Portal

Bir ekip bir gün Gabe Newell'ın kapısını çalar. Ve ellerindeki bu fikri sunarlar. Ardından Valve fikri beğenir, ve ardından yepyeni ve çok farklı bir seri olan Portal ortaya çıkar. Portal, FPS olarak çok farklı bir deneyim olduğundan oyun satması kesin olacak olan Half Life 2 Episode 2 ve Team Fortress 2 ile beraber Orange Box adlı kolleksiyonda satışı yapılır. Ardından inanılmazda bir başarı gösterir.

Senaryomuza gelirsek, başta Valve için bile baya deneysel bir oyun olduğu için senaryo üzerinde diğer Valve oyunları kadar bir derinlik yok ilk oyunda. Aperture Science adı verilen bir laboratuvarda, Portal Gun'ı denemek için gönderilmiş bir denek olarak görev alıyoruz. Nereden geldik, kimiz neyiz bunlara dair herhangi bir bilgimiz yok. Başlangıçta yataktan kalkıp Aperture Science'ı yöneten GLaDOS'un talimatlarını yerine getiriyoruz. Ardından devam ediyor senaryo.

Oyundaki olay aslında bildiğimiz klasik FPS lerden biraz daha farklı. Sağa sola şuursuzca ateş etmekten öte size verilen puzzle ları çözmeye yönelik bir FPS. Karakterimiz Chell'in elinde Portal Gun adı verilen bir silah var ve silahın olayı iki farklı noktaya geçit açarak ilerlemek. Bir geçitten girerseniz eğer öbür geçitten çıkarsınız. Oyun aslında tamamen bu dinamik üzerine kurulu. Ancak Bu kadar basit bir mantığa Valve, oldukça kompleks bir yapı eklemiş. Yaptığınız Etkileşime geçilebilir küpler, asit çukurları vs. ve aklıma gelmeyen bir çok şey oyunu daha kompleks hale getiriyor, arada sinirlendirip internetten çözüm baktırabilecek düzeylere getirebilir.

Portal, başka oyunlarda yaşanamayacak bir deneyim sunuyor. Hala oynamayan varsa ya da daha önce niyetlenip bi başlayıp bırakmış olan varsa şiddetle tavsiye ettiğim bir oyun. İlk oyun için yine diyorum, Valve bile güvenmeyip pek üzerine düşmemiş kesinlikle. Yine de harika bir yapım ortaya çıkmış. Fakat oynadıktan sonra kesinlikle "ikincisini oynamalıyım" diyeceğiniz güzel bir yapım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler