Siemens WM14W56XTR 9kg Çamaşır Makinesi İncelemesi

Satın Alma Öncesi Araştırma ve İhtiyaçlar

Öncelikle neredeyse alınan her ürün için herkesin bütçesi ve ihtiyacı farklı olabilir. Ben de bu ürünü almadan önce bizim ihtiyaçlarımız, beklentilerimiz nelerdi; hangi ürünleri inceledik ve son olarak neden bu ürünü aldık kısaca onu açıklamak istedim. Böylece kafasında bu konu ile ilgili soru işaretleri olanlar varsa belki bir miktar daha netleşir.

Kilo: Çok fazla bizim için elzem bir ihtiyaç olmasa da 9kg ve üstü olmasında karar kıldık. Bunun nedeni eski makineler 5-6 kg yazsa da bir miktar daha yüklemeye dayanabiliyorlardı (tabi bu durum tavsiye edilmiyor). Ancak yeni nesil makinelerde yük sensörü olduğu için kendini baştan korumaya alıyor. Biz de olası elyaf yorgan, battaniye yıkama ihtiyacına karşı bir miktar yük çeksin dedik.

Devir: Piyasada bu seviyedeki makineler 1200-1400 devir seçenekleri ile mevcut. Yine elzem olmamasına rağmen para vermişken 1400 olsun bari dedik. Fazla devir göz çıkarmaz hesabı...

Renk/Tasarım: Bir çok aile için beyaz renk yeterli iken bizde durum malesef gri ile sınırlıydı. Bunun nedeni makinenin mutfağa kurulacak olması. Her ne kadar bu durumu tasvip etmesem de (imkanınız varsa banyoya kurun) banyonun dar olması ve çok fark etmez ama bir miktar da nemden korunması açısından, mutfağında olabildiğine geniş olması nedeniyle oraya aldık. Haliyle oradaki tüm beyaz eşya inox olunca, buzdolabı inox yanında karbeyazı makine iyi olmaz diye gri/inox modellere yöneldik. Bir de iyi yıkamasının yanında göze de hoş görünmesi aradığımız başlıca özelliklerdendi. Zaten buna karar vermemizdeki en büyük etken sade ve işlevsel tasarımıydı. Tasarımda da en beğendiğimiz tarafı şu açma kapama butonunun program tekerleğinin ortasında konumlandırılması. Ben gri istemem beyaz işimi görür diyenler için WM14W560TR modeliyle beyaz seçeneği de mevcut.

Enerji: Bu zamandan sonra elbette ki A++ veya A+++ altı bir beyaz eşya alınmaması (bütçe el verdiğince) gerektiğini düşünüyorum. Biz de mümkün olan en enerji verimlisini aradık.

İncelenen Modeller:
LG PRİME FRESH F14A7FDS5 : 9kg 1400 devir A+++
Elextrolux EWF1497CDW2 : 9kg 1400 devir A+++ (A sınıfından %50 daha az)
Siemens WM14W56XTR 9kg 1400 devir A+++ (A sınıfından %30 daha az) (alınan ürün)

Gelelim son olarak karar verip aldığımız Siemens WM14W56XTR çamaşır makinesine. (Yazının buradan sonraki tüm karşılaştırmaları incelediğim diğer 2 ürünle olacaktır)
Teknik verilere internetten bakabilirsiniz. Ama başlıca sitesinden aldığım şu özellikleri koyabilirim. Çünkü bunlar üzerinde biraz konuşacağız.
XXL tambur hacmi: 65 lt
Özel tasarımlı, çelik görünümlü mıknatıslı kapak
iQDrive motor
Anti-vibration dizayn: Daha dayanıklı ve daha sessiz
su akış sensörü
waterPerfect Plus: Kaynaklara duyarlı su tüketimi
Çok katlı su koruma
Köpük tanıma
Dengesiz yük kontrolü
Çocuk kilidi
akustik sinyal
ActiveWater™: Süresiz miktar otomatiği
Kendi kendini temizleyen deterjan çekmecesi

Şimdi başta sizlere 9kg ve üstü modellere baktığımızı söylemiştim. Aslında 8 ve 9kg arasında dünya fark yok. Şöyle ki çoğu modelde aslında tambur hacmi aynı. Yani aynı tambur bir makinede 8kg bir makinede 9kg kapasiteli. Ben 9kg aldım deyip kafanızda 8kg'a göre 1-2 çamaşır fazla atarım diye düşünmeyin. İçine miktar olarak aynı alsalar da biri bir miktar daha ağırını yıkıyor. Önce bunu bir kenara yazın. Ardından 9kg ile ilgili ikinci bölüme geçelim. Tamam makine "9 kilograma kadar" yıkama yapabiliyor. -A kadar kısmına dikkatinizi çekerim çünkü makinede bu ağırlığa ulaşabileceğinizi gösteren tek bir program var. Seçtiğiniz programa göre makine kaç kg yük çekebileceğiniz size zaten söylüyor.

Sıkma için 1400 devirde ben bu yazıyı yazmadan önce hiç çalıştırılmadı. Çünkü buna aslında çok gerek yok. Çalıştırıldığında tecrübelerimi bu kısmı düzenleyerek ekleyebilirim. Şu an 800-1000 devir ile çamaşıra göre çalıştırdık. Bu kısım için ilgili iki şey merak ediliyor. Sıkma performansı ve makinenin esas ses yaptığı bölüm olduğu için çıkan ses. Sıkma performansı için denilebilecek tek şey "parasının hakkını veriyor" Zaten o devirlerde sıkan hemen hemen her makine benzer sonuç verir.

Ses kısmına gelirsek teknik verilerde yıkama 48dB , sıkma 72dB olarak belirtilmiş. Rakamlardan anlamam diyorsanız şunu hiç çekinmeden söyleyebilirim. Sessiz. Öyle ki normal yıkama esnasında makine sesi yok desek yeridir. Onun yerine motor sesinden çok borulardan geçen su sesi, çamaşırın tamburdaki yuvarlanma sesi daha duyulur şekilde. Sıkma bölümüne geçtiğinde de bir uğultu gibi bir ses geliyor o kadar. Hani birkaç metre yanında yemek yaptığımızı düşünsek bizim tava tencere sesinden sıkıp sıkmadığını anlamamız zor olur. Yeni nesil motorların geneli böyle aslında. Ama onun yerine dikkatimi çeken su pompası (sanırım) sıkma sesinden fazla ses yapıyor. Çok değil ama öyle bir ses var. Bazı makinelerde gece programı diye bir şey söylerler size, bunda yazmasa da sonuçta sessiz. Gece açmanızda dahi bir sıkıntı olmaz.

Gelelim yıkamasına ve programlarına. Normalde bu zamana kadar çamaşır makinesinin kapağını sayılı açmış biri için bunlar çok uzak şeylerdi ama merakla bazı şeylere baktım haliyle. O kadar para verdik nedir bu programlar diye. Program tekerleğinde 14, ekstra olarak da 5 ek program seçeneği ve 4 tane (yağ, kan, şarap, çimen) de ön tanımlı leke seçme var. 0-90 derece sıcaklık ve 0-1400 devir ayarı da haliyle mevcut. Seçtiğiniz programa göre sıcaklık, devir ve yük kapasitesi değişiyor. Dijital ekranda programın ne kadar süreceği ve aynı bölümde değişmeli olarak yük kapasitesi kg olarak sırayla gösteriliyor. Siz program ayarlarını dilerseniz değiştiriyorsunuz. Örneğin; Pamuklular için 60 derece, 1000 devir, 9kg, 2:35dk ön tanımlı ayarlar. Siz isterseniz 40 derece 800 devir yapabilirsiniz. Üzerine EcoPerfect (suyu tam belirlenen sıcaklığa ulaşmadan vs kullanıyormuş) veya SpeedPerfect seçebilirsiniz. Kırışıklık önleme seçtiğinizde makinenin tek numarası 800 devir ile sıkmak. (Diğer baktığım LG ve Elextrolux bunu buharla yaptığını söylüyor) SensePlus tam ne yapıyor şu an bilemiyorum. Tam olarak çözünce eklerim. Bunlara ek olarak otomatik leke seçimi var. Bunlar da yıkama sırasındaki tambur hareketini ve suda bekletme gibi şeyleri belirliyormuş. Bir de dijital ekranın üst bölümünde o programın ne kadar elektrik ve su harcayacağını gösteren kademeler var. Çamaşır durumuna göre küçük oynamalarla bunları arttırıp azaltmak mümkün.

Makinede muhtemelen en çok kullanılacak program 15dk programıdır. Şöyle 1-2 defa giydiğiniz kıyafetleri hemen 30 derece 800 devirde güzelce temizleyerek yıkama yapıyor. 40 derece seçerseniz 20 dk oluyor vs... Bazı programlar size ek programları seçmenize izin vermiyor. Devir değişikliği süreye etki etmiyor. (Bazı programarda elektrik sarfiyatı bir kademe artıyor) Onun haricinde muhtemelen biriken daha kirliler için pamuklular kullanılır. Onun da yıkama süresi yaklaşık 2,5 saat. EcoPlus ile bu süre 4,5 saate kadar çıkıyor. Ama enerji sarfiyatı düşüyor. Bunun nedeni sanırım makinenin çamaşırları belli sürede deterjanlı ve temiz suda bekletmesinden. Hijyen modu da buna yakın bir yıkama yapsa da onda derece haliyle daha yukarılarda oluyor. Muhtemelen seçtiğiniz kumaşa göre olan program için belirli tambur hareketleri de vardır. Kalkıp 1-2 saat başında bekleyemeyeceğim için bunu tam söyleyemem şu an ama 15dk programından baktığım kadar yıkamanın belli dönemlerinde tamburun dönüşü değişiyor. Tabi bir de program için verilen süreler tahmini süreler. Çeşmeden gelen suyun durumuna göre veya durulama esnasında hala köpük olup olmamasına göre durum değişebiliyor. Birkaç defa biraz köpüklü kaldı diye tekrar durulayıp 1-2 dakika programı uzattığı oldu. Bu da özelliklerde yazan köpük tanıma özelliği.

Henüz "bu kiloyu aştınız, yıkamam" dediğini görmedğim. Bir defa tepeleme doldurduk pamuklular modunda (9kg olan) bana mısın demedi. Öyle ki boşluklara bile evdeki bir kucak çorabı teptik. 24 saate kadar zaman erteleme ayarı var. Biz gece attık sabah başlasın yıkasın dedik. Sessiz sedasız yıkamış.

Bekletme ayar tuşlarının ikisine birden 3sn basınca çocuk kilidine geçiyor. Bu bazı makinelerde tek tuşa atanmış. Bence 2 tuşa birden basılarak yapılması daha iyi. Ama çocuk kilidinde tuşlara basılınca ses çıkıyor. Çocuk bu sesi duyunca oynar mı bilemem artık.

Son olarak kendimce artı ve eksilere geçeyim.
Önce artılar:
1) Tasarım olarak çok şık. Özellikle bizim gibi daha görünür bir yerde kullanacaklar için bu güzel bir şey.
2) Düşük enerji sınıfı. Ayrıca programa göre gösterge panelinde programın enerji harcamasını göstermesi ufak bir fikir veriyor çalıştırmadan önce.
3) Kendini temizleme özelliği. Bu program ile makinenin deterjan çekmecesi, boruları, tamuru gibi yerleri 80-90 derece gibi sıcaklıklarda temizleniyor. Makine belli bir süre 60 derece üzeri çalışmazsa sizi temizlenmek için uyarıyor. Bu açıdan iyi. Olması güzel bir özellik.
4) Geniş tambur. Bu hakikaten fazla çamaşır ihtiyacında hayat kurtarıcı olabiliyor. Hele bir de yukarılarda bahsettiğim gibi aceleniz yoksa fazlaca çamaşırı hem tek seferde yıkamanın hem de programı geniş tutmanın verdiği avantajla daha ekonomik yıkayabiliyorsunuz.
5) Henüz bizde ufak çocuk yok ama olanlar için çocuk kilidinin 2 tuşa birden basılarak yapılması güzel. Tek tuşla olsa bir süre sonra çocuk bunu kavrayıp oynamaya başlayabilirdi.
6) Sessiz.
7) Alman üretimi.
8) Ek garanti süresi satın alma imkanı.

Eksiler:
1) Resimlerde de bir çok kişinin gözüne takılmıştır. Servis kapağı denilen sağ alttaki kapak malesef gövde rengi ile uyuşmuyor. Makinenin belki en güzel tarafı olan tasarımına ufak bir gölge düşürüyor.
2) Bazı yeni, süslü özellikler yok. Örneğin tambura direk deterjanı köpürtüp köpük olarak verme, buharla kırışık açma gibi şeyleri koymamışlar. Ne derece etkilidir bilemem ama arayanlar için bunlar yok. Tambur deliklerinden köpük basmasa da diğerlerinin bahsettiği su jeti gibi şeyler bunda da var. Arada da köpüklü suyu alıp yukarıdan veriyor falan. Bunlar var yani.

Ürün genel anlamda iyi. Çok fazla eleştirilecek bir tarafı -şimdilik- yok. Uzun kullanımda ne olur onu zaman gösterecek. Gri denilince de seçenekler çok fazla daralıyor. Üstüne fiyata da eklemeler oluyor. O nedenle bu ürün de nadir olmanın verdiği etkiyle de olsa gerek benzer özellikteki makinelerden gözle görülür derece pahalı. Bu ürünün biz alırken (Aralık 2015) liste fiyatı 2545₺ idi. Pazarlıkla falan nakit 2100₺ gibi bir fiyata aldık. (beyazı 2binin biraz altındaydı) Bu fiyatın çok daha altına 1500-1600₺ seviyesinde 8kg ve 9kg makineler var. Çok elzem bir durumunuz yoksa ve bütçeniz bu kadar yukarı çıkmaya elvermiyorsa zorlamanın alemi yok bu ve bu aralıktaki makineler için. Aradaki fiyat farkına değecek, size vaay dedirtecek bir yıkama yok ortada. Farklar genelde enerji sınıfı, tambur hacmi, tasarım, malzeme ve işçilik kalitesinde fark ediyor. Ama benim çamaşır makinesine verecek 2bin liram var; iyi yıkasın, ekonomik yıkasın, tasarımı da iyi olsun derseniz bu ilk sıralara çıkar.

Ürün sayfası: http://www.siemens-home.com.tr/urun-listesi/camasir-ve-kurutma-makineleri/camasir-makineleri/solo-camasir-makineleri/WM14W56XTR?breadcrumb=washingmachines

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tesla @tesla

  Güle güle kullanın. 2bin lira çamaşır makinesi için pahalı geliyor bana. Ben bekarlık günlerimde kullanırım, 2 sene sonra atarım deyip aldığım Ariston (italya üretimi) makineyi 13 yıldır sorunsuz kullanıyorum. Bir kere bile arızalanmadı. Yeni makinemi de bu yüzden Hotpoint Ariston (İtalya üretimi) aldım. AQ93F (9kg) 950 lira civarına almıştım. Yeni eve geçerken açacam, kutuda duruyor.
  Özellikle çamaşır makinesinde bu kadar yüksek ücret ödeyince arıza durumunda el mahkum tamirata gidiliyor. O da verimli olmuyor. Büyük arıza durumunda da böyle ve çok ücret ödenince mecbur devam ediliyor. Gerçi sizinki Almanya üretimi, daha sağlam olacaktır. Büyük arıza olursa atarım bu makineyi, yenisini alırım. O ölene kadar da onu kullanırım deyip Hotpoint aldım.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Yazının son bölümünde aslında bunu anlatmaya çalıştım ben de. Bizim için renk ve göze hoş görünmesi de önemli olduğu için buraya kadar çıktık. Bana göre de verilebilecek en üst miktar 1700₺ ama tasarım vs girince işin içine fiyat artıyor. Telefonlardaki gibi çoğu kişi için 1000₺ telefon iş görürken gidip 2500-3000₺ iphone almak gibi oldu bizim iş. Normalde yapmam böyle ama bunda oldu öyle.

 • LOOP @loop

  http://www.hizlial.com/hotpoint-ariston-arxgd-1291-tks-9kg-1200-devir-camasir-makinesi-a-enerji/10000838?gclid=CI3ci877_MkCFUi3GwodQjsGiw

  900 liraya 4 ay önce bunu almıştık biz de, şimdilik iyi bakalım 3 yıl garantisi var +4 YILI 100 Lİraya yapıyorlardı ama gerek duymadık.. daha sonra belki artırırız, fena makine değil

 • atli @atli

  Merhaba yazınız için çok teşekkürker bizde hanıma uyduk bunun aynısını aldık
  yalnız YORGAN MODUNDA yumuşatıcı almıyor acaba arızalımı yoksa sizdekidemi almıyor deneyip bilgi verebilirmisiniz
  bunun hakkında bilginizi istiyorumdum teşekkürler

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @atli bazı modlarda yumuşatıcı almıyor sanırım. kullanım kılavuzunda bununla ilgili bir şeyler yazıyordu yanılmıyorsam. okumanızda yarar var bence. biz bu güne kadar hiç denemedik yorgan, battaniye tarzı şeyler yıkamayı. çünkü pek sağlıklı görmüyorum hem çok da önerilen bir şey değil aslında. çünkü makineye fazla yük bindirip motorun çabuk arıza vermesine sebebiyet verebiliyor. hani şu gördüğünüz sıkma esnasında fazladan takır tukur ses çıkarması işte bu nedenlerden olabiliyor. bazı komşumuzdan böyle birkaç yorgan yıkama sonrası sesler geldiği şikayetleri de var...

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler