Snowman T6 Cpu Soğutucu

Özet: Fan fiyatına göre harika, Stock ayarlarda 18, Undervolt yapılı ayarlarda 12C düşüş oldu. Yada hemen hemen aynı sıcaklık değerleriyle O.c yapıp kayda değer performans artışı sağladım.

İşlemci: Ryzen 3 3100 3.6ghz
Macun: Arctic MX-4
Ortam Sıcaklığı: 20.9C

Artıları:
-Fiyatı - 186₺ - Amazon Linki
-6 heatpipe - 2 adet Fan
-Yanında macun var
-Fanlar 12CM ama daha önce kullandığım aynı fan boyutuna sahip hyper 212 evo’dan daha kısa. Bu yüzden kasama rahatlıkla sığdı, önceki kasanın kapağını kastırıyordu.
Ram solutunu kapatmıyor.
-Şaşırtıcı derecede sessiz. Sadece fanlardan birisinde ince bir elektrik sesi var. O da olmasa süper olacakmış. Ben iade etmeyeceğim, takarken zorlandım çünkü 😀 Sesi dinlemek için: https://drive.google.com/file/d/1LqHqJiO6bpaa5TVP2IUv09m1RxKle9aj/view?usp=sharing
-Max 1600 Fan devri

Eksileri:
-Fanı sistemden kontrol ederseniz fanlardan sadece birisinin hızını kontrol edebiliyorsunuz çünkü iki fan tek kabloyla bağlanıyor. Voltaj ile hızı kontrol ederseniz sorun çözülüyor ancak bu seferde voltaj düştüğü için ledler kapanıyor. Benim böylesi çok daha hoşuma gitti çünkü led zaten sevmiyordum. Yük binince de adım adım artarak yanmasıyla aydınlatma hoşuma gitti. Şu videoda nasıl azalarak söndüğünü görebilirsiniz. Yük binerken de tam tersi oluyor işte. https://youtu.be/qAWfxXxbudo
-Takması zor. Kilit mekanizması yok, metali gerdirerek takıyorsunuz. Ben elle biraz esnetip öyle taktım, diğer türlü o kadar yük bindirmeye içim el vermedi.
-Fanlar ilk bakışta eski soğutucum kadar dayanacakmış gibi hissettirmedi ama onu zaman gösterecek.

Ryzen için anakart ile gelen o minik siyah ayakları kullanmak gerekiyor, kaybettiyseniz başınız ağrır. Kutudan bir adet plastik platform ve vidaları çıktı. Her halde intel için o da.

Stock fan üzerinden aynı macun ile yapılmış karşılaştırmalar yardımıyla ürünü biraz inceleyelim. Benim işlemcimde kullandığım voltaj değerleri sizinkilerle aynı olmayacaktır, birebir aynı değerleri uygulamayın. Deneyerek bulun.

Stock fan

-3.6GHz, Turbo ile 3.9GHz - 1.18v stock voltaj – Cinebench R23 > 80C+
-Stock voltaj ayarında ısınıp 1.15v'ye düşüp stock hıza geri dönüyor.
-Elle undervolt yapıp 1.12v'de ısınmadan Turbolayabiliyor.
-4.2GHz o.c - 1.12v ile yine sorunsuz çalışıyor. Cinebench R23 > 78C
-Bundan sonraki her bir adım için fazladan voltaj vermek gerekiyor.
-Oyunlarda 75C civarında geziyor.

Snowman T6:

Undervolt Yapınca max 66C
-4.40GHz - 1.21v - Cinebench R23 > max 74 derece
-4.45GHz - 1.22v - Cinebench R23 > max 76 derece
-4.50GHz için 1.28 istiyor, gerek duymadım test etmeye. En son 80C ve artıştaydı.
-Oyun oynarken 4.45ghz’de 70’i geçmiyor sıcaklıklar.

Ben fan boştayken az dönsün, ışığı yanmasın diye ilk iki adımı biraz yükselttim. Şu anki ayarlarda bu incelemeyi yazarken arkada Youtube'dan bir şeyler çalıyor ve 6 sekme daha açık, Word'de yazıyorum. 44-45 derece arasında geziyor. Fanlar 54 derece olunca aydınlanıp hızlanmaya başlıyor. tamamen boştayken 40 derecenin altında. Cinebench multicore skoru 6894.


(8. sıradaki Ryzen master ile yapılan test olduğu için gerçek hızı yazmıyor. 4.40GHz o da)

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler