SONY HD-B1 1TB Taşınabilir Hardisk İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, sizin için  babama  almış olduğum 1TB kapasiteli Sony marka HD-B1 taşınabilir disk ürününü inceledim.

Sony  HD-B1 1TB kapasiteli taşınabilir hardisk, oval hatlı kompak tasarımı ile dikkat çekmekte. Disk  üzerinde teknik bilgilerinde yazdığı basit, düzgün bir kutu ile geliyor. Kutu içerisinden disk, USB kablo ve kullanma kılavuzu ile gelmekte. 118x81x17mm boyutlarında siyah plastik kasaya sahip diskin ağırlığı 180 gram. Oval kenarları sayesinde rahatlıkla avuç içine aldığınız diskin üst yüzeyinde SONY logosu konulmuş. Alt kısmında ise teknik detayların yer aldığı etiket bulunmakta. Üst düz kısıma Micro B bağlantı portu konulmuş ve yanında mavi LED durum ışığı yer almakta. Diskin alt ve üst tarafı düz olduğundan rahatlıkla dik durabilmekte. Herhangi bir silikon ayak konulmayan disk koyduğunuz yüzeye bağlı olmakla beraber kolayca kaymakta. Kullanım sırasında sarsıntıya bağlı bir harekete veya oynamaya rastlamadım. 60cm (uçlar ile birlikte) uzunluğundaki USB 3.0 kablosu ile disk PC bağladığımızda diskin durumuna göre mavi LED yanmakta. USB kablonun kalitesi oldukça iyi ve sağlam yapıda. Mavi LED ışık dışarıdan herhangi bir şeffaf açıklığa sahip değil, bu yüzden yanmadığında herhangi bir ışık kaynağı olup olmadığı anlaşılmıyor. Disk aktif olduğunda LED ışık koyu plastik malzeme sebebiyle sizi rahatsız edecek düzeyde yanmamakta.  Sony HD-B1'in plastik kasası oldukça sağlam ve tok yapıda. Önceden incelemiş olduğum Seagate Expansion Portable 1TB'e göre daha sağlam, kaliteli kasa ile gelmekte diyebilirim.

Hepsiburada üzerinden aldığım disk 2016-11 tarihli. Windows ve MAC destekli disk kutusunda USB 3.1 Gen1 arayüzü ibaresi yer alıyor. Ama kutu içerisinde çıkan USB kablo USB 3.0 standardında. 930GB kullanım kapasitesi ile gelen disk kutuda NTFS formatında çıkmakta. İçerisinde herhangi bir dosya ve program yüklü olarak gelmiyor. 2.5 İnç 5400RPM hızında 1TB disk yer alan HD-B1, USB arayüzü üzerinden 5V/0.9A güç ile çalışmakta.

Sony HD-B1'i beraberinde gelen kablo ile kişisel bilgisayarım Monster Abra A5 V1.1.2 (Win10) üzerinde USB 3.0 ile test ettim. TEst sonuçları aşağıda yer almakta.

 

  • ATTO Disk Bencmark'ta ortalama okuma/yazma hızı 130Mb/s
  • Crystal Dsik Mark'ta Okuma 135Mb/s, Yazma 136Mb/s
  • HDTune Pro'da ortalama 106Mb/s
  • 5.48GB Windows10 İSO, ortalama 127Mb/s hız ile 44 saniyede HD-B1'e kopyalandı.
  • 1.12GB 75Mb/s 4K video, 9.9sn'de HD-B1'e kopyalandı.

Sony HD-B1  testlerim sırasında herhangi bir aşırı ısınma, ses veya harekete rastlamadım. Özellikle yazma hızını çok beğendim. Tasarımı basit ve güzel. Metal kasaya sahip olsaydı dahada iyi olurdu.

#İnceleme #Disk #TaşınabilirDisk #HardDisk #Sony #5400RPM #1TB #HD-B1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler