dalıyor multi servera herkesi doğruyor.
  4-Gece aşırı uzun, insanı bayıyor. Alt tab çekip nette dolaşmaktan başka çare yok. Bunu yapıncada ölüyorsunuz zaten.
  5-Birkaç Türk'e rastlamıştım ama çoçuktular, ana bacı küfredip duruyorlardı birbirlerine, çok mutlulardı.
  6-Zombiler zaten biri peşine takıldımı izini kaybettirmen imkansız.
  7-Survival oyunları tek başına sarmıyor özellikle bu. en az iki kişi olmak lazım bina vs yapmak için.Oyunun tadını çıkarmak için kısacası.
  Bunlar oyunu bırakma sebeplerim.

  • 536f @5468696e6b206d6f7265

   1- Kişi sınırı konusunda şüpheliyim belirttim zaten ama hamachide böle 9999 kişilik filan görünce...
   2- Map kesinlikle küçük ve yerleşim yeri az
   3- Zaten bir süre geçtikten sonra oyuna katılırsanız hiç şansınız yok o yüden oyunun başında şartlar eşitken birşeyler yaptı yaptın.. 😀
   4- Gece gündüz döngüsü beni delirtti zaten.
   5- Daha bi Türk'e raslamadım şans 😀
   6- Bu klasik ya DayZ'de de öyleydi illa zombiyi öldürcen.
   7-Survivalı gereksiz buluyorum.
   1 haftadır sıkılmadım bakalım nolcak 😀

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler